5 Eigen risico te hoog, kan dat niet minder? OOPS WOLTE 14 1,5 miljard per jaar kost om bij een maximum van 23 uit te komen. (Bijna geen enkele partij trekt dat bedrag er ook voor uit, bleek uit doorrekeningen van het Centraal Planbureau). Maar daar krijg je dan ook veel voor terug: verschillende interna tionale onderzoeken laten zien dat kleinere klassen gunstig zijn voor de leerprestaties. Dat geldt vooral voor kleuters en voor leerlingen met laagopgeleide ouders. Niet voor niets halen met name de linkse partijen kleinere klassen aan als manier om kansengelijk heid te bewerkstelligen. Ook het Centraal Planbureau (CPB) stelde vorig jaar dat het verkleinen van klassen een effectieve maatregel is; vooral voor leerlingen met een on derwijsachterstand. Het is niet alleen hosanna. Hoe wel het effect van kleinere klassen gunstig is voor leerlingen, kleven er ook nadelen aan. Zo wijst het CPB er ook op dat de 'kosten voor gebouwen' omhoog kunnen schieten. Als er minder leerlingen in een klas zitten, moeten er méér lokalen komen. De meeste scholen zijn daar niet op ingericht. O, er is ook nog een ander pro bleempje: als een school leerlin gen over méér klassen moet verde len, zijn er ook meer leraren nodig. Leraren die er door het leraren tekort niet zijn. GroenLinks-leider Jesse Klaver noemde dat eerder 'een kip-ei-verhaal'. Volgens hem volgen de leerkrachten vanzelf als hun werk door die kleinere klas sen leuker wordt. Vraag blijft: wat doe je in de tussentijd? Dat vinden de meeste partijen te hoog, maar het bestaat niet voor niks. Het is een verplichte financi ële drempel die in 2008 werd inge voerd zodat de verzekeringspre mie lager zou blijven; u betaalt na melijk zelf het eerste deel van uw zorgkosten uit het basispakket zelf. Uw zorgverzekeraar betaalt de rest Probleem is wel dat mensen zorg soms mijden vanwege de kosten. Uit onderzoek van Nivel blijkt dat 15 procent van de men sen in 2019 afzag van een bezoek aan de huisarts, terwijl dat overi gens juist niet onder het eigen ri sico valt. Van deze groep deed een op de vijf dat omdat ze opzagen tegen eventuele vervolgkosten. Sowieso is het eigen risico niet po pulair. Uit onderzoek van Price- wise kwam onlangs naar voren dat 41 procent van de Nederlanders het eigen risico liefst vandaag nog zou schrappen, zelfs als daar een premieverhoging tegenover staat. Als het verplichte eigen risico van 385 euro zou worden afge schaft, kan dat inderdaad zorgen voor een flinke premieverhoging. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau kost dit 5,3 miljard euro. Daarin is meege nomen dat er minder opbrengsten zijn uit betalingen en dat mensen meer gebruik maken van de zorg, omdat zij er niet direct zelf voor hoeven te betalen. Per saldo gaat het jaarlijks om 306 euro per Ne derlander, oftewel ruim 25 euro extra premie per maand. Toch staan meerdere partijen te springen om het eigen risico in de prullenbak te gooien, of flink te verlagen. De SP noemt het al jaren 'een boete op ziek-zijn'. Naast de SP wil ook Denk het verplichte ei gen risico afschaffen, terwijl PvdA en 50Plus het willen halveren. GroenLinks maakt de hoogte liefst inkomensafhankelijk. CDA, D66 en de ChristenUnie passen de vormgeving beperkt aan. D66 wil een bezoek aan het ziekenhuis betaalbaar maken, ook voor mensen met een kleine por temonnee, met een eigen bijdrage van maximaal 100 euro per behan deling, voor maximaal vier behan delingen per jaar. VVD en SGP la ten het eigen risico grotendeels ongemoeid. Er gaat sowieso iets veranderen. De afgelopen kabinetsperiode lag het bedrag wettelijk vast op 385 euro. Maar die regeling loopt eind dit jaar af. De komende maanden zal door de toekomstige coalitie partijen onderhandeld worden over de hoogte en vorm vanaf Daar ligt toch al een ingewik kelde puzzel. Van nature nemen de uitgaven de komende drie jaren INTERNATIONAL TR/ lIpORT LOGISTICS ZATERDAG 13 MAART 2021 GO De gemiddelde groepsgrootte in het basisonderwijs is al jaren 23 leerlingen. In tien jaar tijd verdubbelde het eigen risico in de zorg: van 170 euro in 2011 naar 385 euro nu. 385 De hoogte van het eigen risico, 385 euro, is veel mensen een doorn in het oog. 2022. www.wolterkoops,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62