ZEELAND 13 Van Anrooij stapt af en ziet ploeggenote Van Dijk winnen te rijden. Je hoeft er geen baan meer naast te hebben. De vrou- wenkoersen komen nu ook steeds prominenter op televisie en dan kan iedereen ervaren dat het heel aantrekkelijk is om naar te kijken. Voor sponsoren wordt het dan ook interessanter dan toen ik nog fietste. Waarom is voetbal zo po pulair bij kinderen? Omdat ze dat op tv zien. Ik denk dat dat bij meisjes en wielrennen ook zo werkt. Ik zie ook dat er binnen Zeeland best veel talent is. Met Megan Arens hebben we nu bij voorbeeld een tweevoudig Ne derlands kampioene bij de jeugd." Doedee reed van 1999 tot en met 2003 en van 2009 tot en met 2012 in het peloton. De inmiddels 44-jarige inwoonster van Drie wegen nam driemaal deel aan de Ronde van Frankrijk voor vrou wen. Eén seizoen was ze fullprof, in 2003. In dienst van het Spaans/Italiaanse team Catalu- nya-Aliverti-Kookai mocht ze - nota bene als ploeggenote van de Zweedse wereldkampioene Su- sanne Ljungskog - ervaren hoe het was om alleen maar te spor ten en niet te hoeven werken. ,,Ik heb een heel mooi pro gramma mogen rijden in die ja ren", zegt Doedee nu. ,,Ik ben blij dat ik dat ook heb mogen doen. Maar er was in die tijd niet heel veel te verdienen als wielrenster. Je kreeg je materiaal en je over nachtingen. Een aantal dames had al wel een salaris. Dat waren dan ook gelijk de rensters die een status bij NOC*NSF hadden. Maar voor wie daaronder zaten, was er weinig. Het prijzengeld stelde ook niets voor." Voor een appel en een ei ,,Ook ik reed rond in de periode voordat het vrouwenwielrennen sprongetjes begon te maken", ver telt Birgit Lavrijssen. De Wemel- dinge maakte naam van 2009 tot en met 2013. ,,Voor een appel en een ei. Je had slechts een aantal rensters die volledig van het fiet sen kon leven. Had je iets minder kwaliteit, dan was het risico te groot om volledig voor een be staan in het wielrennen te gaan. Ik heb het altijd gecombineerd met mijn studie geneeskunde, totdat dat niet meer ging en ik voor die maatschappelijke car rière moest kiezen." Lavrijssen (30) reed twee keer de Ronde van Italië voor vrouwen en klassiekers als de Ronde van Vlaanderen en de Waalse Pijl. Bij Dolmans Landscaping was ze in 2011 ploeggenote van Anna van der Breggen. ,,In die tijd kreeg het vrouwenwielrennen nog nauwe lijks publiciteit. Als we de Ronde van Vlaanderen reden, mocht je blij zijn als de finish werd uitge zonden. Er was in die tijd vaak Wie goed is, krijgt nu alle kans om te rijden. Je hoeft er geen baan meer naast te hebben ook geen geld om koersen nog door te laten gaan. De Ronde van Frankrijk was er bijvoorbeeld al niet meer." Juist met La Course, sinds 2014 min of meer de doorstart van die Ronde van Frankrijk, is volgens Lavrijssen de opleving van het vrouwenwielrennen begonnen. „Sindsdien is er meer publici teit en komt er dankzij sponsoren meer geld bij de ploegen. Meer teams kunnen daardoor professionaliseren." Uiteindelijk zou Lavrijssen graag zien dat er binnen het vrou wenwielrennen net zo'n struc tuur komt als bij de mannen. ,,Dus met WorldTour-ploegen, ProContinentale en Continentale teams en clubteams", geeft ze aan. ,,Dan kunnen rensters op ver schillende niveaus rijden. Nu zijn de stappen tussen de niveaus nog te groot. Als je boven de club teams uitstijgt, moet je je gelijk al gaan meten met de wereldtop. Maar als er meer massa is en het vrouwenwielrennen dus breder wordt, is het ook mogelijk om wedstrijden te organiseren die precies passen bij het niveau van de rensters." Een beetje pijn Anne van de Swaluw ziet dat ook gebeuren. Ze zit in de organisatie van de EPZ Omloop van Borsele, een zeer gerespecteerde koers voor vrouwen. Het wordt steeds meer een koers voor de wielrensters die net onder de we reldtop zitten. ,,Een beetje pijn doet dat wel", zegt ze eerlijk. ,,Wij hebben in het verleden altijd bij gedragen aan de ontwikkeling van het vrouwenwielrennen en dan is het jammer om te zien dat de grote UCI-ploegen nu eerder voor de Waalse Pijl kiezen dan voor ons. Maar het is voor de sport zelf wel goed dat er nu races zijn voor vrouwen die anders als pelotonvulling fungeerden en tussen de wereldtoppers niks te zoeken hadden. Wij zijn er nu trots op dat de talenten bij ons komen rijden en dat we die later ergens anders grote prijzen zien pakken. Lorena Wiebes won in 2019 bij ons en is nu echt heel goed geworden. Wij schikken ons in onze nieuwe rol." WIJSTER Shirin gisteren niet gefinisht in de derde etappe van de Healthy Ageing Tour. De Kapelse renster van Trek-Segafredo stapte na dik twee uur koers af. Op en rond de VAM-berg dunde het peloton sterk uit. Doordat het flink waaide en regende, werden uiteindelijk maar 33 van de 94 rensters geklasseerd. Van Anrooij stond na de tweede dag van de etapperonde nog zes tiende in het algemeen klasse ment, na een ijzersterke tijdrit in het noorden van Friesland. Op de VAM-berg in Drenthe deed de Zeeuwse eerst goed ploegenwerk voor kopvrouwe Ellen van Dijk, die later als één van de weinigen overbleef en de eindzege greep. Een vierde plaats in de slotetappe was voor haar genoeg. zaterdag 13 maart 2021 GO Anne van de Swaluw (zesde van links) bij de ploegpresentatie van Jos Feron Lady Forcein 2015. Baukje Doedee in 2000. Zij reed in die periode drie keer de Tour foto ronald den dekker de France voor vrouwen. foto jaap wolterbeek T - Baukje Doedee v Shirin van Anrooij. FOTO TREK-SEGAFREDO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41