OZCAN AKYOL AstraZeneca levert weer minder vaccins 6 CORONA SLAAPTIPS Column We zouden het bijna ver geten, met al het gedoe rond Thierry Baudet en André Hazes junior, twee geteis terde paradijsvogels in hun eigen domein, maar ondertussen hou den nog steeds een virus en aller lei mutanten flink huis op onze aardbol. Vlak voor het weekend, toen een aanzienlijk deel van de natie schuimbekkend campagnege beurtenissen analyseerde, lan ceerde het RIVM de nieuwste co ronagetallen, die verontrustend van karakter waren; we zagen de grootste opleving sinds weken. Wat we ook al een poos kun nen zien, is dat nagenoeg alle leveranciers van de goedge keurde vaccins hun beloftes schenden en veel minder bezor gen dan gehoopt. Dit betekent dat het helemaal niet zeker is dat alle volwassenen in 2021 een prik kunnen krijgen. In Italië wordt zelfs gewerkt aan een nieuwe lockdown, die de derde golf moet pareren. Tijdens de paasdagen zal heel het land op slot zitten. op z'n zachtst gezegd, hoogst ongelukkig dat we vlak voor een verkiezing zitten en daarom nog maar moe- ten afwachten of de partijen aan de formatietafel rap tot conces sies kunnen komen. Want anders dan je zou den ken, moeten ze niet alleen een helder coronabeleid bedenken, maar ook grote plannen smeden voor andere belangrijke onder werpen: klimaat en wonen. In dat kader is het goed dat de lijsttrekkers dezer dagen niet al te lelijk over elkaar praten, an ders zou straks gebroederlijk met elkaar onderhandelen op de kie zer kunnen overkomen als kie zersbedrog. De toon is over het algemeen constructief en verbin dend. Maar dat moeten we allemaal ook terugzien als er straks écht aan een nieuwe regering wordt gebouwd. Het is geen tijd om met de hakken in het zand te blijven volharden in kleine de tails uit het verkiezingspro gramma. Aan de andere kant: wie het meest inlevert, zal op termijn, bij nieuwe verkiezingen, ongetwijfeld hiervoor de boete moeten betalen - bij de PvdA hebben ze nog steeds last van dat trauma. Het worden kortom interes sante dagen. Alle partijen zijn ervan overtuigd dat er zo snel mogelijk een nieuwe ministers ploeg moet komen. Het is nu de vraag of zij zich ook zo gaan ge dragen als donderdag de uitsla gen bekend zijn. Wie opzichtig obstructie pleegt, heeft in de beeldvorming flink verloren. Het is geen tijd om met de hakken in het zand te blijven volharden DEN HAAG Opnieuw een forse tegenvaller in de levering van vaccins van AstraZeneca aan Nederland. Dat meldt het minis terie van Volksgezondheid. Tus sen nu en eind april levert de far maceut 450.000 doses minder dan gepland. Het ministerie heeft daarnaast nieuwe informatie gekregen over het tweede kwartaal. Op basis daarvan verwacht het nu in de eerste helft van het jaar in totaal 4 miljoen vaccins van Astra Zeneca te krijgen. Dat is ongeveer een kwart minder dan tot dusver werd beloofd. Het RIVM bekijkt nog wat deze tegenvaller voor gevolgen heeft voor de planning. Het instituut heeft nog een kleine voorraad achter de hand, die nu volledig wordt ingezet. ,,Daarmee voor komen we dat op korte termijn duizenden afspraken afgezegd en opnieuw ingepland moeten wor den'', aldus het ministerie. AstraZeneca levert al van meet af aan minder vaccins dan beloofd. Nederland rekende oorspronke lijk op 4,5 miljoen doses in het eerste kwartaal, maar die ver wachting moest al snel drastisch worden bijgesteld. De Zweeds Britse farmaceut zei destijds met productieproblemen te kampen. De inhaalslag die in het tweede kwartaal zou worden gemaakt blijft nu dus ook uit. De Europese Commissie, die namens de EU-lidstaten onder handelt met de leveranciers van coronavaccins, liet eerder al weten dat AstraZeneca nog lang niet levert wat het heeft beloofd. Het bedrijf doet daar ook onvoldoende zijn best voor, is het oordeel van de commissie. Slaapbanaan Ook ik had van alles gepro beerd. Ontdekte wietolie met THC, het illegale spul, via via verkregen. Niet goedkoop, daarom later zelf naar de coffeeshop gegaan voor wiet en via YouTube een tutorial gevolgd in wietolie maken. Uiteindelijk heb ik als 54-ja- rige nu een paar wietplanten in de tuin, tot grote hilariteit van mijn kinderen, studenten. Slaap nog steeds niet altijd goed, maar wel veel beter. Dus Frank, op naar de coffeeshop. Na een uurtje of anderhalf a twee lig ik klaarwakker te luisteren naar de kleine apneutjes van mijn man. Dus af en toe porren. Om de slaap te vatten loop ik in gedachten de weg die ik vroeger naar school nam, vanaf het begin dat ik het grindpad af loop. Alle huizen met bewoners, de winkeltjes, de kleermaker, de melkboer, tante Bep, de (hoef)smid, de bakker, de kap per waar ik kon kopje duiken op het mattenrek. Zo zie ik al die mensen en huisjes aan mijn geest voorbijtrekken. Wel