II Coronapatiënt naar ziekenhuis buiten Zeeland NIEUWS 3 Politieke kopstukken maken het elkaar niet lastig, dat doen anderen wel Dat de grootste campagnerel uitge rekend niet in een debat tussen twee politici ontvlamde, zegt zo'n beetje alles over de aanloop naar de verkiezingen van volgende week. Bij Jinek liep Thierry Baudet don derdagavond boos weg nadat caba retier Martijn Koning een minu tenlange politieke tirade - aange kondigd als conference - had afge stoken tegen de lijsttrekker van Fo rum voor Democratie. Eva Jinek bood excuses aan, experts denken dat de komiek Baudet zo alleen maar in het zadel helpt, maar het akkefietje legt vooral een campag netrend bloot: niet de lijsttrekkers maken het elkaar het meest lastig, dat doen anderen. Neem een ander tafereel dat later ongetwijfeld de terugblikcompila- ties gaat halen: de confrontatie van toeslagengedupeerde Kristie Ron gen met VVD-leider Mark Rutte bij het RTL-debat. In de één op één confrontatie zegt Rongen 'ik stop u even'. De premier houdt zijn mond. Of zie de WW-kwestie van Wopke Hoekstra: die ontplofte niet in een debat maar tijdens een vraaggesprek met deze site. Eve neens memorabel zijn de onder vragingen van kritische kiezers die in Nieuwsuur avond na avond een lijsttrekker op de grill leggen, in Haagse wandelgangen inmiddels wel 'de inquisitie' genoemd. Klassiekers Telkens zijn het dus vooral anderen die het campagnevuur opstoken, niet de lijsttrekkers zelf. Die be vechten elkaar inhoudelijk scherp natuurlijk, met soms gespierde re toriek. Maar er is geen politiek duel geweest waarvan de hoogtepunten in ons geheugen gegrift zullen wor den. Niet op het klassiekerniveau als 'u draait en u bent niet eerlijk' (Balkenende tegen Bos in 2006), 'nu doet u het weer' (Samsom tegen Rutte in 2012) of 'ik hoop wel dat meneer Melkert nog wat gaat ont dooien' (Fortuyn tegen Melkert in Dat is niet alleen maar toeval: lijsttrekkers lijken elkaar heel te willen houden. Deze coronacrisis moesten klassieke strategieboeken in de kast blijven, ook bij de meest uitgesproken oppositiepartijen is te horen dat ze voorzichtig moeten zijn, dat het een dun lijntje is tussen oprecht uitdagen en stennis schop pen tijdens een crisis. ,,Niemand heeft baat bij grote conflicten, je moet je enigszins verantwoordelijk opstellen", is te horen bij een van de campagneteams. Zie ook het tame lijk milde coronadebat afgelopen week in de plenaire zaal van de Tweede Kamer. Plannen Rutte's VVD torent nog altijd ver boven de andere partijen uit in de peilingen, al hopen betrokkenen dat in deze laatste dagen wel dege lijk ruimte komt voor non-covid- debatten rond woningbouw, het minimumloon, klimaat of de zorg. Daarom bestoken ze het publiek op alle mogelijke manieren met hun plannen. Het aantal ingekochte spotjes is echt heel veel meer dan vier jaar geleden Niet live in zaaltjes, grote con greshallen of op volle marktplei nen, maar op social media dus, in de talkshows én de reclameblokken. Is dat alles meer dan ooit? Daar lijkt het wel op, volgens kenners. Neder land telt evenveel talkshows als vier jaar geleden, even zoveel grote de batten ook. Maar daaromheen zijn talloze magazines, lifestylepro- gramma's, radioshows en podcasts die graag een lijsttrekker uitnodi gen om over meer te praten dan al leen het partijprogramma of de CPB-staatjes. En er wordt geen nee gezegd, ver zuchten leden van campagneteams soms vermoeid. De Ster ziet een flinke toename van het aantal inge kochte spotjes op tv, de radio en on line NPO-kanalen, zegt een woord voerder. ,,Echt heel veel meer dan vier jaar geleden", zegt een woord voerder. Met goedgevulde campag nekassen en zonder forse kosten van een campagnekaravaan lijkt geld geen probleem. Gamechanger Dat betrokkenen - journalisten en politici - ondertussen bij elke rim peling vol verwachting reppen van 