Een wietvriendelijke wind, een goed idee? Q Meer vaste banen, wie maakt dat waar? D66 wil cannabis via een sluiproute onder staatstoezicht brengen 17 ló&M W&M\ 33 Als je niet beter wist, dan zou je denken dat er een wietvriende lijke wind waait als het om soft drugs gaat. Wie de situatie nu niet kent: verkoop en bezit mag, kweken niet. Die gedoogconstruc- tie is een vreemde, dat vindt ieder een. Maar of dat gaat veranderen? Stap één is de zogenoemde wietproef die het kabinet laat doen. Cannabis wordt dit jaar in tien steden gekweekt en verkocht onder toezicht van de overheid. Dat klinkt als het begin van een wietvriendelijk tijdperk, zeker als je bedenkt dat oppositiepartijen SP, PvdA, GroenLinks, Partij voor de Dieren, 50PLUS en Forum voor Democratie instemden met de proef. Let wel: schijn bedriegt. Het experiment is iets dat vooral D66 graag wilde en wat de andere partijen uit het kabinet-Rutte III voor lief namen om tot een regeer akkoord te kunnen komen. Een proef is het immers, waarbij par tijen ook stiekem hopen dat deze faalt. Zo staat in de wet: 'De expe rimenten worden onafhankelijk geëvalueerd'. En, daar komt-ie: 'Waarna het kabinet beziet wat het te doen staat.' Dat is nogal een open eindje. Toch denkt D66 een sluiproute te hebben gevonden. De partij heeft nog een wetsvoor stel in de Eerste Kamer liggen om, nog voordat de proef in 2025 is afgerond, wiet onder staatstoe zicht te brengen. Het voorstel ging met hangen en wurgen al door de Tweede Kamer en in de Eerste Ka mer lonkt er een meerderheid voor, mits JA21 (de afsplitsing van Forum voor Democratie) instemt. Dat is niet ondenkbaar, maar de partij zei eerder wel de wietproef voorlopig even te willen afwach ten. In de verkiezingsprogramma's is steun te vinden voor zo'n libera lere wietmarkt, maar de partijen hebben nogal wat voorwaarden. De VVD zegt bijvoorbeeld best voor legale 'in- en verkoop' te zijn, maar stelt een rijtje voorwaarden waar bijna niet aan kan worden voldaan. Zoals een 'succesvolle aanpak' tegen de criminele markt. Die helemaal uitbannen lijkt een utopie. Het CDA is tegen en wil liefst meer van de 537 coffeeshops sluiten, de PVV en SGP zijn al even tegen legalisering of regule ring. Dan blijft er weliswaar een kamp over van voorstanders (GroenLinks, PvdA, SP, Denk, Par tij voor de Dieren), maar zij lijken straks in de minderheid in de Ka mer. Tot zover softdrugs. Als het gaat om harddrugs (zoals cocaïne, MDMA, xtc, speed) is de weerstand nog groter. D66, PvdA en GroenLinks pleiten - in meer en minder sterke mate - voor het legaliseren van harddrugs, maar de andere partijen kwamen in de dis cussie doorlopend woorden te kort om dat af te schieten. Neder land zou een 'pilletjesparadijs' worden (SGP), en de Zuidas in Amsterdam zou een 'Snuifas' wor den (CDA). Het kabinet ziet dat een verdere normalisering van drugs uitmon den in een nog grotere drugs markt. Die van de synthetische drugs, becijfert de politie is nu al 18,9 miljard euro. Na de coronacrisis kan niemand er nog omheen: wie geen vaste baan heeft, vangt bij economi sche tegenwind de hardste klap pen op. Oproepkrachten en men sen met een tijdelijk contract vlo gen er afgelopen jaar als eerste uit. Veel zelfstandigen verloren op drachten en zaten bij gebrek aan buffers meteen op zwart zaad. Vooral jongeren zijn de dupe. Voor de politiek kwam de ravage nauwelijks als een verrassing. Van links tot rechts wordt inmiddels erkend dat de flexibilisering van de arbeidsmarkt is doorgeschoten. De cijfers spreken boekdelen: in 2003 had driekwart van de wer kenden nog een vast contract, vijf tien jaar later was dat aandeel ge zakt naar zes op de tien. Nederland is daarmee de flexkampioen van Europa, en dat is niet een titel om per se trots op te zijn. Er moeten meer vaste banen ko men, luidt daarom de mantra in veel verkiezingsprogramma's. Maar hier wordt het meteen wel verraderlijk: want is dan precies een vast contract? In enge zin wordt hier een contract voor on bepaalde tijd mee bedoeld. Maar voor veel mensen gaat het ook om de bescherming die je met zo'n GO ZATERDAG 13 MAART 2021 V'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65