21 Eindelijk weer een wedstrijd voor openwaterzwemmer Ferry Weertman Ferry Weertman zwemt vandaag voor het eerst sinds februari 2020 weer een wedstrijd. De olympisch openwaterkampioen is vooral benieuwd of hij het tactische spelletje nog in de vingers heeft Eindhoven In het zelf aangelegde moestuintje achter zijn huis gingen de gedach ten van Ferry Weertman (28) vo rig voorjaar regelmatig terug naar die prachtige augustusdag in 2016. De dag dat hij voor de kust van Copacabana na een bloedstol lende finish olympisch goud ver overde op de 10 kilometer open- waterzwemmen. Krijg ik nog wel de kans om die titel te prolonge ren, vroeg de marathonzwemmer zich in 2020 af, terwijl hij bezig was met zijn frambozen, druiven en rode pepers. Inmiddels lijkt die vraag met 'ja' te kunnen worden beantwoord. De seinen voor het doorgaan van de Olympische Spelen komende zomer staan op groen. Hoe staat Weertman er vier maanden voor 'Tokio 2021' voor? ,,Ik denk dat ik goed in vorm ben. De trainingen gaan in ieder geval heel goed", vertelt hij kort voordat hij afreist naar de Qatarese hoofdstad Doha. ,,Maar ik heb nog nooit zo lang geen 10 kilometerwedstrijd ge zwommen sinds mijn eerste keer, begin 2012 in Sao Paulo. Mijn laat ste wedstrijd was in februari 2020, toevallig ook de World Cup in Doha." Dertien maanden later vraagt Weertman zich hardop af hoe het met zijn strategische vaardighe den staat. Bij openwaterzwem- men komt meer kijken dan alleen uithoudingsvermogen, kracht en een goede eindsprint. Het tacti sche aspect speelt een doorslagge- 15 kilometer puur op de armen zwemmen. Oei, dat voelde ik dezelfde dag nog vende rol. Niet altijd wint de sterkste zwemmer. Weertman: ,,Als je vaker wedstrijden zwemt, ben je scherper. Ik ben benieuwd hoe mijn strategische skills ervoor staan. Zijn ze na zo'n lange wed- strijdloze periode weggezakt of zit dat er meteen weer in bij mij?" Hij doelt op de keuzes die hij in het open water in een kluwen van zwemmers moet maken: ligt hij op de juiste plek bij de drinkmo- menten en de bochten? Blijft hij bij ontsnappingen rustig in het peloton zwemmen of gaat hij er direct achteraan? Wat doet hij als iemand telkens irritant op zijn voeten slaat? Wanneer zet hij zijn eindsprint in? ,,Het zal weer even aftasten worden", zegt Weertman over de wedstrijd van vier ronden van 2,5 kilometer bij Katara Beach. 87 kilometer Over zijn fysieke gesteldheid maakt de wereldkampioen van 2017 zich geen zorgen. Samen met de openwaterzwemmers Pepijn Smits en de tweeling Vincent en Sander Crooijmans was Weert- man vorige maand drie weken op trainingskamp op Curasao. ,,Ik heb elke week tussen de 80 en 87 kilometer gezwommen, dat was redelijk uitputtend. Ook had ik een record op één dag: 15 kilome ter puur op de armen zwemmen, met een plankje tussen mijn be nen. Oei, dat voelde ik dezelfde dag nog. Ik was echt mijn grenzen aan het opzoeken." Na de race in Doha wachten Weertman zoals het er nu naar uitziet nog slechts drie wedstrij den voordat de Spelen beginnen: de EK in Boedapest in mei en twee wedstrijden in juni. Met weinig wedstrijden en heel veel trainingskilometers in de be nen en armen hoopt Weertman op 5 augustus zijn olympische ti tel te prolongeren. Zeer waar schijnlijk zal hij het in Japan moe ten doen zonder zijn grootste fans, zijn ouders. Overal ter we reld moedigen pa en ma Weert- man hun zoon aan. ,,Ze hadden al tickets, maar het ziet ernaar uit dat de Olympische Spelen zonder pu bliek worden gehouden. Jammer, maar het allerbelangrijkste is na tuurlijk dat de Spelen doorgaan." zaterdag 13 maart 2021 Ferry Weertman op weg naar zijn laatste internationale hoofdprijs, op het EK van 2018 in Glasgow. foto scs/soenar chamd Olympisch kampioen stond 13 maanden droog Natasja Weber - Ferry Weertman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21