14 ZEELAND Hij is gek op dat festival, zegt Dingeman Welleman uit Bergen op Zoom. Daarom heeft hij een secuur gedocumenteerde jubileumbox over Kralingen gemaakt. Die zou vorig jaar, precies een halve eeuw na dat roemruchte popfestival worden gepresenteerd, Alleen...toen kwam corona. Vier jaar werkte Dingeman Welle man (67), voorzitter van voetbalclub Nieuwdorp, met redacteuren, foto grafen en ooggetuigen aan zijn na slagwerk over het in 1970 gehouden popfestival in Kralingen. De box om vat een 200-pagina's tellend boek, vier op wit vinyl geperste 'bootleg' elpees vol live muziek, een single, een dvd, posters, een genummerd ticket et cetera. De presentatie zou exact 50 jaar na dato bij de molen en het monument daar met een klein festival in Kralingen plaatsvinden. Coronamaatregelen maakten dat onmogelijk, dus verschoof de release datum naar december. Net voor de winkels op slot gingen. Het ambitieuze idee begon in 2017 met een oproep van Ben Klumpers, secretaris van de nog altijd bestaande Stichting Holland Pop Festival: 'Is het mogelijk om voor het jubileum een box te maken?' Welleman reageerde direct enthousiast. ,,Ik was gek op dat festival. Woodstock aan de Maas, noemden ze dat destijds. Waar van het echte Woodstock echter veel ma teriaal beschikbaar was, in Rotter dam was er destijds amper aan ge dacht zaken vast te leggen. De ook in de box aanwezige film Stamping Ground was het enige, voor de rest was het een enorme zoektocht naar materiaal en betrokkenen, nu nage noeg allemaal zeventigers en tachti gers, als ze nog leefden." Welleman was tot zijn grote spijt zelf niet in Kralingen. ,,Ik was 16 jaar, net geslaagd op de ulo en had een feestje in Limburg gepland. Ik had goed op het festival gepast. In 1969 was ik al eens naar Kopenhagen ge weest, na Amsterdam de tweede hip piestad van Europa. Ik was een groot muziekliefhebber en in mijn geboor tedorp altijd al een buitenbeentje. In de cafés daar draaiden ze Corry The Rekels, ik was voor Yes en Pink Floyd. Daar speelden geen rock bands. Het Turfschip in Breda was voor mij de dichtstbijzijnde plek om grote artiesten als Rory Gallagher te gaan zien." Het festival in Kralingen werd fi nancieel een fiasco, het opende wel veel ogen. Tot op de dag van vandaag geven miljoenen popfans gehoor aan een soortgelijke lokroep om samen muziek beleven op festivalterreinen. ,,Wij wilden in het boek een tijds beeld schetsen hoe dat is begonnen. Het moest niet over die buitenlandse bands gaan, daar was genoeg over be kend. Wel hoe bezoekers het beleef den, de organisatie dacht, de beveili ging en de catering geregeld was. Het moest ook geen blote tietenboek worden. We vonden wel een paar van die meiden van toen, als vrouwen van 70 vertelden ze de aandacht des- Het moest gaan over hoe bezoekers Kralingen beleefden, hoe de organisatie dacht en hoe beveiliging en catering waren geregeld tijds als overtrokken ervaren te heb ben. Ze vormden een heel kleine minderheid. Eigenlijk ging bijna alles er braaf aan toe. De NVSH kon de condooms amper kwijt. De meeste bezoekers waren heel preuts." Terugkijkend is Dingeman Welle- man trots op het monnikenwerk dat hij met veel anderen verrichtte en als directeur van uitgeverij AssisT uitgaf. ,,We wilden niets schrappen, dus het is een duur project geworden. Maar dan heb je ook wat." De geboren Zeeuw vestigde zich in de wijk Meilust in Bergen op Zoom om dichter bij zijn eerder uit Zeeland weggetrokken kinderen te wonen. Met het maken van salontafel-voet- balboeken, en met de verkoop en dis tributie van de pockets van onder meer Gijp en Kieft rolde hij in het uit geversvak. ,,Mijn volgende project is iets puur Brabants. Dat wordt een boek over een bijzondere duivenmel ker uit Bergen op Zoom. Holland Pop Festival - 1970-2020 Kralingen (boek, dvd, witte elpees met Pink Floyd, T-Rex, The Byrds e.a.). Te koop bij popspeciaalzaken. hollandpopfestival.nl zaterdag 13 maart 2021 Willem Jongeneelen Bergen op Zoom Dingeman Wel leman spoorde ja renlang materiaal op over 'Kralin gen'. FOTO'S UITGEVERIJ ASSIST EN WILLEM JONGENEELEN - Dingeman Welleman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 135