Rechtbank stelt winkeliers teleur II II ECONOMIE 15 De ondernemers vinden dat de staat de belangen van de onder nemers niet voldoende mee weegt, en dat nut en noodzaak van de sluiting van niet-essen- tiële winkels niet vaststaan. De rechter stelt juist dat niet is ge bleken dat de staat onjuiste be leidskeuzes heeft gemaakt. Vol gens de rechtbank heeft het ka binet zelfs voor beperkte ver soepelingen gekozen, hoewel het OMT stelde dat daar eigen lijk geen ruimte voor was. De uitspraak betekent dat voorlo pig alleen click collect en win kelen op afspraak zijn toege staan. Volgens de brancheorga nisatie is het vijf voor twaalf voor de 13.000 ondernemers met 56.000 winkels en 300.000 werknemers. ,,Een enorme teleurstelling voor alle winkels die al maan den van veiligheid topprioriteit hebben gemaakt en worstelen om te overleven'', zegt INretail- directeur Jan Meerman. ,,Wij blijven van mening dat de staat alle belangen die spelen, onvol doende heeft af- en meegewo gen, toen zij besloot tot winkel sluiting over te gaan. Met de ge boden alternatieven zijn voor te veel ondernemers geen rea listische omzetten te halen." 'Minachting' Het bestuur van INretail gaat in beroep tegen het vonnis. ,,Deze uitspraak voelt als een totale minachting van de rechter richting de ondernemers. Ze nemen ons niet serieus. De staat heeft heel veel macht, dat blijkt ook nu weer. De rechter stelt dat click collect de winke liers al behoorlijk helpt, terwijl het afhalen gemiddeld maar 5 procent van de omzet oplevert. En het winkelen op afspraak loopt ook niet vlotjes. Zo geven de grote winkelketens aan dat maar de helft van hun ope ningstijden is gevuld met af spraken. Wij vinden dat de rechter te weinig naar de eco nomische en sociale gevolgen van de lockdown kijkt'', aldus Meerman. De winkels in Nederland slo ten half december. De gekte van Black Friday en de vrees voor mensenmassa's die voor de kerstdagen inkopen zouden doen, leidden tot dat besluit. INretail vindt dat achterhaald, omdat de feestdagen voorbij zijn. Volgens INretail kunnen winkels wel veilig open, met inachtneming van de geldende coronamaatregelen. De rechter stelt dat de over heid de belangen op een cor recte manier heeft afgewogen. In het vonnis staat dat niet is gebleken dat de staat onjuiste afwegingen en/of onjuiste be leidskeuzes heeft gemaakt, een voorwaarde voor ingrijpen door de rechter. Volgens de rechtbank is de overheid de winkelsector tegemoetgeko men, doordat de mogelijkhe den voor het winkelen op af spraak werden versoepeld. Volgens de advocaat van de staat zijn alle maatregelen erop De staat heeft alle belangen onvoldoende af- en meegewogen gericht funshoppen te voorko men. Als de winkels herope nen, gaan mensen in een tijd waarin toch al niets te doen is, weer als uitje naar de stad. Dat leidt tot drukte in de winkel straten, in het openbaar ver voer en bij de parkeerautoma ten, terwijl de situatie nu 'fra giel' is. ,,Het is geen keuze tus sen gezondheidszorg en econo mie. Als we met z'n allen ziek worden, dan gaan we ook niet meer naar buiten, met ook ge volgen voor de economie. Dat hebben we in Londen gezien'', aldus de advocaat van de staat. Vanaf dinsdag mogen win kels weer meer klanten dan de huidige twee per tijdslot toe staan. Het is voor grotere ketens als de Bijenkorf, Ikea en H&M aanleiding de deuren weer te openen voor winkelen op af spraak. voor productie en Wageningen Uni versity de sleutelplek voor onder zoek. ,,Dat is een netwerk dat je el ders nog niet veel ziet." Die pionierspositie heeft Neder land te danken aan de vegabewuste consument. ,,De consumptie van al ternatieven voor dierlijke producten ligt hier relatief hoog. Dat is voor be drijven een belangrijke voorwaarde om de markt te betreden." Alleen de Klanten kunnen ons wel leuk vinden op Lowlands, maar hoe zorg je dat heel Nederland dat vindt? Finnen eten per hoofd van de bevol king meer vega dan Nederlanders. Consumenten profiteren op hun beurt weer van de vegagoudkoorts. ,,De afgelopen jaren is het aanbod van alternatieve vleesproducten enorm gegroeid", zegt Geijer. ,,Dat zal alleen maar doorzetten, nu hier meer van deze bedrijven komen te zitten." Meer variatie is hard nodig, zegt topman Meijer van Meatless Farm, om ook de vleesetende massa 'een, twee, hopelijk zeven keer per week' te laten overstappen. ,,Nog altijd is de vegaburger de signature dish van deze markt. Maar hoe vaak kun je een burger eten? Het doet het