Kraker Trailers kan elke goede kracht gebruiken ZEELAND 3 Viskwekerij Kingfish zoekt vooral technisch personeel loodgieters, pijpfitters, elektri ciens, elektromonteurs, lassers, plaatwerkers, bediener van pro ductiemachines en niet in de laat ste plaats machinemonteurs zijn witte raven op de arbeidsmarkt. Het chronisch tekort aan vakbe kwaam technisch personeel wordt mede veroorzaakt door medewer kers die met pensioen gaan. Ook groei van succesvolle, exporte rende bedrijven wakkert het per soneelstekort aan. Daarnaast zijn Houtbewerking is één van de surprises in mijn jonge leven de activiteiten in de grensover schrijdende fusiehaven North Sea Port voor de pandemie fors toege nomen. Bedrijven zijn uitgebreid, nieuwe hebben zich er gevestigd. Dat heeft geleid tot banengroei. De haven is nu goed voor bijna 100.000 arbeidsplaatsen. 'Insta' Al jaren wordt via allerlei campag nes geprobeerd meer jongeren te laten kiezen voor een technische studie. Dat levert wel iets op, maar het onderwijs levert per saldo te weinig toekomstige arbeidskrach ten af om de personeelshonger van technische bedrijven te stillen. Eu- res, het EU-portaal voor grensover- schrij dende arbeid, wil de instroom in het techniekonderwijs dit jaar een extra zetje te geven door van studenten influencers te maken. Op sociale media als Instagram de len ze foto's en ervaringen, want een beetje jongere zit op 'Insta'. Dat gebeurt via de hashtag #Grenstech, die EGTS Linieland van Waas en Hulst in 2019 introduceerde. Het grensoverschrijdende plat form hoopt dat alle scholen voor beroepsonderwijs aanhaken, zegt actiecoördinator Careen Verwilli- gen. ,,We hebben veertien scholen in Zeeland en Oost-Vlaanderen aangeschreven. In Zeeland zijn dat bijvoorbeeld Scalda en het Rey- naertcollege in Hulst. Vijf Vlaamse scholen doen al mee, het zou mooi als er ook vanuit Zeeland respons komt. Elke school kan via #Grens- tech hun studenten stimuleren om hun technische opleiding in de kijker te zetten. Laat die beroeps trots maar zien! De mooiste inzen dingen worden aan het eind van het jaar beloond met een waarde bon." Gouden ticket De veertien scholen vertegen woordigen samen 10.000 leerlin gen. Dat is gekozen voor een Vlaams-Zeeuwse aanpak is lo gisch, zegt Verwilligen. „Jongeren moeten beseffen dat de arbeids markt niet aan de grens stopt. Ver der is de techniek sowieso een gouden ticket voor een baan. On danks corona is de vraag naar tech nische mensen onverminderd groot. En het beeld dat de techniek vuil, zwaar en slecht betaald werk is, klopt al lang niet meer. Tankin specties worden tegenwoordig ge daan met drones. Fabrieken wor den vanachter de laptop bestuurd. Dat moet bij jongeren die nog twijfelen op het netvlies komen." Axel Een bedrijf dat zit te springen om technisch personeel is Kraker Trailers in Axel. Het maakt trailers met een beweeg bare vloer. Zo'n zevenhonderd stuks per jaar. De trailers worden wereldwijd geëxporteerd in con tainers en bij de klant opgebouwd. Omdat het bedrijf na een 'corona- dip' in 2020 dit jaar een groeispurt wil maken, zijn twaalf tot achttien nieuwe krachten nodig. Inmiddels zijn er zes nieuwelingen aangeno men. ,,Mensen met technisch inzicht, goede wil en in staat om in een team te werken, zijn echter dun ge zaaid", zegt Alain Hiel, productie- Ook voor het bedienen van las- en boorrobots hebben we mensen nodig en logistiek manager. Personeels- werving is een voortdurend punt van aandacht. Het is een worsteling om de goede mensen te vinden, onderstreept Hiel. Vooral bedrij ven in Gent zoals Volvo Cars snoe pen veel technische arbeidskrach- ten weg. Kraker Trailers rooit het tot nu toe met een mix van Neder landers en buitenlandse krachten, vooral Hongaren. Het personeelsbestand telt 107 medewerkers. Dat moeten er dit jaar meer worden omdat het be drijf kansen ziet in de niche waarin het opereert. De groei moet tegelij kertijd ook mogelijk worden ge maakt door automatisering. ,,Dat gaat vooral om montagebewerkin gen die door las- en boorrobots kunnen worden gedaan. Voor het bedienen daarvan hebben we ook goede mensen nodig. We zitten een beetje 'stuck in the middle'. We zijn te groot om alles ambach telijk te doen en te klein voor ver gaande automatisering en roboti sering. We moeten wel een deel automatiseren om kosten te bespa ren en efficiënt te werken." zaterdag 13 maart 2021 Techniekstudent Jorn Pauwels uit De Klinge doet een opdracht op mbo-school GTI Beveren. foto camile schelstraete promoten techniek - Keanu D'hoore, mbo-student industriële houtbewerking - Alain Hiel, Kraker Trailers Hongaar Lajos aan het werk bij Kraker Trailers. foto peter nicolai COLIJNSPLAAT Viskwekerij Kingfish Zeeland in Colijns- plaat, waar een forse uitbrei ding gaande is, heeft acht va catures. Het merendeel betreft technisch personeel. Van een CAD-tekenaar tot een senior electric engineer. Het is lastig om die mensen in maar ook buiten Zeeland te vinden. Hoofd personeelszaken Man- ouk Duval van Kingfish: ,,In Zeeland vissen alle technische bedrijven in dezelfde, kleine vij ver. We merken dat vacatures langer open staan. Die mensen had je gisteren eigenlijk al nodig. Je moet tegenwoordig al maanden van tevoren vacatu res plaatsen om ze ingevuld te krijgen. We zien ook dat men sen aarzelen om een baan in Zeeland aan te nemen. Dat vin den ze vaak te ver weg. Daar naast helpt de Zeeuwse wo ningmarkt niet mee. Geschikte woonruimte is moeilijk te vin den. We overwegen nu mensen aan te nemen en intern op te leiden." Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31