s? Horeca deel van de oplossing Tbs'er op rooftocht: eis dertig maanden cel Stem wijzer? 2 Werkgevers schreeuwen om technisch personeel, maar hoe interesseer je jongeren voor een toekomst in de techniek? Door mbo-studenten in te zetten als influencers, zoals Keanu en Jorn. Commentaar Zeeland vraagt het kabinet in een SOS om in eigen provin cie de horeca te openen. Over de voorwaarden waaron der valt te praten, maar langer wachten is onwenselijk volgens iedereen die er mee te maken heeft: van de veilig heidsregio tot de kampeerboeren. Het op slot houden van horeca is niet alleen slecht voor de inkomsten van de ondernemers. Om besmettingen te voorko men valt ook wat te zeggen voor het openen van de horeca. De lente komt er aan, en daarmee het mooie weer en de toeristen. Of het nu dagjesmensen zijn of vakantiegangers, het wordt vanaf Pasen onherroepelijk weer druk langs de kust en in de Zeeuwse steden en stadjes. Al die mensen moeten op veilige afstand van elkaar wat kunnen eten en drinken. Het totale horecaverbod leidt tot taferelen die de overheid juist wil voorkomen, leerden de eerste zonnige dagen van dit jaar. Mensen drommen samen bij afhaalpunten voor een cof- fee-to-go. Ze kruipen bij elkaar op de schamele bankjes op straat en in parken, of zitten schouder aan schouder op stoep randen en bloembakken als alternatief voor een terrasstoeltje. De Zeeuwse horecaondernemers hebben vorig jaar bewe zen zich verantwoord te gedragen. Geef ze dan ook de kans te helpen de stroom toeristen in goede banen te leiden, het risico op besmettingen te voorkomen en weer wat te verdienen. De horeca is zo een deel van de oplossing. Of het nu dagjesmensen zijn of vakantiegangers, het wordt vanaf Pasen onherroepelijk weer druk De 52-jarige Z. B., die al geruime tijd in een tbs-kliniek in Poortugaal ver blijft, kwam graag in Zeeland. Al leen eindigde zijn laatste bezoek, 4 juli vorig jaar, in een politiecel en hoorde hij gisteren officier van jus titie Rob Rammeloo een gevange nisstraf van dertig maanden tegen zich eisen. B. wordt verdacht van 30 mei tot en met 4 juli vorig jaar te hebben ingebroken in ettelijke va kantiehuizen aan de Zeeuwse kust. Dat zou B. overigens niet alleen hebben gedaan, maar met zijn huis genoot, de 'beruchte' tbs'er Henk Ernst. Samen zitten ze in het resoci- alisatiehuis De Blink in kliniek De Kijvelanden in Poortugaal. Ernst kreeg in 1998 tbs opgelegd en zit met B. in de fase waarin ze met on begeleid verlof kunnen. Ernst werd 4 juli in Zoutelande, waar hij met B. bezig was in te breken, door een toe rist gezien. Toen de politie arri veerde was Ernst gevlogen. Volgens B. berustten alle inbraken en pogingen daartoe op een misver stand. Westkapelle, Renesse, Wis- senkerke, Oostkapelle, Burgh- Haamstede, Vrouwenpolder, Cad- zand, B. was er misschien wel ge weest, erkende hij. Maar niet om in te breken, maar om bij de receptie van die vakantieparken folders te halen. Voor zijn dochter, voor een weekendje weg. Hoe het kon dat zijn GPS-enkelband aanstraalde op de plek en het moment dat er werd in gebroken, wist hij niet. Hoe het kon dat de gestolen spullen op zijn tele foon stonden, dat de gestolen spul len, aangeboden door Ernst, op Marktplaats stonden? B. had geen enkele notie. ALMANAK In het Hulster gezin zijn de kie zers nog zwevend. De twee dochters (11) begrepen die be sluiteloosheid niet want zó moeilijk kan het toch niet zijn om te stemmen? Ze besloten daarom óók de stemwijzer te doen. Geconcentreerd beant woordden ze alle stellingen en toen de laatste vraag er op zat, kregen ze te zien welke partij het best bij hen zou passen. Bij de ene bleek het soPlus. De tiener was hier niet zo blij mee. De an dere had DENK, de partij die het Sinterklaasfeest al jaren onder vuur neemt. Nóg een boze tie ner. ,,Dat