20 Waarom Brian Brobbey (19) voldoet aan het Red Bull-profiel Brobbey is er 'gewoon' bij De doorbraak én de afscheidstournee van Brian Brobbey (19) lopen bij Ajax synchroon, nu de spits voor vier jaar heeft getekend bij RB Leipzig. Dat de Duitse topclub uitkomt bij de sterke en transfervrije jeugdinternational, is niet zo verwonderlijk. ,,Wij willen fysiek en mentaal topatleten en 'machines' creëren." Toen Ajax in augustus op trainings kamp was in Oostenrijk, legde Salzburg-trainer Jesse Marsch uit wat de Red Bull-filosofie, die ook van Brian Brobbey in Leipzig een 'machine' moet maken, precies in houdt. Die visie is gestoeld op het feit dat 78 procent van de goals in het voetbal binnen tien seconden DUEL MET PEC na een balverovering plaatsvindt. En het veroveren van de bal, ver zekert de Amerikaan, gaat het best binnen acht seconden na het verlie zen van die bal. ,,Alles draait dus om hoe snel we kunnen verdedigen en aanvallen. Voor die snelle en verti cale speelstijl hebben we jonge spe lers en vooral jonge benen nodig. Het draait bij Red Bull om rennen, rennen en rennen. En dat wed strijd, na wedstrijd, na wedstrijd." Als Red Bull één pijler hanteert, dan is dat wel talent. De sponsor onderscheidt zich door - in welke tak van sport dan ook - te speuren naar beloftes om in te investeren. Max Verstappen is daar in de For mule 1 misschien wel het beste voorbeeld van. Maar Red Bull schuwt het ook niet om jonge be stuurders op belangrijke posten te plaatsen. En Julian Nagelsmann, die Brobbey gisteren al vergeleek met Romelu Lukaku, leek als grootste trainerstalent van Europa voorbe stemd coach van Bayern München of Borussia Dortmund te worden, maar koos verrassend voor Leipzig. Ajacied Brobbey is dus de eerste en de laatste niet. Zo streek een an dere jeugdinternational die door zaakwaarnemer Mino Raiola wordt bijgestaan, Justin Kluivert, ook al neer bij de club die nagenoeg de zelfde speelstijl en filosofie han teert als Salzburg. Ralf Rangnick, sinds 2012 met veel succes voetbal baas van eerst Salzburg en daarna Leipzig, denkt dat talenten zich in een andere omgeving sneller aan passen omdat ze nog weinig ver antwoordelijkheden hebben. Red Bull-scouts weten wat hen te doen staat, stelt Marsch. ,,Als een speler 22 jaar oud wordt, verdwijnt hij uit de database. Wij zoeken naar spelers tussen de dertien en acht tien jaar. Wij creëren hier een om geving voor jonkies om boven ver wachting te presteren. Fysiek, men taal en psychologisch moeten ze topatleten worden. We willen 'ma chines' creëren en daarvoor hebben we onze eigen methoden." Daarbij moet men denken aan oefenvormen met volle intensiteit, maar ook aan een fitnessruimte waar dagelijks exact wordt bere kend hoeveel een (jeugd)speler aan de gewichten moet hangen. Een ki lootje meer of minder of een mi nuut langer of korter kan een speler niet zelf bepalen. Het fysieke aspect en de snelheid ziet Leipzig vooral ook terug bij Brobbey. Als spits wint hij veel du els (53 procent) en bovendien was hij in de 213 minuten die Ten Hag hem vooral als invaller gunde, goed voor vier goals en één assist. De spitsen van Leipzig, waaronder Alexander S0rloth (ex-Groningen), kwamen dit seizoen nog niet ver der dan een handvol treffers. Aanspeelpunt ,,Dat hij scorend vermogen heeft en een sterk aanspeelpunt is, is be kend", zei Peter van der Veen, voor malig bondscoach van Brobbey. ,,Wat hem speciaal maakt en wat onderschat wordt, is hoe snel hij is en hoe goed hij kan combineren." Door zijn