Jan Vantoortelboom Coronalontje is korter, zeker als er honden in 't spel zijn t In het nieuws Uit het nieuws Zwembaden staan in de startblokken Noodkreet Zeeuwse horeca VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER Zwemles leidt tot een hoop gepuzzel We hadden gehoopt bij Eva Jinek te komen P 10-19 HET IS BIJNA TIJD OM TE KIEZEN Hij was wel erg lang blijven hangen in zijn puberteit 2 et blijkt dat sommige mensen in coronatijd een korter lontje hebben gekregen. Of misschien hadden ze dat voordien ook al, maar werd het nog korter. Zeker als er honden in het spel zijn, want het is met honden net als met kinderen: die van jezelf zijn de leukste. Toen mijn hond in precoronatijd eens kwijlend en kwis pelstaartend door het open hekken liep, een getatoeëerde vrouw met een terriërteef tegemoet, ging ze met haar volle ponden gillend als een varken op het asfalt liggen. Een vrachtwagen moest stoppen en de chauffeur genoot van het spektakel. Ik ook, moet ik toegeven. Toen ik mijn hond weer achter het gesloten hekken had, ging ik terug om te vragen of ze zich niet had bezeerd. Ze krabbelde rechtop, legde be leefd uit dat ze op de grond was gaan liggen, omdat ze vreesde dat ze anders haar hond niet kon tegenhouden en dat zij de mijne zou zijn aangevlogen. Zeer attent. Ze was volkomen rationeel en be heerst. Geen vuiltje aan de lucht en onze wegen scheid den in opperste vriendelijk heid. Maar het gaat niet al tijd zo. Een kennis van me toonde een appje. Ze had die ochtend haar hond uitgela ten en hij had nergens ge scheten, verzekerde ze me. Toch kreeg ze bericht van haar buurman, zelf een hon denliefhebber, dat hij in de stront was getrapt en het was wel degelijk de stront van haar hond, want die her kende hij uit de duizend. Mijn kennis bleef volhouden dat haar hond niet had ge scheten, want ze had er met haar snufferd bovenop ge staan. Hij stuurde haar toe: 'Mijn reet. Als ik nog één keer in een stront van jouw hond trap, dan smeer ik die uit over je voordeur.' Daar zou hij toch zijn hand schoentjes voor nodig heb ben. Afgelopen maandag was een zonnige dag. Een dag om buiten te komen. Maar dus ook een dag waarop mensen die normaal binnen zouden moeten blijven vanwege hun verkorte coronalontje, besluiten de fiets te nemen en eens een rondje met de hond te gaan fietsen. En ja, u raadt het: het hekken stond open. Mijn fout, weer eens ver geten. De coronalul op de fiets, wiens hond ook niet aan de leiband liep, noemde mijn hond een kuthond. Geen onver togen grom tussen de hondjes zelf: beetje kontsnuffelen, beetje poepjeruiken hier en daar, dat alles gelardeerd met een gezellig likje en een vriendelijk blafje. Maar mijn hond was een echte kuthond, dat stond buiten kijf. De hond van de coronalul op de fiets was een leuke, brave hond die ook nog eens goed luisterde, al was hij veel te dik. Hij krijgt dus het verkeerde eten of te weinig lichaamsbeweging of beide. Aan de vuilbekkende coronalul op de fiets te zien, die ook nog eens een hesje droeg op klaarlichte dag, vermoedde ik beide. Bovendien droeg de reflecterende coronalul op de fiets niet alleen een hesje, hij had ook nog eens een oorbel. Hij was wel erg lang blijven hangen in zijn puberteit, want toen ik zestien was had ik er ook een. Zoals gezegd was het een zonnige dag en ging ik die avond ook nog een rondje fietsen met mijn hond. Dat ver liep zonder tegenspoed en ik genoot van de roodoranjeroze lucht bij zonsondergang. Maar misschien, dacht ik, in een moment van zelfreflecterende luciditeit, ben ik de grootste coronalul op de fiets. De Zeeuwse zwembaden gaan weer open. Niet voor recreatief zwemmen, alleen voor zwemles. Bij Omnium in Goes staan ze in de startblokken en kan vanaf dinsdag de inhaalslag op de wachtlijst be ginnen. En dat is hard nodig want die groeit met de dag. Nadat het kabinet maandag avond in een persconferentie de heropening van de zwembaden afkondigde, stroomden bij het Goese bad de aanvragen voor zwemlessen weer binnen. ,,We hebben zeker 65 aanvragen bin nengekregen, nog 35 staan er op de wachtlijst", zegt Ingrid Dijkhui zen van Omnium in Goes. Toch moeten kinderen die nieuw zijn aangemeld, voorlopig nog even geduld hebben. ,,Komende vijf weken trekken we uit voor de kinderen die voor de lockdown in de laatste fase van hun diploma zaten", zegt Dijkhui zen. ,,Dat zijn er zeker 75. Als die geslaagd zijn, kunnen we andere kinderen toelaten." Het is nog een heel gepuzzel om de zwemlessen in te plannen. ,,We wachten nog op het landelijke protocol met daarin de laatste richtlijnen. Pas als we dat hebben, kunnen we daadwerkelijk kinderen inplan nen." Dijkhuizen ziet vooral dat het ABC-zwemmen, waarbij je in een reeks alle drie de diploma's haalt, populair is. En die lessen vinden hoofdzakelijk op zaterdag plaats. ,,Wie snel aan de beurt wil zijn, raad ik aan om doordeweeks een moment te prikken. Dan hebben we volop ruimte." Nee, een zak met geld heeft 'chef de mission' Govert Janzen (foto) van hotel-restaurant Mondragon in Zierikzee nog niet gekregen van Mark Rutte. Samen met vijf rade loze Zeeuwse horecabedrijven smeekte hij het kabinet een red dingsboei toe te werpen. Die noodkreet wordt nu breed ge steund door andere horecabedrij ven die net als Janzen tussen wal en schip vallen. ,,We hadden nog zo gehoopt om bij Eva Jinek aan te schuiven", zegt Govert Janzen van Mondragon in Zierikzee. ,,Als ze waren ingegaan op ons verzoek, waren we meteen in de auto gestapt." Het mocht niet zo zijn. Toch heeft de nood- kreet, afgelopen week in deze krant, tot veel reacties geleid. ,,Van wethouder Daniël Joppe (CDA) tot Tweede Kamerlid Tobias van Gent (VVD) weten we dat ze het op de politieke agenda zetten." De vijf horecabedrijven, Mon- dragon in Zierikzee, restaurant Oranjeplaat in Arnemuiden, strandpaviljoen Bargoed in Perk- polder, restaurant 't Zusje in Ter- neuzen en Bombaai Strandbar in Westkapelle zitten in hetzelfde schuitje. Ze zijn gestart in 2019, kenden in 2020 pas een vol exploi tatiejaar. En omdat cijfers van 2019 ontbreken wordt elke steunaan vraag afgewezen. Ze dreigen bin nen enkele maanden om te vallen. VERKIEZINGSTHEMA'S Voor alle zwe vende kiezers geven we hier wat houvast. Ongekleurd enzonder stemadvies. ZATERDAG 13 MAART 2021 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50