De saamhorigheid in de samenleving was groot in die eerste maanden corona HBSBaSSP met tissues geduldig te wachten op de eerste tranen", beschrijft verslaggever Maurice Steketee. ,,Lang blijven de papieren zak doekjes deze vrijdagmiddag niet onaangeroerd. Als Ed zijn twee lingbroer Wim voor het venster op een paar centimeter afstand ziet verschijnen, is er geen hou den meer aan." Op tweede pinksterdag, begin juni, mogen de terrassen weer open. Op veel plekken verlenen gemeenten medewerking door toe te staan dat die groter worden dan voorheen. Ook de Zeeuwse recreatiesector ziet het inmiddels weer zitten. In april waren de zor gen nog groot. Alle recreatiebe- drijven moesten, in opdracht van de Veiligheidsregio, toen hele maal dicht. Op campings en va- kantieparken mochten mensen zelfs niet naar hun eigen huisje of caravan. De sector vreesde voor een compleet verloren seizoen. Dat blijkt uiteindelijk mee te val len. Zeeuwse zomer: zoeken naar wat wel kan Een relatief zorgeloze zomer volgt. Campings en vakantiepar ken gaan onbeperkt open, en doordat Nederlanders veel min der dan anders voor het buiten land kiezen, komen ze massaler naar de Zeeuwse kust. Het maakt het gemis aan Duitse en Vlaamse toeristen grotendeels goed. En al snel blijkt: tot een groei van het aantal besmettingen leidt de aan wezigheid van al die vakantiegan gers niet. De cijfers blijven, net als in de rest van het land, de hele zo mer laag. Maar natuurlijk is het geen zo mer zoals andere. De zo kenmer kende en sfeervolle zomermark- ten in de kustdorpen ontbreken. Bij musea kan maar een beperkt aantal mensen binnen en moet je reserveren. Evenementen gaan niet door: Concert at Sea, de Kust- marathon, Visserijfeesten, maar ook tal van kleinere evenemen ten: ze kunnen en mogen niet. Sommige organisatoren laten het er niet zo gemakkelijk bij zit ten en kijken naar wat wel kan. Zo is er wel een editie van de Zomer- film in Hulst: honderden bezoe kers kijken vanuit hun auto naar de film Greenbook. Zo'n drive in- bioscoop is ook één van de onder delen van Film by the Sea, dat in september ook 'gewoon' doorgaat en pakweg 20.000 bezoekers trekt: toch nog bijna de helft van het normale bezoekersaantal. Ook Trail by the Sea in Renesse blijft gewoon op het programma. De 400 deelnemers - hardlopers en wandelaars - starten wel in kleine groepjes, zodat ze gespreid door de Schouwse duinen strui nen. Ook de voetbalcompetitie begint in september weer als van ouds. Najaar: ondernemers in het nauw Maar dan gaat het mis. In septem ber stijgt het aantal coro nabesmettingen weer fors. Weer gaat Ne derland op slot: eerst gedeeltelijk, en in december bijna hele maal. Meer dan in de eerste lockdown gaat de aandacht nu naar getroffen on- Peter Schaap van dernemers. Aan- restaurant De Beren. grijpend is het ver haal van Peter Schaap, die zijn nieuwe restaurant De Beren in Goes net had geopend toen co rona begon, en daardoor geen overheidssteun krijgt. ,,Alles be taal ik nu uit eigen zak", vertelt hij in een interview. ,,Dat kan ik nog twee, misschien drie maanden volhouden. Daarna is het over en uit." Uiteindelijk krijgt Schaap wat lucht, onder meer doordat fa- milie en collega's een hulpactie voor hem opzetten - zoals er in deze tijd overigens veel zijn. Kerst wordt overal sober ge vierd. Misschien dat daarom klein nieuws veel mensen bezighoudt. Opvallend veel Zeeuwen hebben het over het mysterie van de ver sierde kerstboom op het grote kunstwerk bij de Sluiskiltunnel. Die staat daar medio december opeens, op elf meter hoogte. Pas na een week komt er duidelijk heid: een groep zorgmedewer- kers, van wie er één in z'n vrije tijd graag naar grote hoogtes klimt, blijkt verantwoordelijk. Een nieuw jaar: het chagrijn overheerst, maar er is ook hoop Net als in de rest van het land krij gen begin dit jaar de eerste Zeeu wen hun vaccinatie. Manon Rie- mens, ic-verpleegkundige in Ter- neuzen, is op 6 januari de eerste. De vaccinaties bieden hoop in een tijd dat steeds meer men sen klaar zijn met de maat regelen. Er klinkt ook steeds meer protest van ondernemers. Met name die uit de horeca zijn het zat. Ze voeren actie, maar in Zeeland blijft het rede lijk braaf. Ondernemers in Domburg zetten naakte paspoppen bui ten ('we worden uitge kleed') en plaatsen lege rekken voor de deur. De ondernemers willen weer open, of op z'n minst meer steun en perspectief. Dat laatste komt er een beetje op 8 maart. Het kabinet geeft de horeca en detailhandel uitzicht op wat meer lucht. Maar alleen als het aantal besmettingen niet stijgt, waarschuwt premier Rutte. De onzekerheid blijft. GO ZATERDAG 13 MAART 2021 ""IÉM Verpleegkundige Manon Riemens is de eerste Zeeuwse die een coronaprik krijgt. SS aï- eSSm De zomer was vrij zorgeloos. Monique Verschuure bedient vanuit haar zaak De Sportvisser in Yerseke gasten op de parkeerplaats. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53