wMmm- f Hoe klein zijn die kleinere klassen? 13 De PVV vindt dat het in Nederland hartstikke goed gaat met het milieu 4 -i onder druk van de rechter, in de Urgenda-zaak - maar die doelen lijken niet in zicht. Sterker nog, de klimaatdoelen worden de ko mende tijd in Europa waarschijn lijk opgeschroefd, waardoor ook Nederland een extra tandje bij zal moeten zetten. Een partij als de PVV vindt dat het in Nederland hartstikke goed gaat met het milieu: de lucht is sinds 1980 een stuk schoner ge worden, net als het oppervlakte- water. Ook Forum voor Democra tie vindt dat we vooral moeten voorkomen dat we ons landschap 'vervuilen' met 'lelijke' windturbi nes en zonneparken. Maar de meeste partijen - óók VVD en CDA - vinden dat milieu vervuiling méér is dan smerige lucht of vies water. Als de opwar ming van de aarde niet wordt te gengegaan, wordt Nederland mo gelijk geteisterd door overstromin gen en andere natuurrampen. Dus vinden de meeste partijen het be langrijk dat we minder CO2 uitsto ten en ons aan de klimaatdoelen van Parijs houden. Dan zitten we ook nog met het stikstofprobleem. De consensus: de natuur in Nederland kwijnt weg door een onzichtbare sluier van stikstof, veroorzaakt door poe pende koeien, ronkende auto's en kerosineslurpende vliegtuigen. Planten- en diersoorten verdwij nen. Ook dSt is milieuvervuiling, vinden de meeste partijen. Volgens het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) is er één op lossing die zeker werkt om de hoe veelheid stikstof omlaag te krijgen: zet het mes in de veestapel. Alle linkse partijen - van de Partij voor de Dieren tot D66 - doen in hun verkiezingsprogramma's voorstel len om de hoeveelheid koeien en andere dieren flink te verlagen. Zij trekken veel geld uit om boeren uit te kopen. VVD en CDA zijn tegen: die partijen denken dat stikstof ook verminderd kan worden door 'innovatieve oplossingen', zoals in genieuze stalsystemen. Maar het effect daarvan is nog niet bewezen, waarschuwt het PBL. Volgens het planbureau is GroenLinks - niet verrassend - de groenste partij. Met hun maatrege len stoot Nederland over tien jaar zo'n 63 procent minder broeikas gassen uit. De D66-plannen zijn goed voor een reductie van 60 pro cent, die van de PvdA voor 55 pro cent. Het CDA blijft steken op 46 procent. Van de VVD weten we niet hoe groen de plannen zijn, dat programma is niet doorgerekend. Toen in februari bekend werd dat het kabinet eenmalig 8,5 mil jard euro uittrok voor onderwijs, vroeg lerarenbelangenbeharti- ger PO in Actie/Het Lerarencol- lectief 45.800 leden uit de ach terban waaraan zij dat geld zouden willen uitgeven. De afgetekende winnaar: het verkleinen van de klassen. De wens is ouder dan de weg naar Rome. Nou ja, figuurlijk dan. Al decennia wordt gesproken over kleinere klassen als dé oplossing voor alle problemen in het onder wijs. Dan krijgt een leerling meer aandacht van een leraar dan wan neer die docent zijn of haar aan dacht moet verdelen over dertig kinderen of meer. In 1996 bleek voor het eerst uit een Amerikaans onderzoek dat kleine klassen beter presteren. De commissie-Van Eijndhoven advi seerde het kabinet de klassen fluks te verkleinen. Er werd een miljard voor uitgetrokken. Maar acht jaar later waren ze nauwelijks kleiner en het geld weg, constateerde on derwijsbond AOb vorig jaar na onderzoek. Wel waren de klassen van 35+ zo goed als 'uitgeroeid'. Nog altijd willen veel politieke partijen in elk geval in het basis onderwijs minder leerlingen per klas, maar grote partijen als VVD, CDA en PVV reppen er met geen woord over in hun verkiezingspro gramma's - al heeft die laatste par tij het wel over 'kleinschalig on derwijs'. De ChristenUnie wil dat scholen zelf beslissen of zij hun klassen willen verkleinen. De partijen die wél pleiten voor een algemene klassenverkleining zijn niet unaniem over de gewen ste maximale grootte: zo laten PvdA en Partij voor de Dieren dat aantal in het midden, wil Groen Links maximaal 21 scholieren per klas en kiezen D66, SP en Forum voor Democratie voor 23 leerlin gen als bovengrens. Precies dat aantal is nu al jaren de gemiddelde groepsgrootte in het basisonderwijs. Maar een ge middelde zegt weinig: daar kun nen ook uitschieters van ver boven de 30 leerlingen bij zitten. In een derde van de klassen zitten meer dan 26 leerlingen. Volgens het ministerie van OCW komt 'met de huidige be kostiging' het maximum per klas uit op 30. Een berekening van het ministerie laat zien dat het rond de GO ZATERDAG 13 MAART 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61