zeker is dat ik nooit de school bereik... Soms doe ik een weg van mijn huis door de streek in Hoogkarspel naar Enkhuizen. Daar kom ik ook nooit aan. - Lida Meester Ik heb op een mp4-speler die heerlijke, trage, Haagse romans van Louis Couperus staan. Van Oude Mensen, Eline Vere en vier delen van de Kleine Zielen. Eerst luister je de boe ken natuurlijk wel echt, omdat je ze niet kent, en zul je min der snel in slaap vallen. Maar als je ze kent, is het heerlijk om met het trage tempo van het schrijven in slaap te vallen. Fijne, rustige stemmen. - AM. Ik word van veel dingen wakker: vogels, katten, honden, kippen, buren, harde wind, volle maan, licht(bronnen), rondspokende huisgenoten, verkeer, treinen, snurkende man Gaat het goed, dan pak ik 4 a 5 uur slaap. Gaat het niet goed, dan begint de ellende. Eerst: te koud, dan lees ik een boek op de e-reader. Daarna natuurlijk nog even naar de wc. Terug in bed, wederom koude voeten, dus eerst weer lezen. Mijn ogen beginnen dan op den duur te zakken en ik leg mijn boek weg. Dan begint het pas! Kussen: te dik, te dun, te warm, dus draaien, draaien, een kreuk in de sloop, weer draaien, het laken opgepropt rond mijn keel, eerst recht vou wen, arm erboven want te warm, nee toch arm eronder want te koud. Dan, o jee, warme voeten! Nu kunnen eindelijk de sokken uit. Maar helaas: warme alles! Waarschijnlijk een opvlie ger, al ben ik er dan vroeg bij... Alle dekens ruk ik nu af, eerst afkoelen. Dan weer naar de wc. En dan begint de hele cyclus van voren af aan. Als ik mazzel heb, pak ik per week drie van de eerste nachten. Gelukkig red ik het met weinig slaap. Maar een keertje heerlijk uitgerust opstaan? Ik zou het zo graag meemaken. Meestal slaap ik snel in, behalve als ik heel koude voeten heb. Dan doe ik geitenwollen sok ken aan, en zodra mijn voeten warm zijn val ik om. Halver wege de nacht gooi ik die sok ken uit, want ja eh... charmant is het niet. Maar wel lekker warm in de winter. Als het bed heel koud is, blaas ik er met mijn föhn ff warme lucht in. Ik kan je vertellen: het is heer lijk. Mijn puberzoon wil ook nog weleens het plekje van zijn moeder voorverwarmen. Slapen is heerlijk. Ik ben geen kip, maar ik leg graag. Morgen verder Als kind was ik al een slechte slaper, maar sinds mijn twin tigste (ik ben nu 52) zijn de problemen sterk verergerd. Sowieso word ik minstens zes keer per nacht wakker, daar naast heb ik last van nacht merries en ben ik 's morgens om 5.00 uur vaak al wakker. Het lukt me dan niet meer om de slaap te vatten. Ik wil liever maar opstaan en de dag begin nen, maar helaas is het dan overal nog net te vroeg voor, behalve voor het maken van een leuke wandeling. Rond 5.30 uur begin ik vaak aan een rondje van 5 kilometer, langs uitgestorven straten. Het is een mooi moment om mijn hoofd leeg te maken en ik ben dan ook heel blij dat de avond klok slechts tot 4.30 uur geldt. Verder helpt het niet jezelf druk te maken over het slechte slapen. Dat kost alleen maar energie. Ik denk dan altijd aan mijn oma, die per nacht niet meer dan drie uur sliep. Toen ze nog leefde, vond ik troost bij de gedachte dat we samen wakker lagen. - Ilse Viergever Na dertig jaar slaapproblemen heb ik de moed opgegeven. Zodra ik ga 'spoken' stap ik uit bed, ga naar onze werkkamer, lekker lezen of een sudoku maken. Wanneer ik boven boek of sudoku bijna in slaap val, probeer ik het weer eens. Ik maak me er al lang niet druk meer over, mijn man weet niet beter. Hij is wél een goeie sla per, heeft dus geen last van mijn nachtelijke strapatsen. Na de maaltijd 's avonds doe ik vrijwel altijd een powernap. Op de bank, kussens erop, tv aan. Ben ik na enkele minuten vertrokken, totdat mijn wek ker aangeeft dat de 25 minuten voorbij zijn. Dan sta ik fluitend op en kan ik er weer tegen. Tegen twaalven in een voor verwarmd bed en dan een rekensommetje doen. Niet te moeilijk, maar ook niet te ge makkelijk. Een alternatief voor schaapjes tellen, zou je kun nen zeggen. Voor het =-teken ben ik meestal onder zeil. - Arie den Hoed zaterdag 13 maart 2021 GO y @OzcanAkyol Formatie Dat werpt de vraag op: wat staat ons te wachten? Het is, Ik lag wekelijks uren wakker, corona doet daar niets aan af of toe. Maar ik heb er wat op gevonden: een kwartiertje voor het slapen gaan een banaan eten. Het werkt subliem. - Jannie Kok - Marian Borneman - F. Hoekstra - Barbara Uren lag ik te piekeren over de ellendige situatie waarin mijn dochter was beland, totdat mijn vriend vroeg: 'En, kon je op dat moment iets aan de situatie veranderen?' 'Eh, nee.' 'Dan moet je gewoon gaan slapen en overdag kijken wat wél kan.' Sindsdien slaap ik als een roos. - Tonny Smits - Sonja van Heijningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6