Migratie...altijd weer een splijtzwam Minder CO2maar wie is het groenst? Stem I voor nieuw m 12 wmtmmm leiderschap Maar dan nu vast een winstwaar schuwing: geen enkel van al die plannen gaat óóit werkelijkheid worden. Asiel was, is en blijft een splijtzwam. En in een coalitieland als het onze, zal iedere partij straks water bij de wijn moeten doen. Dus: een compromis. Maar er is wel degelijk iets te kiezen, tussen de partijen. Punt is wel dat er sinds de toestroom van Syrische vluchtelingen vanaf 2015 eigenlijk geen sluitend plan is ge maakt. Nog altijd is er geen asielprocedure om een grote aanwas goed te kunnen hante ren. Premier Mark Rutte was niet zo gecharmeerd van de opmerking Wir schaffen das van de Duitse bondskanselier Angela Merkel, omdat het sig naal was: in Europa krijgt u opvang. Pas toen landen als Macedonië en Hongarije de grenzen sloten, droogde de vluchtelingenstroom op. De Turkije-deal vervolmaakte dat, waarbij Europa migranten uit- ruilde voor opvang aan oor logsvluchtelingen. Sinds dat moment probeert Europa aan de randen 'triage' te doen: kijken wie er recht heeft op asiel. Toch lukt dat nog verre van: migranten we ten dit ook en reizen door, om verderop in Europa asiel aan te vragen. Veel partijen willen dat erkende oorlogsslachtoffers wel een plek künnen krijgen in ons land. Nu al is er een nationaal quotum van vijfhonderd vluchtelingen voor ons land, die volgens een verdeel sleutel over Europa worden ge spreid. Maar wat doe je als de toe stroom groter wordt? De VVD wil vasthouden aan een jaarlijks quo tum, een maximaal aantal dus, dat 'ook nul kan zijn', het CDA waakt over de 'draagkracht' en D66 wil wel een quotum, maar dan juist een hoger aantal van vijfduizend vluchtelingen. Dan zijn er partijen die géén quotum willen, zoals GroenLinks, Partij voor de Dieren, Denk en de Christenunie. Alleen Forum voor Democratie wil kunnen 'selecte ren' wie er komt, terwijl de PVV geen personen 'uit islamitische landen' wil. Punt is: hoe voorkom je über haupt dat naast erkende oorlogs vluchtelingen die je uitnodigt ook anderen komen die geen recht op asiel hebben, zoals Ma rokkanen of Albaniërs? Alle partijen voelen voor grensbewaking aan de zuidelijke randen van Europa, maar alleen FvD en de PVV willen bewa king van onze eigen grenzen. Dat gaat andere partijen te ver, of het knaagt aan het principe van de open grenzen binnen de Schengen- zone van Europa. De VVD schermt al jaren met de mogelijkheid voor een mini-Schen- gen. Bijvoorbeeld door de grenzen van Noord Europa te dichten. Maar de VVD pleitte daar niet hard voor toen het in de regering zat en de stroom Syriërs op gang kwam. Aan de formatietafel zal het asielbeleid weer een heet onder werp zijn. Maar hierboven hangt nog de paraplu van het 'grote' mi gratieplan van de Europese Com missie, waaraan Nederland zich in principe wil committeren. De kern: via hulpverlening zorgen dat er minder mensen naar de EU ko men, een streng grensbeleid en landen mogen zelf beslissen of ze vluchtelingen opnemen. Voor de rechtse partij die Ne derland al tien jaar regeert, de VVD, blijft het een worsteling: hoe zorgen we voor minder milieuvervuiling zónder onze eco nomie te raken? De ondernemers partij doet er alles aan om bedrij ven niet tegen de haren in te strij ken. Maar het zijn juist bedrijven die zorgen voor grootschalige milieuvervuiling. Die worsteling is terug te zien in het milieube leid. Zo is er jarenlang gesoebat over een klimaatakkoord. Ja, er is nu een CO2-belasting voor bedrij ven. Maar vanwege corona hoeft de industrie voorlopig niet de por temonnee te trekken. En ja, op papier stoot Nederland in 2030 volgens dat akkoord bijna de helft minder CO2 uit dan in 1990. Maar in de praktijk liggen we niet op koers om dat doel te halen. Kortom: het 'groenste kabinet ooit' heeft de afgelopen jaren am bitieuze doelen gesteld - soms ZATERDAG 13 MAART 2021 GO Braaf namen alle partijen weer hoofdstukken over asiel op in hun verkiezingsprogramma's. O O O U3 D66 wil jaarlijks een quotum van 5000 vluchtelin gen. Laat iedereen vrij. maar niemand vallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60