o a 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Nooit gedacht dat ik het nog eens zou zeggen, laat staan opschrijven, maar: Baudet had vol komen gelijk toen hij eergisteravond op stond van de Jinek-tafel, zijn jasje dichtknoopte en met rechte rug de studio uit schreed tijdens de ti rade van Martijn Koning. Hij had het eerlijk gezegd nog lang volgehouden, vond ik. Koning had zichzelf dan ook overtroffen. Wie dacht dat zijn oudejaars conference van 2019 het dieptepunt van de Neder landse cabaretgeschiedenis was, heeft duidelijk zijn roast van Baudet niet gezien. Sneltest niet in bios FREEK DE JONGE INTERVIEW De tekst voor zijn zesde verkiezingsconference, De Loterij, droeg Freek de Jonge slechts eenmaal uit zijn hoofd voor: bij de televisieopname. Zijn try-outs waren thuis, voor collega's en bewonderaars. „Sommigen zaten hier met tranen in de ogen.'' In zijn werkkamer lurkt Freek de Jonge (76) uit een blikje IPA-bier. Straks trekt hij nog een flesje gewone pils open. ,,Dan zit ik wel aan mijn tax, hoor.'' De werkdag zit er bijna op. Hij heeft de hele dag naar zichzelf gekeken, in de montage van zijn verkiezings conference De Loterij, vanavond te zien bij de VPRO. Bij gebrek aan geopende thea ters gaf De Jonge in deze ruimte achter zijn woning in Muider- berg - ,,Toen we het huis koch ten was dit nog een duiventil'' - een stuk of veertig try-outs, binnen de coronavoorschriften. Want per try-out ontving hij één gast. Dat waren collega's, onder wie Erik van Muiswinkel en Diederik Ebbinge, en - nadat hij beelden van die privévoor- stellingen op sociale media had laten zien - ook fans die al de cennia bij hem in de zaal zit ten. ,,Ik kreeg briefjes van hen met 'Ik wil komen kijken'. Som migen zaten hier met tranen in de ogen. Het einde van de voor stelling is zeer ontroerend.'' Schaven De Jonge las de teksten voor vanaf zijn laptop. ,,Misschien voelde ik me toch gegeneerd om echt op te treden, hier in de werkkamer. Maar daardoor bleef ik schaven aan de teksten. Ik heb de voorstelling pas uit mijn hoofd gespeeld toen hij werd ge filmd; deels hier in de werkka mer, deels in de schouwburg van Haarlem. En dat zijn we nu aan het monteren.'' Voor zijn bureau staat een houten bankje met vier kussens. Het bankje komt uit Indonesië; het is een presentje van de Ne derlandse gemeenschap daar, waarvoor De Jonge eens optrad. Op dit bankje zaten zijn collega's en bewonderaars de afgelopen maanden tijdens de geïmprovi seerde try-outs van De Loterij, De Jonges zesde verkiezingsconfe rence. Ik heb het in de voorstelling ook te weinig over milieu en klimaat, mensen zappen weg als het erover gaat ,,Met een zekere bewondering komen ze hier binnen. Ik pro beer de verhoudingen dan zo snel mogelijk gelijk te schakelen. Kijk, ze geven me na afloop geen rapportcijfer, maar dat doet een volle zaal normaal gesproken ook niet. Ik voel hun feedback wel. Ik heb alle gesprekken die ik na het voorlezen met mijn gas ten voerde, ook opgenomen en teruggeluisterd. Daar kon ik wel wat mee. Maar mijn twijfels zijn niet weg; komt het in beeld wel goed over, straks op tv?'' ,,In de voorstelling stel ik vast dat we allemaal alleen maar met corona bezig zijn, terwijl de echt grote bedreiging, de klimaatcri sis, op ons af dendert zonder dat je er veel politici over hoort. Ik heb het in de voorstelling ook te weinig over milieu en klimaat. Ik ben een entertainer, de mensen zappen weg als het erover gaat. Maar ik vind het een uitermate zorgelijke tijd; niet zozeer voor mezelf- ik heb de mooiste tijd van mijn leven wel gehad -, maar wel voor mijn kinderen en kleinkinderen.'' ,,Ik moet nu even enorm op passen met mijn ethiek en