5 Christen' Unie JA21 Hoogfrequente snelle (lightrail) spoorverbindin gen die ook minder dichtbe volkte gebie den kunnen ontsluiten. loop naar de komende verkiezingen proberen vooral CDA, PvdA, Chris tenunie en SGP zich te profileren als kampioenen van de regio, maar uit eindelijk gaan de standpunten van alle partijen natuurlijk iedereen in Nederland aan, dus ook de Zeeuwen. Randstad en regio Als het gaat om de financiën van de gemeenten, de zorg dichtbij huis, nieuwe woningen, het terugdringen van het leraren- en huisartsentekort en zelfs de landbouw zijn er nauwe lijks standpunten op te tekenen die heel erg uit elkaar lopen. De vraag is eerder hoe reëel ze zijn. Niet voor de eerste keer luidde Zeeland afgelopen week de alarmbel in Den Haag over de financiële situatie van de gemeen ten. Voor wie de partijprogramma's erop naslaat of luistert naar de uit spraken van de lijsttrekkers daarover in onze interviewserie, lijkt die zorg bijna achterhaald. Hiervoor wil vrij wel iedereen geld uittrekken. Als dat niet gebeurt, tast dat de geloofwaar digheid van vrijwel de hele Tweede Kamer aan. Zelfs een eerlijke verde ling tussen Randstad en regio lijkt al in kannen en kruiken, bezweert bij voorbeeld Wopke Hoekstra, de lijst trekker van het CDA en de huidige minister van Financiën. Vrijwel elke partij wil meer huizen bouwen, de zorg dichtbij, de wijk- Iedere partij lijkt van de tolheffing af te willen, maar over het wanneer wordt verschillend gedacht agent terug, voorzieningen in de dor pen, openbaar vervoer op het platte land, kleinere klassen, minder pa tiënten per huisarts en een duur zame landbouw. In een dunbevolkte regio als Zeeland, die al huisartsen en leraren tekortkomt, zal dat een extra lastige opgave worden. Interview De matrix met standpunten zou er met deze onderwerpen niet over zichtelijker op zijn geworden. Wel hebben we de afgelopen twee weken tien lijsttrekkers en één nummer twee bereid gevonden zich over deze onderwerpen uit te laten in een in terview. Geert Wilders (PVV) heeft niet op ons verzoek gereageerd, Jesse Klaver (GroenLinks) en Farid Azar- kan (DENK) hadden het te druk. We hebben alleen partijen benaderd die op één of meer zetels staan in de Pei- lingwijzer, waarin gegevens uit alle prognoses zijn verzameld. Tegen de tijd dat Volt daarin opdook, zat de agenda van lijsttrekker Laurens Das sen te vol. Voor het bijgaande over zicht van Zeeuwse standpunten is hetzelfde criterium gehanteerd. 50 Plus Forum voor Democratie zaterdag 13 maart 2021 GO De kerncen trale in Bors- sele kan, mits veilig en verant woord, langer openblijven. Nieuwe kern centrales slui ten we niet uit, maar gelet op de nadelen - met name de afvalproblema- tiek - hebben duurzame vor men van ener gie onze voor keur. Nederland bouwt geen nieuwe kern centrales en bestaande cen trales worden zo snel moge lijk gesloten. Staat niet in het verkiezingspro gramma. Voor verlenging van de levens duur kerncen trale in Bors- sele en staat open voor een nieuwe kern centrale. Inves teren in onder zoek naar ge bruik van tho rium en demon stratiecentrale in bijvoorbeeld Zeeland. Staat niet in het verkiezingspro gramma. Wel: in 2050 100 pro cent energie uit duurzame bronnen. Kernenergie stimuleren door middel van scheppen van goede lange- termijn rand voorwaarden. De vergunning voor de kern centrale in Borssele dient te worden ver lengd. Neder land kan het aandeel kern energie vergro ten door het aanbesteden van een aantal nieuwe kern centrales in Borssele, de Eemshaven en de Maasvlakte. Is een optie, maar wel ver duurzamen door oplossing te zoeken voor kernafval. Parti cipatie van de lokale bevol king in de winstdeling en besluitvorming bij het bouwen van kerncentra les. Bestaande en geplande tol heffing, zoals bij de Wester- scheldetunnel, wordt met de invoering van de kilometer- prijs geschrapt Staat niet in het verkiezingspro gramma. Om het wegen net in Zeeland gelijk te scha kelen met het landelijk we gennet wordt de tolheffing voor het ge bruik van de Westerschelde- tunnel afge schaft. Er moet ge werkt worden aan het zo snel mogelijk tolvrij maken van de Westerschelde- tunnel tussen Zeeuws-Vlaan- deren en Zuid- Beveland, ten minste voor in woners van Zeeland. Staat niet in het verkiezingspro gramma. Tolvrij maken. Voor een tol vrije Wester- scheldetunnel. Zo wordt Zeeuws- Vlaanderen vrij bereikbaar en wordt een krachtige im puls gegeven aan economi sche samen werking met het Vlaamse achterland. Staat niet in het verkiezingspro gramma. Het Rijk geeft prioriteit aan het nakomen van de com pensatie- afspraken met Zeeland voor het mislopen van de marinierska zerne en toont zich alsnog een betrouwbare partner. Het levend koken van die ren als kreef ten, krabben en garnalen en de verkoop van le vende dieren voor consump tie wordt ver boden. Aanwinning van nieuw land is de manier waarop Neder land een tekort aan grond voor de toekomst oplost. Nederland moet 4 nieuwe onderzeeboten aanschaffen. Behoud van Nederlandse marinekennis en werkgele genheid 'in de regio', bijvoor beeld Zeeland, moet bepalend zijn voor de keuze van bou wer. DENK wil dat de publieke ruimte ontdaan wordt van stig matiserende en beledigende verwijzingen naar het koloni ale verleden. Er moeten goede afspra ken uitonder handeld wor den met de Britten over vis sen in onze bei der territoriale wateren. Des noods buiten de EU om. Midden- en kleinbedrijf in grensregio's verlossen van administratieve rompslomp zodat ze mak kelijker hun zaken kunnen uitbreiden naar de rest van Eu ropa. Kijk voor de interviews met de lijsttrekkers op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33