1i -1 O O) CD O pi <v .d 12 ZEELAND WIELRENNEN VROUWEN Shirin van Anrooij (19) is in vaste dienst bij profploeg Trek- Segafredo. De afgelopen dagen liet de Kapelse zich goed zien in de Healthy Ageing Tour, te midden van diverse wereldtoppers. Hoewel zij buitengewoon getalenteerd is, zou het de Zeeuwse oud-rensters Baukje Doedee, Birgit Lavrijssen en Anne van de Swaluw niets verbazen als er meer uit de provincie gaan volgen. V Kerkhove Tennis Trek-Segafredo heeft als eerste ploeg het minimumsalaris bij de vrouwen gelijk getrokken met dat van de mannen. Dat ligt dit seizoen bij de werkgever van de Kapelse Shirin van Anrooij op 40.000 euro per jaar. Andere topformaties zullen dat de ko mende jaren ook moeten doen, zo is door de UCI bepaald. Het is een teken dat vrouwenwielrennen steeds meer meetelt. En uiteinde lijk gaan ook Zeeuwse talenten hiervan profiteren, denkt een aan tal oud-rensters uit de provincie. ,,Shirin is de eerste van een nieuwe generatie die van die verbeterde fa ciliteiten profiteert", zegt Anne van de Swaluw, die tot voor kort eliterenster was. ,,Er komt nog meer aan." Zeeland heeft veel grote wielren ners voortgebracht. Mannen dus. Denk aan Theo Middelkamp, Jo de Roo, Jan Raas, Cees Priem, Kees Bal, Maarten Ducrot, Patrick Tol- hoek, Johnny Hoogerland, Marco Minnaard, Antwan Tolhoek. Bij de vrouwen staat natuurlijk Keetie van Oosten-Hage op eenzame hoogte, met twee wereldtitels op de weg. Maar na haar successen en die van haar zussen Bella en He- leen in de jaren 60, 70 en 80 werd het stil. Sindsdien hebben maar een paar rensters nationaal en in ternationaal mee kunnen komen. De namen van Baukje Doedee en Birgit Lavrijssen komen dan als eerste op; beiden waren geen prij- Ik reed rond in de periode voordat het vrouwenwielrennen sprongetjes begon te maken zenpakkers, maar reden een mooi programma. Zij zijn inmiddels al weer enige tijd gestopt en kijken zeer geïnteresseerd naar de ver richtingen van Shirin van Anrooij. Want eindelijk heeft Zeeland er weer eentje... ,,Voor jongens en mannen zijn altijd wel gelegenheden geweest om zich te ontwikkelen", geeft Van de Swaluw aan. De oud-renster uit Kwadendamme, een vurig voor vechtster van het vrouwenwiel rennen, doelt op clubs als ZRTC Theo Middelkamp, Wielervereni ging Zeeuws-Vlaande- ren, Willebrord Wil Vooruit en di verse opleidingsteams in België waar ze naartoe konden. ,,Voor meisjes en vrouwen is dat minder het geval. Niet voor niets is gepro beerd met Rabo Lady Force om hier ook iets te krijgen, maar dat bestaat inmiddels ook niet meer. Gelukkig heb je nu het Watersley Race and Development Team en NXTG Racing. Beide pakken het vrouwenwielrennen heel serieus op en hebben ook al Zeeuws talent binnengehaald. Daarom denk ik ook dat het niet bij Shirin blijft." Wat ook scheelt, is dat er voor meer vrouwen nu een boterham te verdienen is in het wielrennen. Ze krijgen niet langer slechts een on kostenvergoeding en een zak centje. Van de Swaluw: ,,Toen Baukje Doedee en Birgit Lavrijssen reden, was het nog niet echt een beroep. Ik las laatst dat Ellen van Dijk, nu ploeggenote van Shirin bij Trek-Segafredo, haar eerste con tract tekende voor 150 euro per maand. Nu pas beginnen de ploe gen goed te betalen." Uitzonderlijk talent ,,Shirin heeft een uitzonder lijk talent. Dat heeft niet ie dereen", stelt Doedee. ,,Maar ij is ook wel geweldig opgevan gen door verschillende ploegen. Wie goed is, krijgt nu alle kans om zaterdag 13 maart 2021 GO 4 Lesley Patti- nama-Kerk- hove is één van de vier tennis sters die door bondscoach Paul Haarhuis zijn geselec teerd voor de Billie Jean King Cup tegen China. De ont moeting is op 16 en 17 april in Den Bosch. Naast de Zeeuwse zijn ook Kiki Ber- tens, Arantxa Rus en Demi Schuurs opge roepen. I De tennisbond KNLTB heeft de voorjaars competitie met een maand uit gesteld tot begin mei. Een start in de eer ste twee weken van mei geeft nog voldoende ruimte op de kalender om een complete competitie te spelen. Op basis van de dan gel dende corona maatregelen neemt de bond uiterlijk één maand voor de start een be sluit over de daadwerkelijke start van de competitie in mei. Eindelijk heeft Zeeland weer iemand in het vrouwenpeloton Roeland van Vliet Vlissingen - Birgit Lavrijssen Birgit Lavrijssen reed in 2011 een fraai programma. FOTO WILLEM MIERAS a Va-W c j a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40