mo raal, maar we zijn momenteel met 7 miljard mensen. Dat is wat aan de ruime kant. Als op dat gebied wat bezuinigd wordt, om het maar chique te zeggen, zou dat helemaal niet zo erg zijn. Het is veel ernstiger dat er dagelijks weet ik veel hoeveel hectares bos worden omgekapt, dan dat er wereldwijd 10.000 mensen per dag sterven aan co rona. Maar dat is een lastig punt, want zeker bij dit virus hebben we de mens heilig verklaard, en dan met name de kwetsbare mens. Alleen qua corona hè, want daar mogen mensen niet aan overlijden. Dat er duizen den doden per jaar vallen door roken, dat is allemaal geen pro bleem.'' Deze week stuurde De Jonge een appje naar collega Peter Pannekoek, toen bekend werd dat die eind dit jaar debuteert Quote van de dag One two three Al is roast niet het goede woord. Daarvan is de in tentie nog dat het grappig is. Hard maar grappig. Dit was enkel hard. Maar bovenal smakeloos. En net toen je dacht dat het niet lager kon, haalde Koning Baudets vriendin en hun eventuele toekomstige kinderen erbij, en gaf hij Baudets kiezers een sneer. Kiezers die altijd gelijk hebben, wat je er verder ook van vindt. Punt. Dit was pure haat en had met cabaret en humor niks te maken. Koning had net zo goed zijn broek kunnen laten zakken om zijn darminhoud over de lijsttrekker van Forum voor Democratie heen te spetteren. Dat was namelijk wat hij deed, alleen dan met woorden. Het is me een raadsel waarom Eva niet ingreep toen na een paar zinnen duidelijk was waar het heen ging. Ik onderschat de zwaarte van die beslis sing niet - het is nogal een statement, Koning is een vriend van de show -, maar het was wel de enige juiste geweest. Maar kennelijk liet haar intuïtie haar in de steek, voelde ze niet aan dat deze grappig be doelde afsluiter als een boemerang terugkeerde naar de afzender. En naar haar. Want wat je als presenta tor ook van een gast vindt, hij of zij hoort altijd met respect behandeld te worden en 'veilig' te zijn aan tafel. Nodig hem of haar anders niet uit. Ze kan niet anders dan haar excuses aanbieden, maar het kwaad is al geschied. de Forum voor Democratie-voorman een snoeihard maar prima interview had afgenomen. Nee, in één klap werd het de uitzending waarin je als kijker te gen wil en dank medelijden kreeg met Baudet en begreep dat hij wegliep. De uitzending waardoor hij weer voor een halfjaar munitie heeft om te kunnen zeggen 'zie je wel, de media'. En hij heeft nog gelijk ook. Het zou me ook totaal niet verbazen als het hem een paar extra zetels oplevert. Ik merkte dat ik zelf bijna zin kreeg om op Baudet te stemmen. Bijna. En ik vond hem vijf minuten eerder nog weerzinwekkend. Dus bedankt Eva en Martijn. Jullie hoeven geen bloemetje naar Thierry te sturen. Dat doet hij wel naar jullie. 'Diana Zonen' is in ijksoverheid.nl/coronavir rijksovi Gel i k zaterdag 13 maart 2021 FILM De brancheor ganisatie voor bioscopen en filmtheaters trekt zich terug uit een pilot met sneltesten. Vol gens de exploi tanten zijn snel- testen in de bioscoop on haalbaar en hebben ze geen toegevoegde waarde. GO oaa Ik st te popelen om aandacht THEATER Jeroen Schmale 44 Momenten uit de televi sieopname van De Loterij. FOTO 'S VPRO Hoe is dat, optreden voor col lega's? Radio 10-dj Jeroen Nieuwenhuize (48) en zijn 31-jarige vriendin Tessa vertellen trots op Instagram dat ze ouders worden. Ineens was dit niet meer de uitzending waarin ze Het publiek lijkt zin te hebben in de musical Diana Zonen, over het leven van prinses Diana. Een week na de aankondiging zijn al meer dan 15.000 kaarten verkocht. De voorstelling zal in het najaar te zien zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24