Ontsnapte slang terug bij eigenaar 25% Verrassend cadeau* Veel WMrtplezjef 9 L V Voordeel Elk jaar weer - zo in februari, maart - werpen de herten hun gewei af. ,,Er lopen zoveel van die dieren hier in de bossen bij Oostkapelle. Ik vind het leuk om zo'n gewei voor in huis te hebben." Van een boswachter hadden Anneke en Hans Derksen gehoord waar ze moesten zoeken. Tijdens het speu ren - ergens tussen de Groeneweg en Duindistel - zagen ze afgelopen week tussen de bladeren iets raars boven de grond uitsteken. Een klein stukje maar. ,,Mijn man pakte een takje en wipte het om hoog. Toen zagen we dat het een handgranaat was." Eerst denk je niet zoveel, vertelt Anneke. ,,Maar dan ineens schiet toch door je hoofd dat het ding misschien nog werkt. Best een beetje eng. In het bos zijn heel veel kinderen tegenwoordig aan het zoeken naar steentjes. Keitjes. Het is hartstikke gevaarlijk als ze zo'n ding vinden. Daarom hebben we direct actie ondernomen." Ze zetten de plek af met takjes en laten het oor logstuig rustig liggen. „We zijn toch maar even ergens anders j gaan staan. Ik heb de H politie gebeld en de exacte coördinaten doorgegeven." Voor de zekerheid wachten Anneke en Hans nog een uurtje. ,,Maar het werd al een beetje donker en we kregen het erg koud." Een dag later krijgt Anneke een appje van de po litie: ,,Het was inderdaad een handgranaatgoed opgelet." Regelmatig meldingen Bij de politie Zeeland/West-Bra bant komen regelmatig meldingen binnen van gevonden munitie, vertelt Joeri Nonnekes, teamleider explosieven veiligheid. ,,Het is geen geheim dat in de Tweede Wereldoorlog ontzettend veel munitie is achtergebleven en ge- dumpt. De munitie komt dan wel eens naar boven. Soms in het bos, soms op het strand." Exacte cijfers over hoe vaak munitie wordt ge vonden, kan Nonnekes niet geven. ,,Maar we hebben er wel ons werk aan." Wat moet je doen als je iets vindt? „Vaak is de munitie aangetast, maar dat zegt niets over het gevaar", waarschuwt Nonnekes. ,,Dus als je wat ziet, is het zaak dat j e ervan af blijft en gelijk de politie belt." Mensen van het team explosieven veilig heid zullen de melder bellen en vragen om foto's. ,,Dan probe ren we zoveel mogelijk informatie te krijgen over de omstandighe den: hoe ligt het gevonden voor werp, waar ligt het, staat er bebou wing omheen, ligt het naast een weg. Dat soort dingen. Alles om te bepalen hoe groot het gevaar voor de omgeving is. Op basis daarvan gaat een explosievenverkenner kij ken en legt contact met de Explo sieven Opruimingsdienst. Die schat in of ze het met spoed on schadelijk moeten maken, of dat ze het op een later tijdstip afvoeren en onschadelijk maken." Ze moest even goed kijken toen ze de close-up zag. Van dichtbij lijken die rode rattenslangen immers al lemaal op elkaar. Maar toen ze bij De Mikke een blik wierp in het ter rarium, wist ze het zeker: dit was haar slang. Een opluchting voor de eigenaresse, maar zeker ook voor degene die het dier woensdagavond in haar bed vond. ,,Ik snap heel goed dat ze zich rot schrok", zegt de eige naresse, die anoniem wil blijven. ,,Maar deze dieren zijn ongevaarlijk. Het zijn weliswaar wurgslangen, maar alleen voor hun prooi." Maar hoe het dier twee hoog ach ter aan de Middelburgse Korendijk de slaapkamer van Maria Sturm is binnengeglipt? ,,Heel simpel: het zijn goede klimmers en ze hebben maar een klein gaatje nodig om binnen te komen", legt de eigena resse uit. ,,Een boorgat is al vol doende. Of een klein scheurtje in de muur. De slang is zeker niet zo dik als een tuinslang, eerder zo dik als een pink. Het zijn echte ont snappers, zeker de vrouwtjes." De slang was al sinds oktober kwijt. ,,We dachten dat ze onder de vloer in de eetkamer zat, en dat ze daar een winterslaap lag te houden. Vandaar dat we ook geen alarm hebben geslagen. We zeiden: we wachten gewoon tot het voorjaar. Maar toen appte een kennis, die toevallig wist dat we een slang Het zijn goede klimmers en ze hebben maar een klein gaatje nodig om binnen te komen kwijt waren, dat er iets op Facebook stond. En ja, het was haar." De slang, die geen naam heeft maar vanwege de typische tekening op haar kopje 'gebroken hartje' wordt genoemd, is inmiddels weer thuis. ,,Ze ziet er goed uit, maar ze wil nog steeds niet eten. Ze heeft zich natuurlijk maandenlang in le ven gehouden met levend voer, misschien wel insecten ofzo. Maar een diepvriesmuis is nu weer even wennen." tot Bel of mail ons voor een afspraak! en wij zorgen voor een heerlijk lunchpakket of koffie met gebak Industrieweg 2 Hulst - www.morres.nl V. 0114 38 80 00 (optie 3) afspraak@morres.com zaterdag 13 maart 2021 GO Stel stuit in bos op handgranaat Als Anneke met haar man Hans in de bossen van de Manteling zoekt naar afgeworpen herten geweien, stuiten ze op iets engs: een handgranaat. ,,We hebben het overleefd", lacht ze. ,,Is een grapje hoor. Maar het is nogal wat als je zoiets vindt." Dat is het zeker, ook al gebeurt het regelmatig, zegt Joeri Non- nekes van de politie. Jeffrey Kutterink Oostkapelle Maria Sturm kan weer zonder angst haar bed in stappen: de ei genaar van de slang die woens dag tussen haar lakens opdook, heeft zich gemeld. 'Gebroken hartje' ligt weer veilig in haar eigen terrarium. Wendy Wagenmakers Middelburg - Eigenaar van de slang Na 3 maanden mogen wij je weer ontvangen. Om dat te vieren, zijn er nu enorme aanbiedingen, k SCHERPER DAN SALE SCHERPER DAN op de hele Morres Collectie woon- en slaapmeubelen Vraag naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37