Het is zo simpel, je eigen voorraad gember opkweken EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DER KAA andere 123inkt. nl, PrintAbout, goedkoopprin- ten.nl en Snelto- ner.nl. Een andere optie is om een lege cartridge te hervullen. Wie geen zin heeft in geklieder, laat dat aan een professional van de navulwinkel over. Dat kan bij een speciaalzaak in de buurt, maar naar sommige firma's kun je ze ook opsturen. Heb je geen goed gevoel bij 'namaak'-inkt en houd je het liever bij de officiële, dan is het voor veel printers voordelig om een printabonnement af te slui ten. Zowel HP (HP Instant Ink) als Epson (ReadyPrint Flex) biedt bun delachtige abonnementen aan die doorgaans flink goedkoper uitvallen. Je krijgt automatisch nieuwe cartridges toegestuurd voordat de printer meldt dat hij leeg is. Bij ReadyPrint is het zelfs mogelijk om een EcoTank-printer te leasen. ook waar mogelijk dub belzijdig te printen. Inkt scheelt dat niet, papier na tuurlijk wel. 4 Stel een zuinig lettertype in Het ene lettertype is het andere niet. Vaak is de keuze voor een font een smaakkwestie, maar er is een goede reden om eens een ander lettertype te overwegen. Als je het - vaak standaard ingestelde - Arial vervangt door Cen tury Gothic of Times New Roman, kost je dat zo'n 25 procent minder inkt. Het kan nog zuiniger, met het speciaal ontworpen Ecofont. Deze Nederlandse vinding bevat voor het blote oog on zichtbare gaatjes, waar we in de print versie gewoon overheen lezen. Het ge bruikt wel beduidend minder inkt, tot de helft. Het lettertype Ecofont Vera Sans is gratis te downloaden. Wil je vertrouwde fonts als Verdana en Calibri op dezelfde manier 'vergroenen', dan kost dat 7 euro per jaar. Een alternatief font heet Ryco Eco, maar dat is helaas niet moeders mooiste. Bezint eer ge print 3 Zet hem op ecomodus Zuinigheid loont, ook met de inkt die je hebt. Stel de printer vooral stan daard in op de ecomodus, die ook 'concept', 'schets' of 'snel' kan heten. Je gebruikt dan bijna de helft minder inkt dan bij de standaardinstelling. De kwaliteit is iets minder, maar goed leesbaar is het absoluut. Ook goed voor de portemonnee is het om het kleurenpalet standaard op grijstinten te zetten, want kleuren- inkt is beduidend prijziger. En als je toch zo goed bezig bent, probeer dan Tot slot: voorkom een stapel misdruk ken die direct de papierbak in kunnen door in een document eerst op 'toon printvoorbeeld' te klikken en te contro leren of alles netjes staat en op de pagi na's past. Dat kost je een paar seconden, maar scheelt in een mensenleven onge twijfeld een hele berg papier en liters inkt. Want veruit de grootste besparing kun je eenvoudigweg realiseren door minder vaak op de 'druk af-knop te drukken. Het schijnt dat een derde van alle printopdrachten binnen een week al bij het oud papier ligt. Dan kun je je afvragen of die print wel echt noodza kelijk was. e kunt er gewichtig over doen, maar vaak is het zelf opkweken van planten kin- 1 derlijk eenvoudig. Je zou het een chimpansee kunnen leren. Neem gember. Je gaat naar een groenteman, een oosterse winkel of de grotere supermarkt. Je koopt een paar stukken gember; kies stevige, gezond uitziende knollen en niet van die gerimpelde uitgedroogde. Je neemt een bloempot, vlijt de wortels erin neer en voila: de rest van je leven kun je putten uit je voorraad zelfge kweekte gember. Hoewel het er na tuurlijk van afhangt hoeveel gember je consumeert. Grootverbruikers kunnen beter een bloembak nemen in plaats van een pot. 's Zomers kun je de plant op het bal kon zetten, maar in het najaar moet hij naar binnen - het blijft een ka merplant. Neem een ruime pot, of liever nog een schaal, en leg de wor telstokken plat op de potgrond. Druk ze aan zodat ze voor de helft onder de grond verdwijnen, maar begraaf ze niet. Zet de pot met de gemberwor tels op een warme plaats, maar niet in de volle zon. Gember behoort tot de gember- familie, de Zingibe- raceae, net als veel an dere specerijen die in de oosterse keuken worden gebruikt, zoals kurkuma en kardemom. Ook die planten kun je gemak kelijk in potten op de vensterbank kweken als je dat wilt. Gember en kardemom bloeien niet spectaculair, maar kur kuma heeft mooie lilaroze bloemen. Er bestaan ook sier- gembers, niet om van te eten maar wel met opvallende bloemen. Er zijn minstens tien vaste planten uit de gember- familie die bij ons net wel, of net niet win terhard zijn. Het hangt ervan af waar je woont; Vlissingen biedt meer mogelijkheden dan Winterswijk. Wie geen tuin heeft en toch met sierplanten uit de gemberfamilie in potten wil experimenteren, kan het best beginnen met Cautleya spicata 'Robusta', een forse vaste plant met blad dat wel iets aan dat van een Canna doet denken, en met orchi- dee-achtige bloemen in de zomer. Neem wel een ruime pot, of liever nog een flinke houten kuip. Die zou 's winters buiten kunnen blijven. Pak de kuip dan bij strenge vorst in met noppenfolie. De Cautleya is een plant die je niet gauw over het hoofd ziet: aan sten gels van bijna een meter lang ver schijnen in de zomer langgerekte bloemspitsen vol amberkleurige bloemen die gevat zijn in een rode kelk. De meest gekweekte vorm, 'Robusta', is precies wat de naam sugge reert: robuust en stevig, zodat je de plant niet hoeft te stutten. leya's, en vooral in de laatste tien jaar zijn er veel nieuwe soorten en variëtei ten geïntroduceerd, waaronder een vorm met gele bloe men uit de Hima laya die erg winter hard is. Dat opent perspectieven, zeker voor de vaak schaduw rijke stadstuin. Want de Caut- leya houdt wel van goede grond maar niet van volle zon. GO ZATERDAG 13 MAART 2021 Gember is niet winterhard. Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Er zijn meerdere soorten Caut-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71