Betonblokken op de grens 4 Rachel van den Broeke, Niels Zoutewelle en Danny Baan organi seerden met behulp van een hoogwerker speeddates tussen bewo ners van verzorgingshuis Sint Willibrord in Middelburg en hun fami lie. FOTO ERNST JAN ROZENDAAL Door het raam is, onder het zon nescherm door, nog net de A58 te zien. Een glimp van de buitenwe reld, die hier zo ver weg lijkt." Uit de verhalen van de patiënten die de ziekte ternauwernood over leven, blijkt hoe heftig die kan zijn. Zoals Elma Kot uit Tholen, die vertelt dat ze drie weken uit haar leven mist. In die tijd lag ze in coma op de intensive care in Goes. ,,Toen ik wakker werd, dacht ik: waar ben ik?" Haar man krijgt ook corona en moet twee weken in quarantaine. ,,Die heeft het heel zwaar gehad. Hij dacht dat hij af scheid van me moest nemen, maar kon niet naar me toe." De Thoolse wacht een zware revalidatie. Na zeven maanden is ze er wel een heel eind bovenop. ,,Ik probeer elke middag te rusten. Echt her stellen, dat duurt zeker een jaar." Ook in de verpleeghuizen is de situatie ernstig. Ze worden bijna compleet afgesloten van de bui tenwereld, waarmee aanvankelijk ook de drama's die zich binnen de muren afspelen, voor een groot deel verborgen blijven. Ook in Zeeland sterven tientallen ver pleeghuisbewoners, terwijl be- zoek niet of nauwelijks mogelijk is. Familieleden proberen op aller lei manieren toch in contact te ko men met de bewoners. Daar is soms wel creativiteit voor nodig. Een hoogwerker inhuren bijvoor beeld, om daarmee richting opa of oma te zweven. Het levert emotio nele taferelen op. Zo kunnen Fré- dérique Provoost en moeder Ella samen hun vader en echtgenoot in het Middelburgse Sint Willibrord na weken weer even van dichtbij zien en in het echt spreken. ,,Elke dag sta ik in de brandgang naar hem te roepen en te zwaaien. De ene keer hoort hij me, de andere keer niet", vertelt Frédérique. ,,Maar dit is anders, fantastisch dat dit nu kan." Een wel erg apart verhaal is de sluiting van de grens tussen Ne derland en België. Die raakt Zeeuws-Vlaanderen zwaar. Onze zuiderburen pakken het rigoureus aan en werpen letterlijk grens- blokkades op: hopen zand, contai ners, hekken, betonblokken en zelfs afgedankte platte karren wor den midden op de weg gezet, ge legd en gegooid. Opa's en oma's Elma Kot is zeven maanden na haar opname op de ic weer aardig op de oude. Een emotioneel weerzien gescheiden door glas tussen de broers Ed (links) en Wim Geertse in zorgcen trum Buitenrust in Middelburg. foto lex de meester zien maandenlang hun kinderen en kleinkinderen niet, omdat de grens ergens tussen hun wonin gen door loopt. De gekke situatie duurt bijna drie maanden. Het le vert bizarre taferelen op. Zoals in de weg terug. Maar ze is nog niet Grensbakker Frans Otto ziekenhuizen en verpleeghuizen worden overspoeld met traktaties en spullen. Soms met toe ters en bellen, zoals de hulpdiensten als brandweer en politie bij de ziekenhuizen een steunactie hou den. Maar nog vaker op kleine schaal: scholen maken tekeningen, omwonenden lopen binnen met appeltaart. Koewacht, waar de grens dwars door het dorp loopt. Bakker Frank Otto, die net aan de Vlaamse kant zit, krijgt landelijke bekendheid vanwege zijn werkwijze: hij zet de bestellingen van Ne derlandse klanten op de grens neer, die het tasje daar dan kunnen oppak ken. De bakker snapt niet veel van de maatre gelen. ,,We hebben er ja ren aan gewerkt om het één geheel te maken, en nu wordt het in tweeën gesplitst." De grenssluiting raakt stadjes als Hulst en Sluis enorm. Vooral Sluis heeft de twijfelachtige eer om in allerlei nationale lijstjes bo venaan op te duiken: bijna nergens anders wordt zoveel omzetverlies geleden, nergens anders vragen zoveel ondernemers steun bij de overheid. Tussen alle ellende door zijn ook lichtpuntjes te noteren. De saam horigheid in de samenleving is in die eerste maanden groot. Met name zorgpersoneel krijgt van alle kanten lof toegezwaaid. Het blijft niet bij woorden en applaus alleen: Voorjaar: versoepelingen zorgen voornoop Op dat moment gaat het wel al een stuk slechter met het virus, en dus veel beter met de Zeeuwse samen leving. De eerste versoepelingen leveren al meteen verhalen van hoop op. Zoals de voorzichtige opening van de verpleeghuizen, begin mei. Wim Geertse is één van de mensen die na twee maanden zijn broer weer mag zien. In een 'klets- plek' achter een glazen scherm in het Middelburgse zorgcentrum Buitenrust. ,,Aan beide kanten van een glazen wand staat een doosje ZATERDAG 13 MAART 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52