EU? Corona houdt niet op bij onze grens 16 Partij voor de Dieren, SP en SGP willen op de rem trappen met de EU Coronaminister Hugo de Jonge zei het tot vervelends toe: 'Het coronavirus houdt zich niet aan landsgrenzen.' En dat hebben we geweten ook. Vanuit Italië baande het virus zich in februari 2020 een weg naar ook ons land. Toen Ne derlanders in de zomer van 2020 terugkwamen van hun buiten landse vakantie - met een lekker kleurtje en een hardnekkig hoestje - steeg het aantal besmet tingen navenant. Voor voorstanders van hechte Europese samenwerking is het coronavirus hét bewijs dat grote problemen alleen in Eu-verband opgelost kunnen worden. Toen de economieën in de eurozone hard werden geraakt, tuigde de EU - na lang gesteggel - een steunfonds op van 750 miljard euro. In tegenstel ling tot de kredietcrisis van 2010 moest dit keer niet alleen Grie kenland te hulp worden gescho ten, maar kunnen alle landen sub sidie krijgen of geld lenen. Oók Nederland. Om de pot met geld te vullen, leent de EU geld op de ka pitaalmarkt waarvoor de EU-lid- staten gezamenlijk garant staan. Een unicum. D66 en GroenLinks reageerden nog net niet juichend. Zij waren al langer voorstander van zulke ge zamenlijke schulden (en pleiten ook voor een comeback van de staatssecretaris voor Europese Za ken). Maar PVV, Forum voor De mocratie, SP en SGP zien dat juist helemaal niet zitten. Zij zijn tegen Europese samenwerking (PVV, FvD) of willen wel samenwerken op het gebied van handel, maar zien een 'superstaat' niet zitten (SP en SGP). Door het steunfonds wordt Nederland 'de pinautomaat van Europa', vindt PVV-leider Geert Wilders. Het geld dat Ne derland bijdraagt moet volgens hem in Nederland worden gesto ken. Ook klinkt er bij EU-sceptici kritiek op het democratische ge halte van de Europese Unie, of be ter: het gebrek daaraan. Partijen maken zich verder zorgen over het overdragen van soevereiniteit. Simpeler gezegd: dat 'Brussel' meer te zeggen heeft over ons land dan 'Den Haag'. VVD, CDA, PvdA en Christen Unie nemen een middenpositie in, analyseerde instituut Clingen- dael. Zij zijn min of meer tevreden met de status quo. Ze willen vooral meer doen om handel te bevorderen, maar zijn wat minder enthousiast over uitbreiding van de EU, Europese defensiesamen- werking of gezamenlijk vluchte lingenbeleid. Het CDA ziet wel wat in groepjes van EU-landen die op bepaalde onderwerpen samen optrekken. Bij VVD-lijsttrekker en premier Mark Rutte is 'de kijk' op de EU de laatste jaren 'veranderd', erkende hij in speeches. Zag hij het eerst vooral als een vehikel om vrijhan del te bevorderen, nu ziet hij de unie ook als een manier om veilig heid en stabiliteit op het conti nent te bevorderen. Dat maakt, vindt hij, ook Nederland 'sterker'. De standpunten over meer of minder Europese samenwerking lopen dus nogal uiteen. Als de EU een auto was - blauw met gele sterren zo u wil - dan trappen D66, GroenLinks hartstochtelijk op het gaspedaal, willen VVD, CDA, PvdA en ChristenUnie blij ven cruisen en proberen PVV en FvD de bolide in z'n achteruit te zetten. Wég uit de EU. De Partij voor de Dieren, SP en SGP willen op de rem trappen en terugscha kelen. Die laatste twee willen de afslag te nemen richting een alter natief voor de euro. En dan is er nog Volt. Een nieuwe, jonge politieke en Euro pese partij die juist vol inzet op Europese samenwerking. Van brexit naar max-it, zoals ze het zelf omschrijven, vol gas naar méér samenwerking. Alle uitda gingen van deze tijd - corona, de macht van de VS enerzijds en China anderzijds, migratie en kli maat - zijn volgens Volt alleen Eu ropees aan te pakken. In de Pei- lingwijzer staat de partij, die met name populair lijkt onder jonge ren, op nul tot drie zetels. Net als Volt vinden D66, CDA, GroenLinks, PvdA en Christen Unie dat het klimaat ook Europees moet worden aangepakt. Voor de klimaatcrisis geldt immers het zelfde als voor de coronacrisis: de uitstoot van bijvoorbeeld CO2 houdt zich niet aan landsgrenzen. ZATERDAG 13 MAART 2021 GO 750Miljard Tijdens de coronacrisis tuigde de Europese Unie na lang gesteggel een steunfonds op van 750 miljard euro. Alle lan den kunnen subsidie krijgen of een lening aangaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64