5 dagen tot de verkiezingen Nieuw kabinet moet niet bezuinigen in een crisis Meer mensen met corona regie komen. Er zal de komende jaren echt meer gebouwd worden. Het idee dat de woningbouw door het liberale beleid in problemen is gekomen, klopt niet.'' „Grofweg een derde van de huizen zijn corporatiewoningen. We heb ben een verhuurdersheffing inge voerd, omdat ze zo goed in de slappe was zaten. Maar ze hebben nog steeds voldoende geld om te investeren. Het probleem zit in de vraag: waar kunnen we bouwen? Er moeten een miljoen huizen bij komen en de ruimte is beperkt.'' ,,We gaan mensen niet op idiote kosten jagen. Ook zien we dat in wijken waar we huizen van het gas afhalen, dat lastiger blijkt dan gedacht. Daar moeten we iets mee. We houden alleen draagvlak voor de energietransitie als iedereen het kan meemaken. Gas is niet het grootste probleem nu. Het is ook maar één van de onderdelen om de klimaatdoelen te halen. Dus we kunnen ook wat minder aan dit knopje draaien en wat meer aan een ander.'' ,,Gas zullen we nog tientallen ja ren nodig hebben. Het idee was dat dit kon zonder veel extra kos ten voor mensen. Bij de formatie moeten we echt lessen trekken uit projectwijken waar het nu nog niet goed loopt.'' ,,We willen niet dat we mensen voor de rest van hun leven een sticker arbeidsongeschikt opplak ken, simpelweg omdat de keuring niet strak genoeg is. Wie echt niet kan werken, krijgt een fatsoenlijke uitkering. De VVD wil de uitke ringen ontkoppelen van de lonen, maar niet de WIA of de AOW. Maar dan moeten we wel zeker weten dat mensen die in die WIA zitten, die uitkering ook echt no dig hebben. Die half miljard euro is voor ons geen doel op zich.'' ,,Klopt. Het geld dat dit oplevert, steken we in de kinderopvangtoe- slag. Die is nu te laag. Er is niks mis met de kinderbijslag, maar het is slimmer om gezinnen te onder steunen door hen extra te steunen in de kosten voor de kinderop vang. We maken hem niet gratis, dat kost vele miljarden en die zijn er nu niet.'' ,,Een nieuw kabinet moet niet be zuinigen in een crisis en ook de belasting niet verhogen. Dan is er nog wel geld voor belangrijke din gen die nodig zijn, zoals investe ren in onze veiligheid, maar gratis kinderopvang? Dat is niet het eer ste waar ik aan denk.'' Voor nS 17 maart, heeft Rutte al wel een plan 'om de ellende van corona af te schudden'. ,,Ik zeg dat in alle bescheidenheid natuurlijk, want ik heb nog geen enkele zetel, maar toch..." Zijn idee: knip de formatie in tweeën. Maak met de beoogde vol gende coalitie eerst 'in een paar weken' een Nationaal Herstelplan. Ga daarmee naar de Tweede Ka mer en probeer met zo veel moge lijk partijen, ook oppositiepar tijen, tot een 'breed gedragen ak koord te komen'. Pas daarna gaat de rest van de formatie voor het volgende kabi net verder. ,,We moeten echt een vliegende start maken. We kun- nen niet eerst maanden achter die dichte deur over het waterschap in 2023 zitten te praten. Zo'n forma tie duurt al idioot lang, dat kun nen we nu zeker niet hebben. Voordeel is: als tijdens die forma tie blijkt dat partijen het niet eens kunnen worden, is dat herstelplan in elk geval al af." Rutte wil wel een voorzetje doen voor zo'n herstelplan. Daar voor 'shopte' hij uit het verkie zingsprogramma van zijn eigen VVD, maar haalde hij ook 'bouw stenen' uit die van alle andere par tijen in de huidige Tweede Kamer. ,,Hoe meer partijen zich erin kun nen vinden, hoe beter.'' De hoofdpunten: de komende jaren niet bezuinigen om de eco nomie te laten herstellen en geen belastingen verhogen die 'econo misch herstel hinderen'. Verlen ging van de steunpakketten voor bedrijven en de cultuursector. En coulant met belastingschuld van bedrijven omgaan. In de zorg moeten intensive cares een flexi bele capaciteit krijgen, zodat snel kan worden opgeschaald. Met zorgpersoneel als 'reservisten' achter de hand. ,,Dat zijn dingen waar partijen van links tot rechts het over eens moeten kunnen worden als ik alle verkiezingspro gramma's bekijk.'' Rutte: ,,De pro blemen in de economie en de zorg kunnen niet wachten. We zitten in een crisis. Als dat plan er ligt, kunnen we in de echte formatie praten over belangrijke zaken als de woningmarkt en het onder wijs.'' ,,Dit is mijn plan. Of ik het mag uitvoeren, is niet aan mij.'' ,,Er is haast, maar ook niet zo veel haast. Als het half april af is, zijn we op tijd. We willen alleen niet dat Nederland moet wachten op ons als straks door het vaccineren het land weer opengaat. De econo- mie moet uit de startblokken kun nen schieten.'' ,,Ik kan niet ontkennen dat de