Allemaal eens: een hoger minimumloon! 15 al met 8 miljard euro toe, daarbo venop trekken diverse partijen fors extra geld uit (het CDA 1,5 miljard euro, de SP zelfs 14 miljard), bij voorbeeld voor extra salaris voor het zorgpersoneel. Alle partijen willen beter bestand zijn tegen iets als een coronacrisis. Nu al spendeert ons land jaarlijks meer dan 100 miljard euro aan de zorg, ruim 6000 euro per Nederlander. Dus 'beteugeling' van de zorgkos- ten komt straks opnieuw promi nent bovenaan de boekhoudlijst- jes. Een populaire oplossing is er niet. 'Preventie' is het modewoord in ieder verkiezingsprogramma, maar daarna komen snel de pijn lijke dilemma's: moeten premies omhoog? Het basispakket afge slankt? Strengere 'triage' voor een verpleeghuisplek? Na de verkie zingen zullen die knopen snel moeten worden doorgehakt. Bijna alle partijen hebben een verhoging van het minimumloon opgenomen in hun programma. Vooral mensen die in de detail handel of horeca werken zullen daardoor meer gaan verdienen. Als zij na de coronacrisis nog een baan hebben tenminste. Toch is de vraag niet zozeer óf het minimumloon - nu 1684 euro bruto per maand - verhoogd gaat worden, maar vooral met hoeveel? En misschien wel belangrijker: in hoeverre mogen de uitkeringen meestijgen? Want die zijn nu nog direct aan elkaar gekoppeld: stijgt het minimumloon, dan stijgen bij stand en AOW automatisch even redig mee. Je kunt gerust stellen dat er sprake is van een omwenteling in het denken. Partijen als VVD en CDA waren tot voor kort nooit een groot voorstander van hogere mi nimumlonen. De vrees bestond dat wanneer arbeid duurder wordt, werkgevers meer kosten moeten maken en er daardoor minder banen komen. En dat was nou net niet de bedoeling: het op peil houden van werkgelegenheid is voor deze partijen heel belang rijk. Neder- Andere partijen, SP, PvdA en land telt GroenLinks voorop, hebben steeds steeds betoogd dat het met het banenver- meer lies zo'n vaart niet loopt. Zij me- werkende nen dat wanneer mensen in de armen. In laagste loonschalen meer verdie- 2017 nen, zij ook meer zullen kunnen waren het uitgeven. Daardoor kunnen be er al drijven meer spullen verkopen, en 220.000, nemen de belastinginkomsten bo- van wie vendien toe. de helft in Lang was sprake van een poli- loon- tieke patstelling, en werden er dienst is. slechts kleine stappen gezet. Zo werd in het kabinet-Rutte/As- scher besloten om jongeren niet langer pas vanaf hun 23ste maar al vanaf hun 21ste het volwaardige minimumloon te laten verdienen. En in de afgelopen kabinetsperi ode omarmde de Tweede Kamer een PvdA-voorstel om het mini- mumuurloon voor iedereen gelijk te trekken, of zij nu een 36-urige of 40-urige werkweek hebben. Als de Eerste Kamer hier ook mee in stemt, verdient iedere minimum loner zodoende straks 10,80 euro per uur. De meeste partijen willen daar dus nog een schep bovenop doen. De belangrijkste reden is dat Ne derland steeds meer werkende armen telt. In 2017 waren het er al 220.000, van wie de helft in loon dienst is. Zij verdienen te weinig om rond te komen, hoewel ze een baan hebben. Dat de neuzen in Den Haag opeens dezelfde kant op staan, heeft ook een andere reden. Aan stichter is het Centraal Planbureau (CPB): dat heeft berekend dat het minimumloon met 10 procent kan stijgen zonder noemenswaardig banenverlies. Daarmee kwam het instituut terug van de eerdere aan name dat een verhoging van 5 pro cent al bijna 30.000 banen vernie tigt. Door die bijstelling durft nu ook de VVD te pleiten voor een verho ging van met 10 procent. Daar te genover staan SP, PvdA en Groen Links, die mikken op een verho ging van bijna 30 procent. Andere partijen nemen een tussenpositie in, of laten in het midden hoeveel er bij moet, zoals de PVV en in zekere zin ook het CDA: de christendemocraten zeggen open te staan voor een ho ger minimumloon, maar zien een gerichte lastenverlaging voor de laagste inkomens als alternatief. En dan is er dus nog het mis schien wel belangrijkste punt: in hoeverre stijgen de uitkeringen mee? Volgens het CPB kost een verhoging van het minimumloon met 10 procent van het minimum loon de schatkist 6,3 miljard euro per jaar extra, als de koppeling aan de uitkering in stand blijft. De VVD vindt dat prijskaartje te gortig, en wil alleen de AOW en arbeidsongeschiktheidsuitkerin gen mee laten stijgen, de bijstand dus niet. Linkse partijen willen juist dat alle uitkeringen mee stijgen. GO ZATERDAG 13 MAART 2021 220.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63