'een gamechanger' is leuk voor de insiders, maar gaat voorbij aan het feit dat dit kantelmoment allang geweest is. Ver voor de officiële start van de campagne: vorig jaar maart, toen het coronavirus het land en de rest van de wereld in een diepe crisis duwde, vertelt een in gewijde. ,,Dat was de gamechanger. Sinds we om de zoveel weken naar een persconferentie kijken waarin de premier ons dagelijks leven be paalt, is alles anders." Het is topdrukte op de Covid-afde- lingen van de Zeeuwse ziekenhui zen. Het aantal patiënten stijgt zo snel dat mensen verplaatst moeten worden naar ziekenhuizen buiten de provincie. Er liggen bij Adrz achttien mensen met corona, van wie vijf op de intensive care. Bij ZorgSaam zijn het er twintig, zes liggen op de ic. In de afgelopen dagen heeft Zorg- Saam vier mensen verplaatst naar ziekenhuizen in Rotterdam en Utrecht. Voor een patiënt wordt nog naarstig naar een plek gezocht. Adrz heeft twee mensen moeten onderbrengen in ziekenhuizen buiten de provincie. Geen plek Of dat moet, bepalen Adrz en Zorg- Saam niet zelf. Elk ziekenhuis meldt meermalen per dag bij een landelijk meldpunt hoeveel Covid- patiënten er in het ziekenhuis lig gen en hoeveel bedden er nog voor mensen met corona beschikbaar zijn. Centraal wordt bekeken waar er plek is en welke ziekenhuizen vol zitten. Maar waarom kunnen er niet ge woon een paar bedden worden bij gezet? ,,Dat heeft te maken met het aantal bedden op de intensive care", legt woordvoerder René Maas van Het is niet zo dat als je naar Groningen gaat, je daar blijft totdat je beter bent ZorgSaam uit. ,,Dat aantal is be perkt. Als een coronapatiënt op de speciale verpleegafdeling ineens verslechtert, dan moet die direct kunnen worden opgenomen op de ic en eventueel worden beademd. Als daar onvoldoende bedden of beademingsapparaten zijn, kun je mensen niet meer helpen. Dat ri sico kunnen en willen we niet lo pen." Het landelijk meldpunt kijkt dus waar er plek is en bepaalt naar welk ziekenhuis je gaat als er te weinig plek is in Goes of Terneuzen. Dat kan een drama zijn voor partners en familie. ,,Het is niet zo dat als je naar Groningen gaat, je daar blijft totdat je beter bent. Het kan zijn dat je on dertussen naar een ziekenhuis dichterbij wordt gebracht. Maar dat betekent veel voor de familie. Dan moeten ze hier naartoe, dan weer daar naar toe. Maar het is crisis. Dan kun je niet met alles rekening blij ven houden. Het gaat er om dat ie mand wordt gered." Bel niet De Zeeuwse ziekenhuizen gaan niet-dringende operaties uitstellen. ,,Dan doen we niet alleen om per soneel vrij te maken voor de Covid- afdelingen", zegt Maas. ,,Er is altijd een risico dat mensen die geope reerd worden ook naar de ic moe ten. En de ic wil je nu niet extra be lasten." Adrz en ZorgSaam kijken dage lijks welke operaties kunnen wor den uitgesteld. Ze roepen mensen dringend op om het ziekenhuis niet te bellen. Als een operatie wordt uitgesteld, krijgen mensen dat te horen. zaterdag 13 maart 2021 GO Typisch 2021: niet lijsttrekker maakt stennis, maar cabaretier Het coronavirus dirigeert de campagne naar tv-studio's en zoom-sessies. Het vuurwerk komt vooral van buiten, met kri tische kiezers of een felle caba retier. 'Niemand is gebaat bij groot conflict'. Niels Klaassen Den Haag 2002). -Woordvoerder Ster Thierry Baudet verliet donderdagavond de studio van Jinek tijdens de 'conference' van cabaretier Martijn Koning. foto marco de swart/rtl Krijg je corona en moet je naar het ziekenhuis, dan kan het zo maar zijn dat je (na een tijdje) naar Rotterdam, Utrecht of zelfs Groningen moet. De Zeeuwse ziekenhuizen Adrz en ZorgSaam bepalen dat niet zelf. Zet er dan een paar bedden in Zeeland bij, zou je zeggen, maar dat kan niet zomaar. Jeffrey Kutterink Goes/Terneuzen - René Maas, ZorgSaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3