Een jaar coronavirus in Zeeland 3 Natuurlijk, als een verrassing kwam de mededeling niet. Het was wachten op de eerste melding dat ook in Zeeland het coronavirus was binnengeslopen. De boodschap kwam op 6 maart vorig jaar. Sindsdien zucht ook deze provincie onder het juk van het virus. Een jaar met veel dieptepunten, maar hier en daar toch ook lichtpuntjes. ie eerste besmetting kwam maart vorig jaar op naam van een inwoon- i ster van Scharendijke, die op vakan- I tie was geweest in Italië. Het is nog de tijd dat de GGD de plaatsnamen doorgeeft van mensen die besmet zijn. Het slachtoffer zelf wil niet in de publiciteit. Eén van de eerstvolgende Zeeuwse coro napatiënten, een 22-jarige vrouw uit Heinkenszand, wil een paar dagen later wel iets kwijt. Ze wil wel ano niem blijven. Het valt haar namelijk op dat ze, zoals ze zegt, 'bijna als een crimineel wordt weggezet'. De vrouw werkt in de zorg en tijdens een routinecontrole werd haar besmetting ontdekt. ,,De paniekerigheid is echt overdreven", vertelde ze. „Geloof me, er lopen heel veel mensen rond met het virus, terwijl ze dit niet weten. Ik voel me zelf ook totaal niet ziek." Op 13 maart volgt het eerste bericht over Zeeuwse ziekenhuisopnames: bij ZorgSaam in Terneuzen lig gen twee mensen met corona. En op donderdag 19 maart eist corona de eerste dode in Zeeland. Het gaat om een vrouw uit de gemeente Tholen. En daarna gaat het, net als overal, snel. De grote landelijke maatregelen zijn dan al een paar dagen van kracht. Op zondag 15 maart is het D-Day: de horeca krijgt een paar uur de tijd om dicht te gaan, scholen gaan de volgende dag niet meer open. Wie thuis kan werken, dient dat te doen. En de anderhalve- meterregel gaat in. Hoewel de eerste ondernemers al snel aan de bel trekken, vallen de economische en maatschappelijke gevolgen de eerste weken van de lockdown in het niet bij de persoonlijke drama's die zich afspelen. Vooral omdat ze tot kort daarvoor ondenkbaar en daardoor letterlijk onvoorstelbaar zijn. Verslaggever Rolf Bosboom loopt twee dagen lang mee op de intensive care van ziekenhuis Adrz in Goes. Alleen al de introductie van zijn verhaal spreekt boek delen: ,,Het binnengaan van de kamer voelt bijna als het betreden van een andere wereld. Aan weerszijden liggen twee patiënten, die in diepe slaap worden ge houden. Ze hebben hun leven tijdelijk in handen moe ten geven van machines. Hun lichaam voert al weken een slopende strijd tegen het virus. Een foto aan de muur herinnert aan betere tijden, aan families die - noodgedwongen op afstand - in onzekerheid verkeren. GO ZATERDAG 13 MAART 2021 Vier generaties vóór en één generatie achter het hek bij zorgcentrum Eben-Haëzer in Middelburg: Adriaan Janse met zijn dochter Martha, kleindochter Lydia, achterklein zoon Jesse met baby en achterachterkleinzoon Levi op de arm. foto dirkjan gjeltema De realiteit die we niet voor mogelijk hielden MARTIJN DE KONING LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51