Onder politici Billenknijpen voor het politieke midden in deze verkiezingen Een brede coalitie van partijen steunt het pensioenakkoord Overal ter wereld Icomen partijen opdeflanlcen succesvol op door zich af te zetten tegen globalisering nen. En ook hebben ouderen de afgelopen jaren meegeprofiteerd van hogere heffingskortingen. Daardoor is het verlies aan koop kracht voor gepensioneerden be perkt: mensen met een klein aan vullend pensioen (tot 5000 euro) zagen hun koopkracht in tien jaar tijd zelfs met circa 5 procent stij gen. Zij zijn dan ook veel meer af hankelijk van de AOW dan van hun aanvullend pensioen. Omgekeerd geldt dat senioren met meer dan 20.000 euro per jaar aan aanvullend pensioen per saldo 12 procent inleverden. Ergo: dé gepensioneerde bestaat niet. Desondanks zijn alle partijen het ermee eens dat het jarenlang niet indexeren van het aanvul lende pensioen niet zo door kan blijven gaan. Maar zomaar even draaien aan de renteknop zien de meeste fracties niet zitten. Een brede gelegenheidscoalitie van VVD, CDA, D66, GroenLinks, PvdA, ChristenUnie en SGP steunt daarom het zwaarbevoch ten pensioenakkoord dat het ka binet wist af te sluiten met de sociale partners. Kern hiervan is dat de pensioen aanspraken minder hard worden. Hoeveel iemand krijgt, wordt dus onzekerder. Daardoor hoeven er minder grote buffers te worden aangehouden en kan er eerder worden geïndexeerd. Maar als het resultaat tegenvalt, wordt er ook sneller gekort. Het duurt echter nog tot 2026 voordat alle fondsen de overstap naar zo'n nieuw stelsel hebben gemaakt. In de tussentijd blijft in dexatie zeer onzeker, vooral als de rente laag blijft. Op korte termijn is er dus weinig perspectief op een hoger aanvullend pensioen. Tegelijkertijd willen alle par tijen wel dat de AOW blijft stij gen. Als het minimumloon wordt verhoogd, zal die uitkering bo vendien nog forser omhoog gaan dan afgelopen jaren. Dat is een schrale troost. Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: waarom Mark Rutte nog niet achterover kan leunen. Oud-premier Jan Peter Balkenende vertelde onlangs op een werk geversbijeenkomst hoe hij werd aange sproken door een jongen die een selfie met hem wilde. Balkenende deed wat de jongen hem vroeg, waarna de knul naar zijn moeder liep en riep: 'Ik heb een foto met Mark Rutte!' De anekdote zegt iets over de vergankelijkheid van roem. De man die acht jaar premier van Nederland was, kon er zelf geluk kig om lachen. Maar de anekdote zegt ook iets over hoe inwisselbaar veel politici van middenpartijen zijn geworden. Dat politieke midden staat on der druk. Zo heeft de VVD alle reden om zenuwachtig te zijn. De voorspelde megawinst voor de partij van Mark Rutte kalft bij de verschillende peilbureaus af. Bij één peiler, Maurice de Hond, staat de VVD zelfs op verlies: 32 zetels in plaats van de 33 nu. Waar de VVD last van heeft, is dat de partij al zó lang op winst staat dat niemand erover lijkt te twijfelen dat Rutte nog een keer premier wordt. De Hond: ,,Bij veel verkiezingen stemmen mensen strategisch: ze willen een bepaalde partij de grootste maken om te voorkomen dat een ander de grootste wordt. Zoals Rutte in 2012 extra veel stemmen kreeg om links de voet dwars te zetten. Een paar weken geleden zag je nog dat veel mensen die anders nooit VVD stemden, dat nu wel wilden doen. Maar dat effect is weg.'' Wie alle peilingen naast elkaar legt, ziet dat andere middenpar tijen daar niet of nauwelijks van profiteren. Het CDA staat in de meeste peilingen op verlies. D66 ook. ChristenUnie staat op mini male winst. En ook de PvdA staat weliswaar op lichte winst, maar stevent nog steeds af op de op één- na-slechtste uitslag ooit. Wie het wel goed doen in de polls, zijn een fors aantal nieuwkomers als Volt, Ja21, Code Oranje en Bij1. Volgens De Hond zijn hun kansen groter dan anders. Juist omdat mensen minder geneigd zijn stra tegisch te stemmen op een grotere partij. Maar ook omdat de opkomst bij de verkiezingen door corona angst weleens fors lager kan uit vallen dan bij eerdere verkiezin gen. Als de opkomst inderdaad laag wordt, hebben partijen minder stemmen nodig om een zetel te halen. Daardoor kunnen nieuwko mers makkelijker in de Tweede Kamer komen, rekent De Hond voor. ,,En er doet dit keer een re cordaantal van 37 partijen mee aan de verkiezingen. Ook als ze de kiesdrempel niet halen, krijgen die allemaal stemmen die niet naar de traditionele partijen gaan.'' Dat de traditionele partijen in het politieke midden onder druk staan, is niet iets nieuws deze ver kiezingen. ,,Al bijna dertig jaar is dat zo'', zegt Harry Garretsen, eco noom en hoogleraar aan de Rijks universiteit Groningen. ,,Vóór de verkiezingen van 1994 hadden de twee klassieke middenpartijen CDA en PvdA samen nog 103 ze tels. Nu schommelt dat rond de 30.'' Garretsen wijst op een econo mische ontwikkeling die parallel loopt met de neergang van het politieke midden: globalisering en verregaande technologische ver- anderingen. ,,Daardoor hebben vooral mensen in het midden kader hun werk zien veranderen. Hoger opgeleiden profiteren. En er is meer werk gekomen voor lager opgeleiden. Maar het midden kader voelt zich bedreigd door de automatisering en het vertrek van werk naar het buitenland. Niet dat die mensen werkloos zijn gewor den, maar de vanzelfsprekendheid dat je over vijf jaar nog bij je baas werkt of carrière kunt maken, is weg. Wie werkt er bijvoorbeeld nog bij een bank?'' vroeger massaal op middenpar tijen. Garretsen ziet overal ter wereld dat partijen op de flanken succesvol opkwamen door zich af te zetten tegen globalisering. ,,Zie Trump met zijn America First. Het politieke midden heeft daar nooit een beter antwoord op weten te formuleren dan: 'Helaas kunnen we geen hek om ons land zetten. We moeten meebewegen met in ternationale ontwikkelingen'. Dus kiezen veel onzekere kiezers voor partijen op de flanken, zoals de PVV.'' Het politieke midden is breed in Nederland. Het loopt eigenlijk van GroenLinks tot VVD. ,,En dan zijn die partijen ook nog eens meer op elkaar gaan lijken'', ziet Garretsen. „Wie het nieuwe WD-programma leest waarin wordt gepleit voor een y .£•<- HZ- n sterkere overheid, i\ /~r\ F ziet amper nog verschillen met dat van bijvoorbeeld het CDA. Eigen lijk heeft het mid den het aan zich zelf te danken dat het zo onder druk staat." GO ZATERDAG 13 MAART 2021 Senioren met meer dan 20.000 euro per jaar aan aanvullend pensioen leverden per saldo 12 procent in Meer weten? In het verkiezings dossier op onze site leest u alles over de programma's, de cam pagne en de lijsttrekkers. En juist die mensen stemden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67