VVD graag met het CDA samen werkt. Maar verder ga ik er niets over zeggen.'' ,,Ach, niets zo links als Wilders als het om geld gaat, dan is hij net de SP. En als het gaat om strikter mi gratiebeleid: daar is gewoon een rechtse meerderheid voor in de Tweede Kamer." ,,Ik ga niet met een hele linkse wolk van partijen aan tafel. Ik zie D66 en GroenLinks nu overtoepen met klimaatplannetjes, maar dan zullen wij als VVD alert zijn. We gaan die klimaatafspraken op een realistische manier halen. En ik voorspel jullie dat van de 10 mil joen banen in 2030, 2 miljoen in die grote klimaattransitie zitten. Dus ik zie ook gewoon kansen.'' ,,Dan hoop ik dat ik fractievoorzit ter word van de VVD. Maar als de partij dat niet wil omdat we te veel hebben verloren, heb ik al laten uitzoeken wat ik moet doen om mijn lesbevoegdheid te halen. Ik heb geschiedenis gestudeerd, dus ik moet er nog een diploma bijha len. Ik geef al twaalf jaar les als vrijwilliger, dat wil ik dan een paar jaar fulltime doen. En dan ben ik nog maar 56 of zo. Dan is Diederik Samsom wel klaar met wat hij nu doet in Brussel voor Frans Tim mermans en kunnen we samen onze oude droom verwezenlijken: ontwikkelingslanden helpen een democratie op te bouwen. Niet via de VN of zo, lekker zelf. Hahaha, ik weet het niet joh. Als het maar nuttig is.'' Tussen donderdagochtend en gisterochtend zijn 6068 nieuwe coronagevallen gemeld bij het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). Dat is het hoogste aantal meldingen in een etmaal sinds 14 januari. Het aantal sterfgevallen daalt wel verder. In het afgelopen etmaal werd het overlijden van 27 coro napatiënten gemeld. Voor een vrijdag is dat het laagste aantal sinds 16 oktober. In de afgelopen zeven dagen werden 264 sterfge vallen genoteerd, gemiddeld bijna 38 per dag. In januari waren dat er zo'n honderd per dag. Het aantal positieve tests was de afgelopen tijd stabiel rond de 4500 per dag, maar stijgt sinds een paar dagen weer. In de afge lopen zeven dagen kreeg het RIVM 34.775 meldingen van nieuwe gevallen. Steunpakket flink uitgebreid Extra geld voor eilanden Praten over Afghanistan Overleg over toegangstesten zaterdag 13 maart 2021 GO Woningcorporaties konden min der bouwen door de bezuinigin gen. Woningen moeten sinds uw ka binet van het gas af en dat kost huizenbezitters handenvol geld. Zegt u nu: een pas op de plaats maken met woningen van het gas af? De VVD wil een half miljard euro bezuinigen op de WIA door een strengere keuring voor arbeids ongeschikten. De VVD wil geen kinderbijslag meer boven het tweede kind. Deze campagne buitelen par tijen over elkaar heen met dure beloftes. Heeft een nieuw kabi net daar wel geld voor in deze dure coronacrisis? Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. - Mark Rutte, VVD-leider Loopt u niet op de verkiezings uitslag vooruit? Waarom maakt u dat plan niet nu al? U wilt toch het liefst in een kabi net met CDA en D66 verder? Als de peilingen een beetje klop pen, moet u over links op zoek naar een meerderheid nu u Geert Wilders uitsluit. Straks moet u wellicht aanklop pen bij de PvdA en GroenLinks. En wat als de uitslag tegenvalt? MINDER STERFGEVALLEN Het aantal positieve tests loopt op. FOTO ANP 730 MILJOEN MEER Ondernemers die na 1 april nog altijd fors omzetverlies lijden vanwege de corona beperkingen krijgen een hogere tegemoet koming in hun vaste lasten. De overheid gaat maximaal 100 procent van de vaste lasten betalen. Eerder was het maximale percentage nog 85 procent. Ook huishou dens in de knel krijgen extra geld. De extra steun komt zo op 730 miljoen euro. VOEDSELHULP Het kabinet trekt op nieuw geld uit voor voedselhulp voor Aruba, Curagao en Sint Maarten. Ditmaal gaat het om 15,2 mil joen euro. De eilanden kunnen er tot 1 juli dit jaar mee vooruit. ISTANBOEL De Turkse regering houdt in april een vre desconferentie voor Afghanistan. De Tali ban en de Afghaanse regering zouden daar van ook voorstanders zijn. De VS willen het overleg tussen de strijdende partijen in Afghanistan nieuw leven inblazen. Rusland bereidt on dertussen een eigen Afghanistan-confe- rentie voor. Ook de VS, China en Pakistan zijn uitgenodigd. DEN HAAG De 25 burgemeesters die samen het Veilig- heidsberaad vormen, praten maandag met coronaminister Hugo de Jonge over het 'toegangstesten.' Er is een nieuwe app ont wikkeld waarmee mensen kunnen bewij zen dat ze recent zijn getest op het corona virus en dat die test uitwees dat ze niet besmet zijn. De proef- festivals voor de app zijn een week opge schoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5