II te richten naar je eigen voorbeeld Vrij om je 10 ZEELAND Genieten van foto's, vazen en portretten tijdens wandeling door Middelburg Monnikenwerk RuimteCaesuur, Lange Noordstraat 67, organiseert daar al ruim 20 jaar etalagetentoonstellingen. Op dit moment wordt er een expositie in gericht met objecten van tien kun stenaars, die later in de stad ge plaatst worden. Daar kom ik een andere keer op terug. Iets verderop toont kunsthandel Thom Schaar naast een rijke verzameling kera miek twee werken van Ossip. Die verwerkt oude foto's, waaronder veel etnografische, tot intrigerende en soms confronterende beelden. Er zijn meer etalages in de Lange Noordstraat, met figuratief werk dat op Zeeland en water is geïnspi reerd. Ik ga naar de Vismarkt waar Ga lerie T tijdens de lockdown op aan vraag wisselexposities organiseert, die je door de grote ramen uitste kend kunt bekijken. Momenteel hangt er Lentesymfonie van Juul Kortekaas, met daarvoor drie ex pressieve beelden van Sjer Jacobs. Een gezin heeft zich in een verde digende houding voor de bloemen pracht geposteerd. Zo is de combi natie meer dan de som der delen. Mijn volgende stop is te vinden in de Bellinkstraat. Maar eerst pas seer ik op de Kaai Galerie Gerritse, met subtiele composities in papier van Tim van Eenennaam. Ook op de Kaai het atelier van Frederika B., met achter de hoge ramen voor beelden van haar vlotte portretten. Op Bellinkstraat 35 richtte Petra Bouman een ingetogen presentatie in van haar prachtige porseleinen kommen en vazen. De Roofprint- pers op nummer 20 heeft geen eta lage, maar je kunt wel een afspraak maken voor een altijd verrassende Bij Galerie Gerritse zijn subtiele composities in papier van Tim van Eenennaam ontmoeting met speelse, grafisch georiënteerde kunst. Schuin er te genover passeer ik nog het atelier van dierenschilder Ria Koreman. Zij is vooral geïnteresseerd in mus sen, die ze raak en nauwkeurig por tretteert. Koningspaar Verder naar nummer 9. Een kun stenaar die anoniem wil blijven maakt daar prikkelende tentoon stellingen waarin alle mogelijkhe den van de grote doos die zijn eta- lage is worden benut. De stralend gele achtergrond is voorzien van vrolijk zwevende zonnetjes. Ons koningspaar kijkt neer op een ver kiezingsspektakel. De minister van Justitie probeert zich als een reu- zenbaby uit een doos te persen, de minister-president wringt zich in allerlei bochten om in een andere doos te passen en ook de vice-pre mier heeft zich in sportieve kron kels gedraaid. Ondertussen tracht de leider van de PVV de in een beeldscherm gevangen minister van BZ te bespelen. Ook de CDA- voorman is aanwezig in sportieve outfit een scheve schaats rijdend met als beloning een bos naar hem genoemde 'snel uitbloeiende' witte tulpen. Spannend Het geheel is een lichtvoetig com mentaar op de bochten waarin een deel van onze politieke leiders zich wringt om hun kiezers te bedienen. Het beeld is niet eenduidig en dat maakt het juist spannend. Een raamtentoonstelling ernaast zet het verkiezingstafereel in perspectief. Beelden uit science-fictionstrips worden vergezeld van een tekst van Woody Guthrie. Hij kijkt 1.000.000 jaar verder en hoopt dat tegen die tijd mensen zich eindelijk hebben ontworsteld aan de fixatie op ver schillen die het samenleven in de weg staan. Wie zich hierdoor op 17 maart laat inspireren helpt de mensheid vast verder. Vaak maken mensen iets mee waardoor ze zichzelf de vraag stellen 'is dit het'? Ze vragen zich af wat het doel is van hun leven. Deze bewustwording, bezig gaan met de vraag wat nu voor jezelf de bedoeling is van dit bestaan, komt voor ieder op een ander