4 Politieke partij Onderwerp p Groen Links O De verkiezingen voor de Tweede Ka mer gaan natuurlijk niet over Zeeland. In vrijwel alle partijprogramma's zijn twee echte Zeeuwse onderwerpen te vinden: de Westerscheldetunnel en de kerncentrale in Borssele. Iedere partij lijkt van de tolheffing af te wil len, maar uit het bijgaande overzicht blijkt dat nog heel verschillend wordt gedacht over de manier waarop en (dus) over het wanneer. Voor het lan ger openhouden van de kerncentrale na 2033 tekent zich wel een meerder heid af, evenals voor het bijbouwen van nieuwe centrales. Daarvoor is Borssele nog steeds de meest logische plek. Verder is in elk partijprogramma wel een opmerkelijk puntje te vinden dat, als het ooit een regeerakkoord haalt, leuke en soms minder leuke ge volgen heeft voor Zeeland. In de aan- zaterdag 13 maart 2021 Onmisbaar. Zonder deze CO2-neutrale energievorm zijn klimaat doelstellingen niet haalbaar. Nieuwe kern centrales en langer open houden van de kerncentrale Borssele, die schone energie oplevert. Onderzoek naar de effec ten van en fi nanciële moge lijkheden voor het tolvrij maken van de Westerschelde- tunnel. Kerncentrales bijbouwen die veiliger zijn dan ooit. Daarnaast inzetten op tho rium. Staat niet in het verkiezingspro gramma. Voor de peri ode na 2030 is kernenergie een serieuze optie. Samen met de energie sector ontwik kelen we plan nen voor ten minste twee extra kerncen trales. Met Zeeland gaan we in ge sprek over een haalbare oplos sing voor een tolvrije Wester- scheldetunnel. Als het duur zaam, betrouw baar en betaal baar kan wel, maar het is niet nodig. Geen subsidie voor kerncentrales, wel onderzoek naar betere vormen zoals thorium, kern fusie en kleine centrales. We vervangen de motorrijtui genbelasting en tolheffing door een intelli gente kilome terheffing voor auto's en be stelauto's. Kerncentrales zijn geen optie voor het duur zaam opwek ken van ener gie. De bouw van een cen trale kost tien tallen jaren, daar wacht de klimaatcrisis niet op. Wel on derzoek naar thorium en kernfusie. Staat niet in het verkiezingspro gramma. Is niet veilig en schoon (waar onder kernaf val) en voor ons geen duurzaam alternatief. De kerncentrale in Borssele wordt gesloten. De Wester- scheldetunnel in Zeeland wordt tolvrij. GO Geen nieuwe kernenergie. Kerncentrale Borssele zo snel mogelijk sluiten. Rijk en lokale overhe den komen tot een eerlijke verdeling van de kosten voor de kerncentrale Borssele. In Zeeland wordt de Wes- terscheldetun- nel tolvrij. Zeeuwen zijn de enigen die extra moeten betalen om naar school te gaan, naar werk, of naar familie. Regionale spreiding van cultuursubsi dies. Provincies en gemeenten vullen bedrag van het Rijk aan. Dat zorgt voor aantrekke lijk woon- en vestigingskli maat in de regio. De Neder landse grens(bewa- king) wordt in ere hersteld. Een minister voor Regionale Ontwikkeling maakt met pro vincies en ge meenten een Nationaal Pro gramma voor de Toekomst van de Regio als impuls voor krimpgebieden. We starten proefprojecten voor nieuwe vormen van kustbescher- ming, zoals een brede dijk en eilanden met verschillende functies voor de Zeeuwse kust. Investeren in kunst en cul tuur. Dat doen we in alle pro vincies, zodat ook bezoekers en makers bui ten de Rand stad toegang hebben tot kunst en cul tuur. De rechtspraak dichter bij de mensen, met Huizen van het recht door het hele land. Per provincie wijzen we mini maal één Rijks museum aan en geven daaraan passende rijks subsidie. Welke partij wil wat voor Zeeland? Als er één provincie is die Neder land voorgaat uit de crisis dan is het Zeeland wel. Het is verkiezingstijd, dus minister-president Mark Rutte, voorman van de VVD, laat zo'n uit spraak zomaar uit zijn mond vallen. Ook andere lijsttrekkers stellen Zeeland voor als een paradijs, op zijn minst in wording. Wat zijn de re- levantste beloften voor Zeeland? Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32