Pensioen, u moet het er maar mee doen. -■ WWmC 18 ChristenUnie, CDA, D66 willen de pijn tussen vast en flex verdelen contract geniet: je kunt niet zo maar ontslagen worden, je bouwt in veel gevallen een pensioen op en als je ziek wordt, krijg je door betaald. Ook belangrijk: zonder vast contract is het amper moge lijk om een huis te kopen. Mensen die het ene tijdelijke baantje met het andere afwisselen of zzp'ers die liever in dienst waren geno men, hebben die privileges vaak niet. En zo gaapt er een diepe kloof tussen de haves en de have nots op de arbeidsmarkt. Het inmiddels demissionaire kabinet is er niet in geslaagd die kloof te dichten. Het ontslagrecht is weliswaar iets versoepeld en flexwerk werd iets duurder, maar grotere stappen bleven uit. De plannen om voor zzp'ers een mi nimumtarief in te voeren, bleken onuitvoerbaar. Om de impasse te doorbreken werd gekozen voor een typisch Haagse oplossing: een commissie onder leiding van oud-topambte naar Hans Borstlap kwam met voorstellen om de inhuur van flex- krachten fors duurder te maken en tegelijkertijd meer flexibiliteit aan te brengen binnen het vaste con tract. Op die manier zouden be drijven eerder bereid zijn om mensen in vaste dienst te nemen, terwijl de inzet van flexwerkers beperkt blijft tot situaties waarin er tijdelijk extra handjes nodig zijn, zoals bij piekmomenten en ziekte. Tegelijkertijd zou er fors meer geïnvesteerd moeten worden in het op peil houden van het ken- nisniveau van werkenden, zodat zij zich makkelijker kunnen aan passen aan de veranderende eco nomie en niet werkloos thuis ko men te zitten. De analyse van Borstlap is door vrijwel alle partijen omarmd. In diens concrete voorstellen wordt echter volop selectief 'gewinkeld'. Zo zien VVD en FvD een verdere versoepeling van het ontslagrecht wel zitten, maar deinzen zij terug voor het voorstel om bedrijven meer premie te laten betalen als zij flexwerkers in dienst nemen. De PvdA kiest juist voor precies het omgekeerde. En waar SP en PVV het erover eens zijn dat het ont slagrecht evenmin mag worden aangetast, pleiten de socialisten er in lijn met Borstlap voor dat er een verplichte arbeidsongeschikt heidsverzekering voor zzp'ers moet komen. De PVV wil juist dat die vrijwillig blijft. Middenpartijen als CDA, D66 en ChristenUnie blijven dichter in de buurt van Borstlap, en kiezen er vaker voor de pijn tussen vast en flex te verdelen. Zo willen deze partijen flexwerk duurder maken en pleiten ze er alledrie voor dat werkgevers hun werknemer bij ziekte nog maar één in plaats van twee jaar hoeven door te betalen. Ook willen deze partijen dat men sen kunnen beschikken over leer rechten of een ontwikkelingsbud get om hun kennis bij te spijkeren. Kortom, in de formatie zal nog een flink robbertje gevochten moeten worden. Maar daarbij moet wel gezegd dat de politieke daadkracht sterk afhangt van welke wind er in de polder waait. Want als vakbonden en werkge vers samen tot een akkoord kun nen komen, zal het voor partijen als PvdA en VVD veel makkelijker worden om over de onderlinge verschillen heen te stappen. Ge beurt dat niet, dan is de belofte van meer vaste banen nog ver weg. Het voelt onrechtvaardig. Jaar in jaar uit zien de meeste gepen sioneerden op het loonstrookje van hun pensioenfonds min of meer hetzelfde bedrag staan. Geïndexeerd wordt er niet of nau welijks, en dat vreet aan de koop kracht. Immers: bijna alles wordt duurder (inflatie) en wie gepensi oneerd is, kan zijn inkomen vaak niet aanvullen. Waar werkenden van baan kunnen wisselen om meer te verdienen, is switchen naar een ander pensioenfonds niet mogelijk. Dus moet je het er maar mee zien te doen. In tien jaar tijd heeft het aanvul lend pensioen op deze manier 20 procent aan koopkracht inge boet. De woede hierover richt zich op de politiek en heeft er mede voor gezorgd dat een ouderenpar tij als 50Plus sinds 2012 in de Tweede Kamer zit. Die partij eist net als PVV en SP onmiddellijke indexatie. Daarvoor zou de politiek de rekenregels moeten aanpassen, zodat de pen sioenfondsen minder buffers hoeven aan te houden. Jongere deelnemers lopen daardoor meer risico dat er later nog te weinig in de pot zit voor hün pensioen. Tegelijkertijd is er ook een ander verhaal te vertellen, dat tijdens de afgelopen kabinetten steeds door coalitiepartijen is uitgedragen. Zij wijzen erop dat de regering de AOW-uitkering elk jaar wél heb ben laten meestijgen met de lo- PIS ZATERDAG 13 MAART 2021 GO 10 'fii. w - - i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66