goed op de foto, maar je kunt er niet zo veel mee." De nieuwkomer richt zich daarom op ingrediënten, zoals vege tarisch gehakt en vegakip met de structuur van de vleesvariant. ,,In- novatie is cruciaal, anders stagneert de markt. Alleen daarmee is 'plant aardig' over vijf jaar niet meer dat al ternatief voor vlees, maar een eigen categorie in winkels en horeca; zo dat het doodnormaal is dat je vega- gehakt gebruikt voor lasagne, wraps of chili." Alternatieven voor vlees zijn ook financieel interessant. Vegacollec- tief Livekindly heeft inmiddels 335 miljoen euro opgehaald - waarvan 80 procent uit buitenlandse bron nen - en er zit er zeker nog zo'n be drag in de pen. Livekindly steekt dat kapitaal in de overname van vegabe- drijven en breidt er de productieca paciteit voor onder meer vegakip en vegafrikadellen mee uit in een voor malige vleesfabriek in Oss. Dat er gecasht kan worden met vleesvervangers, verwacht ook in vesteerder Gilde, de eigenaar van de grootste Nederlandse producent, Vivera. Dat staat volgens Het Finan- cieele Dagblad voor 'honderden mil joenen euro's' in de etalage. Het be drijf, dat vorig jaar voor 85 miljoen euro aan vleesvervangers verkocht, bevestigt noch ontkent dat. Ook het Amsterdamse Weedbur- ger is bezig met een nieuwe geld- ronde. ,,Het is nu gemakkelijker om aan geld te komen", zegt Kulsdom. ,,Sinds de beursgang van Beyond Meat in 2019 blijkt dit een groei markt te zijn waar geld is te verdie nen. We zien alle spelers om ons heen enorme bedragen ophalen. Veel investeerders willen aan boord stappen. Ze begrijpen deze markt nu ook beter, omdat er zoveel voor beelden zijn." De sprong van idealisme naar massamarkt betekent voor de vega- pionier wel een omslag. ,,We moe ten eigenlijk helemaal opnieuw be ginnen. Klanten kunnen ons wel leuk vinden op Lowlands, maar hoe zorg je ervoor dat heel Nederland ons leuk vindt?" sengracht als plek voor zijn mon diale hoofdkantoor. Bereikbaarheid, de ruime aanwezigheid van potenti eel personeel en het creatieve on dernemersklimaat speelden daarbij een rol. Maar de Nederlandse positie in de vega-economie maakte een verhuizing onvermijdelijk - andere steden zijn niet eens overwogen. ,,De Nederlandse markt voor plantaardige vleesalternatieven is extreem interessant", zegt topman Erwin Meijer. ,,De afzet is hier al groot, er is veel kennis en er zitten veel concurrenten. Als je gezamen lijk aan het touw trekt, heb je meer kracht. Dan krijg je meer producten, betere producten en lagere prijzen. 5,99 euro voor twee burgers is voor een deel van de doelgroep niet te be talen.'' Het bedrijf zet nu 'ergens in Ne derland' een fabriek op, die rond de zomer gaat produceren. Dan ook zullen de eerste producten, die al verkrijgbaar zijn bij groothandels, in de supermarkt liggen. De Britten zijn niet de enige nieuwkomers. Ook het Ameri kaanse Beyond Meat, dat onder meer achter vegafastfood van McDonald's en Burger King zit, ziet Nederland als springplank naar de rest van de wereld. Beyond Meat zet in Nederland een keten fabrieken op voor de productie van vleesvervan gers, te beginnen met een eiwitten- vestiging in Twente, die de grond stoffen maakt voor Beyondburgers. Volgens econoom Thijs Geijer van ING trekken bestaande vegabedrij- ven nieuwe vegabedrijven aan. ,,Er komt veel technologie kijken bij het ontwikkelen en grootschalig fabri ceren van vegaproducten, maar ook bij de marketing ervan. Dat werkt als een magneet. Het talent, de ken nis en het netwerk zijn hier al aan wezig." Dat komt doordat in Nederland - vanuit idealisme of vanuit de tradi tionele vleesindustrie - al jaren wordt gesleuteld aan vleesvervan gers. Is Amsterdam de locatie voor de kantoren, Twente is de hotspot zaterdag 13 maart 2021 GO Een affiche in de etalage spoort klanten aan tot het maken van een shopafspraak. foto anp De Haagse rechtbank heeft gisteren de eis van branche organisatie INretail om de winkels volledig open te stellen, afgewezen. De win kelsluiting is volgens de rechter niet onrechtmatig. INretail is diepteleurgesteld en gaat in beroep. Sanne Schelfaut Den Haag -Jan Meerman, INretail GEHAKT HVElLfcM' 'SCHNITZEL SCHNITZEL SCHN1TZ.EÜ schnitzel' Vleesvervangers zijn tegenwoordig redelijk goed vertegenwoordigd in de schappen van de supermarkt. foto anp - Mark Kulsdom, Weedburger Het bedrijf ABC Kroos maakt van eendenkroos een halffabrikaat voor vleesvervangers. foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15