ding is gewoon stuk." GGD opent vierde vaccinatiestraat op 19 april Workshop over aangifte belasting DREISCHOR Ook dit jaar nog geen fietspad Keanu D'hoore (18) uit Clinge post foto's van industriële houtbewer king op het Instagram-account #Grenstech. ,,Hout leeft, het is prachtig bouwmateriaal. Ik ben er wild van. Ze zeggen wel eens dat ik een hart van hout heb." De mbo- student plaatst foto's van projecten op school, de mbo-opleiding GTI Beveren, en ook van werk op zijn stageplaats. Momenteel leert hij de kneepjes van het houtbewerkings vak bij Eurosun Keukens in Sint Gillis-Waas, net over de Zeeuws- Vlaamse grens. Keanu: ,,De combinatie van am bachtelijk werk en de modernste machines trekt mij enorm aan. Houtbewerking is één van de sur prises in mijn jonge leven. Ik wist niet dat ik er zo gepassioneerd over zou kunnen raken. Als een soort ambassadeur van #Grenstech vind ik het leuk om andere jongeren te inspireren. Misschien kiezen ze hierdoor voor een technische oplei ding. De posts op Instagram leveren techniekstudenten vaak ook met een een stageplaats en soms eve- neens een weekendbaantje op. Dat toont wel aan dat bedrijven schreeuwen om technisch perso neel." Pompen Hij is niet de enige. Ook Jorn Pau wels (18) uit De Klinge ontpopt zich als influencer. In zijn geval voor het vak metaalbewerking dat hij eveneens leert bij de beroeps- school GTI Beveren. ,,Ik wil nog een jaartje verder leren om te speciali seren in de montage en reparatie van pompen. Tijdens mijn stage bij het bedrijf KSB Belgium ben ik daar geïnteresseerd in geraakt. Ik vind techniek leuk en ik denk dat je in die sector snel een vaste en fatsoen lijk betaalde baan vindt. Ik heb al met verschillende werkgevers ge sproken en daar mijn cv achtergela ten. Ik merk dat bedrijven zitten te springen om gekwalificeerde vak mensen." Witte raven Na de zorg zijn in de techniek de meeste vacatures te vinden. In het derde kwartaal van 2020 stonden er alleen al in Zeeland 1750 technische vacatures open. Bouwarbeiders, - zaterdag 13 maart 2021 Ad Roos Middelburg Uitspraak 26 maart Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De GGD Zeeland opent op maandag 19 april een vaccinatiestraat in Zierik- zee. Het is de vierde cen trale vaccinatielocatie van de GGD, na Goes, Terneuzen en Middel burg. De vaccinatielocatie in Zierikzee komt op bedrij venterrein Boerenweg, aan de Grevelingenstraat. De openingstijden van deze locatie worden bin nenkort door de GGD be kendgemaakt. Het bedrijventerrein Boe renweg ligt dichtbij de N59 en op vijf minuten lopen van een bushalte. Op locatie zullen rolstoe len aanwezig zijn. MIDDELBURG Econoom Joost de Vries geeft woensdag 24 maart een online work shop over het invullen van de inkomstenbelas ting. De organisatie is in handen van de ZB. Na het volgen van de workshop, die duurt van 14.00 tot 16.30 uur, kun nen deelnemers zelf digi taal de aangifte invullen. Deelname is gratis. De training is online met Mi crosoft Teams. Beno digdheden zijn: een web cam en een microfoon. Pen en papier moeten klaar liggen. Aanmelden moet via dezb.nl. Er wordt dit jaar nog niet gestart met de aan leg van een fietspad bij Dreischor. Het water schap is nog steeds in onderhandeling daar over. Dat heeft de Schouwen-Duivelandse wethouder Daniël Joppe donderdagavond laten weten in de verga dering van de commis sie samenleving en be stuur. Eigenlijk zou in augus tus vorig jaar al duide lijkheid komen over het fietspad langs de Rote- rijdijk en de Zuiddijk, waar al meer dan twin tig jaar om wordt ge smeekt. Frank Balkenende Sint-Gillis-Waas j- v 1 Stagiair Keanu D'hoore uit Clinge leert de kneepjes van industriële houtbewerking bij Eurosun Keukens in Sint-Gillis-Waas. FOTO PETER NICOLAI Jongeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30