Geplukt Voor het verven Goed voor jezelf zorgen is broodnodig, zeker nu. Coach Inger Strietman (41) legt uit hoe je een leuker mens wordt als je jezelf centraal stelt. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES 5 We printen wat af, zeker met al dat thuiswerken. Met die kostbare inktcartridges kan dat flink in de papieren lopen. Vijf tips om de kosten in toom te houden. c pagina 22 Kan ik dat eten? Ja! Boswachter Hanne Tersmette vindt eetbare plan ten in de berm, het park en het bos. c pagina 24 Voor alle thuisklussers die in het voorjaar de schilder kwasten tevoorschijn willen halen: deze schilderstape maak het makkelijker en mooier. c pagina 27 TIPS VAN DE EXPERT ,,Als jij niet goed voor jezelfzorgt, loop je leeg. We moeten veel, we willen voldoen aan de verwachtingen en denken aan alles en iedereen. Met vermoeidheid, stress en burn-outklachten als gevolg. Nu met corona hebben we onszelf extra hard nodig. Alles speelt zich thuis af: relaties, werk, kinderen. Daarbij hebben velen zorgen om hun financiën en gezondheid. Het is een superheftige tijd. Het probleem is dat veel mensen vanuit hun opvoeding gewend zijn om het an deren naar de zin te maken. We zijn naar buiten gericht. Ik leefde zelf ook lange tijd zo, totdat ik een burn-out kreeg. Dat deed me inzien dat ik de levenswijze waarvan ik tot dan toe dacht dat die goed was, moest loslaten.'' ,,Neem jezelf als vertrekpunt. Niet door te denken, maar door te voelen. Dit kun je bereiken door een paar keer per dag, het liefst op vaste momenten, vijf minuten op een rustige plek te gaan zitten. Doe je ogen dicht. Word je ervan bewust hoe je je voelt. Probeer je ademhaling te volgen. Vraag jezelf na afloop af waar je behoefte aan hebt. Door regelmatig deze korte aan dachtsoefening te doen, kun je bewuste keuzes maken die goed voor je zijn. Dat is de basis van gezond egoïsme.'' MAAK TIJD VOOR JEZELF c Herinnering in telefoon c Die wel, die niet c Train je kind c Geen concessies Dat is vast nog niet alles? ,,Als we niet uitkijken worden we geleefd. Relativeer daarom je agenda. Het voelt misschien alsofal die afspraken vaststaan, maar vrijwel alles is flexibel. Word er makkelijker in om afspraken af te zeggen ofte verplaatsen. En wees daar ook eerlijk 'Relativeer je agenda. Het voelt misschien alsof al die afspraken vaststaan, maar vrijwel alles is flexibel' over: 'Ik heb te veel afspraken achter elkaar gepland. Ik spreek liever op een ander moment afwaarop ik er met meer aandacht bij ben'. De meeste mensen begrijpen dat prima.'' ,,Om zelfzorg structureel een plek in je leven te geven, is het goed om te weten wat voor jou werkt. Maak daarom een relaxlijstj e met wat je leuk vindt om te doen. Bijvoorbeeld een film kijken, een avond in bad liggen of een cursus doen. Zelf vind ik het fijn om te lezen, naar mu ziek te luisteren, te wandelen met onze hond, te fietsen, dansen ofmediteren. Schrijven ontspant ook en helpt me om dingen te verwerken of helder te krijgen. Door zo'n opsomming te maken, heb je het beter in je hoofd zitten en kun je er makkelijker ruimte voor maken in je agenda. Als je erg gespannen bent, weet je soms niet meer wat je kunt doen om te ontspannen. Daarbij helpt het lijstje ook.'' ,,Daar hoefje niet zo bang voor te zijn. Stel je een lange tafel voor waar aan de linkerkant onbaatzuchtigheid zit en aan de rechterkant egoïsme. Er zit ontzettend veel ruimte tussen links en rechts. Als je van links komt en gewend bent om veel aandacht aan anderen te besteden, kom je echt niet zomaar aan de rechterkant terecht. Gezond egoïsme gaat overigens niet alleen over zelfzorg maar ook over wat je wilt realiseren in het leven. Over doen wat je het liefst zou willen. Wil je bij voorbeeld heel graag een opleiding vol gen, een jaar de wereld rond of een hon- denuitlaatservice opzetten? Dan moet je keuzes maken, want alleen zo kom je aan je dromen toe.'' WW ZATERDAG 13 MAART 2021 'Egoïsme is heel gezond' CARIN RÖST Waarom is het belangrijk om goed voor jezelf te zorgen? Hoe stel je jezelf meer centraal? Zet reminder(s) in je agenda voor jouw ontspanningsmomenten. Zo voorkom je dat je ze vergeet. Ook avonden voor jezelf kun je in je agenda zetten. Wees selectief in je contacten. Bepaal aan wie je echt aandacht wilt besteden en wie een twijfel geval is. Zo krijg je helder voor jezelf wie jouw prioriteit heeft en welke afspraak je misschien beter kunt afzeggen. Als je kleine kinderen hebt, leer ze dan zichzelf eventjes te vermaken of zet desnoods een scherm aan om tijd voor jezelf te creëren. Zo leren zij dat het belangrijk is om voor jezelf te zorgen en af en toe tot rust te komen. Goed voorbeeld doet goed volgen. Doe niet van tevoren al conces sies. Als je een middag voor jezelf nodig hebt, moet je dat ook zo tegen je partner zeggen. Haal daar niet van tevoren al een uur vanaf omdat je denkt dat de ander anders niet akkoord gaat. - INGER STRIETMAN Wat kun je nog meer doen om op te laden? Hoe voorkom je dat gezond egoïsme doorslaat in 'echt' egoïsme? Mag ik even mijn aandacht. Gezond egoïsme in een wereld die continu om aandacht vraagt is verschenen bij Kosmos (€20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69