moment. Maar vaak is er een aanleiding, een gebeurtenis in de levensloop, zoals een breuk, ziekte, verlies, of midlifecrisis", al dus Dick Lieftink - organisator van open dagen bij Soeficentra in Nederland. Het doet mij denken aan de songtekst Anthem van Leonard Cohen: There is a crack in every thing, that's how the light gets in. Soms lijkt het dat pas alsof je werkelijke schoonheid kunt zien wanneer er een 'barst' in je leven of schijnbaar perfecte bestaan komt. Wat dat betreft biedt soe fisme misschien wel 'goud' in deze tijd, waar mensen op zichzelf wor- den teruggeworpen door lock- downs, ziekte en ellende. Staat nu niet iedereen stil bij vragen als 'hoe moet het verder' of concreter: 'hoe ga ik verder?', 'Wat wil ik en waarom?'. Lieftink: ,,Bewustwording van levensvragen is een eerste stap op het pad naar zelfverwerkelijking: worden zoals je bent bedoeld. Het soefisme kan helpend zijn om dat doel te bereiken." ,,Het gaat om het ontdekken wie je bent en hoe je tegenover je medemens staat", vult Noor Gortzak, coördinator van Soeficentrum Middelburg aan. Soefisme is een oude vorm van spiritualiteit, waarbij mensen een ontdekkingstocht aangaan, een pad afleggen naar zelfverwerkelij king. Waar door de aparte godsdien stige richtingen 'de waarheid' wordt geclaimd, gaat het soefisme uit van gelijkwaardigheid van en overeenkomsten tussen godsdien sten. Het biedt ter inspiratie bron nen van wijsheid aan uit verschil lende wereldreligies. Bij een uni versele eredienst worden rond een thema teksten uit die bronnen naast elkaar gezet. ,,Wanneer in zo'n bijeenkomst 'De Ene' wordt aangeroepen wordt dat niet inge kaderd. Ieder is vrij zich te richten op wat of wie hem of haar op dat moment tot voorbeeld is. Bij chris tenen kunnen de gedachten uit gaan naar Jezus, bij een moslim naar Mohammed, maar dat hoeft niet. In meditatie op een 'helper tot zelfverwerkelijking' kan ook de Perzische filosoof en dichter Rumi mensen tot voorbeeld zijn of Hazrat Inayat Khan, die het soe fisme naar Nederland bracht. Maar wie Nelson Mandela of Etty Hille- sum inspirerend vindt om het goede te doen is vrij zijn aandacht op hem of haar te richten." Voor wie wil kennismaken met het soefisme houdt het soeficen- trum Middelburg morgen online open dag. Noor Gortzak: ,,Het voordeel is dat het aantal mensen dat kan deelnemen vrijwel onbe perkt is. 's Morgens is er een uni- versele eredienst, 's middags ge leide meditaties. Het eerste is wat meer de uiterlijke kant van het soefisme, bij de oefeningen ver kent ieder het innerlijk. Voor wie zin in meer krijgt, kan na de open dag aanhaken bij een oriëntatie- groep over het soefipad als pad van zelfverwerkelijking." De open dag begint om 10.30 uur. Het lijkt me een geestverruimend avontuur. Voor programma en aanmel ding: soefi.nl/zeeland2. BEVEILIGING *24-uurs meldkamer-service zaterdag 13 maart 2021 Zeeuwse kunst in de etalage De raamtentoonstelling op Bellinkstraat 9 is het werk van een anonieme kunstenaar. fotos nico out In deze coronaperiode zijn eta lages een mooie manier om kunst onder de aandacht te brengen Middelburg heeft nogal wat van die etalages. Ik licht er enkele uit. Nico Out Recensie De porseleinen kommen van Petra Bouman staan in de eta lage van Bellinkstraat 35. y Bij Galerie T is werk te zien van Juul Kortekaas. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Lewestraat43,4481 BC Goes Kloetinge Tel. 0113 213 720 www.colijnbv.nl infio@colijnbv.nl end J INBRAAKBEVEILIGING A MELDKAMER PAC A TOEGANGSCONTROLE A ALARMOPVOLGING A BRANDBEVEILIGING A CAMERABEWAKING Verhuisd005

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38