leeftijd en imposante fysiek voldoet Brobbey dus behoor lijk aan het Red Bull-profiel. En is het duidelijk hoe Leipzig Brobbey ervan heeft kunnen overtuigen om niet bij Ajax de zelfopgeleide opvol ger van Patrick Kluivert te worden, maar zich de komende vier jaar tot 'machine' te laten ontwikkelen. MIS GEEN GOAL VAN PEC Zwolle - Ajax PEC Zwolle - Ajax Streep door de wereldbeker Van Dijk boekt fraaie eindzege Snellink onder dak bij Jumbo zaterdag 13 maart 2021 GO Johan Inan Amsterdam-Leipzig AMSTERDAM Het transfervrije vertrek van Brian Brobbey is voor Ajax zowel financieel als sportief een streep door de re kening. Erik ten Hag koesterde lang de hoop op een langer ver blijf van de spits, maar is niet van plan om hem de rest van het sei zoen te negeren nu zijn vertrek naar RB Leipzig wereldkundig is gemaakt. Brobbey zal morgen tegen PEC Zwolle dan ook hoogstwaar schijnlijk gewoon bij de selectie zitten. ,,De kans op een mooie carrière is het grootst als hij ko mende zomer bij Ajax blijft. Daar ben ik van overtuigd", stelde Ten Hag nadat Brobbey de eind stand tegen Young Boys don derdag op 3-0 bepaalde. „Maar als hij anders besluit, dan res pecteer ik dat. En zal ik hem tot het einde motiveren en steunen." Verstandig vindt Ten Hag de keuze van Brobbey niet echt. ,,De afgelopen jaren zijn veel Ne derlandse talenten naar het bui tenland gegaan en 95 procent is mislukt. Hier bij Ajax kan Brian zijn ontwikkeling doorzetten. Het is beter als hij blijft, voor het team én voor zichzelf", klonk het na de winst op Young Boys. Ga naar de AD-app of ad.nl/goalalert, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. Eredivisie Morgen, 16.45 uur PAARDENSPORT De inter nationale paardensport- bond FEI heeft besloten om het verbod op interna tionale wedstrijden in tien Europese landen te verlen gen tot en met 11 april. Aanvankelijk zou de peri ode, die inging na de uit braak van het besmettelijke rhinovirus op een concours hippique in Valencia, tot eind maart duren. Het be tekent dat ook de finales van de wereldbeker sprin gen en dressuur niet kun nen doorgaan. Ze zouden begin april in Göteborg worden gehouden. WIELRENNEN Ellen van Dijk (34, foto) heeft voor de vierde keer in haar loop baan de Healthy Ageing Tour op haar naam ge schreven. De ex-wereld kampioene tijdrijden ein digde in de derde en laat ste etappe van de meer daagse koers in Wijster, met een flink aantal door komsten op de VAM-berg, als vierde. Ze gaf bijna an derhalve minuut toe op rit- winnares Lonneke Uneken. De Deense Emma Nors- gaard werd tweede achter Uneken. Van Dijk won de Tour in eigen land eerder in 2013, 2016 en 2017. SCHAATSEN Talent Beau Snellink heeft zijn eerste profcontract ondertekend. De 19-jarige rijder van Ta- lentNED verbond zich voor twee jaar aan Team Jumbo-Visma. De laatste maanden trainde Snellink al een aantal keer met zijn nieuwe ploeg mee. „Vanaf het eerste moment beviel dat hartstikke goed'', laat hij weten. ,,Ik heb het ge voel dat mijn nieuwe ploeg genoten mij naar een nog hoger niveau kunnen tillen.'' Snellink verbeterde in het afgelopen seizoen diverse persoonlijke records. Met zijn nieuwe ploeggenoten Sven Kramer en Chris Hui- zinga won hij goud tijdens de eerste wereldbeker op de ploegachtervolging. Donderdag maakte Brian Brobbey nog de 3-0 voor Ajax tegen Young Boys, een dag later te kende hij voor vier jaar bij RB Leipzig. FOTO'S PIM RAS, RB LEIPZIG In Leipzig bouwen ze aan 'machines'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20