Getik metalen specht kondigt zonnepark bij Sas van Gent aan Terneuzen wil iedereen aan het sporten krijgen 7 Kitesurfen, dat hoort thuis op zee. Zou je denken. Noel de Fijter (21) uit Axel probeerde het donderdag uit en ja, je kunt ook kitesurfen op de Grote Kreek in Axel. KITESURFEN NOEL DE FIJTER GING NIET DE ZEE OP MAAR DE GROTE KREEK BIJ AXEL Normaal gesproken ki- tesurft De Fijter ook op zee, of bij Kamper land waar hij kite- surf-instructeur is. Donderdag tijdens een lekkere storm, probeerde hij of het ook dichterbij huis mogelijk was. Op zijn eigen kreek in Axel. De wind stond precies goed. Of het eigenlijk wel mocht, he lemaal zeker was Noel er niet van. ,,Ik had van iemand een mailtje gekregen waarop de regels ston den wat wel en niet mocht op de Grote Kreek. Je mag er suppen, je Ik heb altijd geroepen dat ik een keer op de Grote Kreek zou gaan kiten weet wel dat peddelen op een surfboard. Zolang het maar niet motorisch aangedreven was mocht het, begreep ik er uit. Nou, ik dacht kitesurfen is ook niet mo torisch, dus dat zal wel mogen. Voor de zekerheid had ik wel een foto van dat mailtje gemaakt om aan de politie te laten zien, voor als ik in de problemen zou komen." De gemeente Terneuzen moet het antwoord op de vraag of kite- surfen daar mag, even schuldig blijven. De vraag is de gemeente nooit eerder gesteld. ,,Ik kan nu niet aangeven wie eigenaar is en de regels voor watersport daar stelt. Dat kan bijvoorbeeld Staats bosbeheer zijn. Als zij de beheer der is, kan ik me voorstellen dat ze er in het broedseizoen niet blij mee is", zegt Susan Janssen, woordvoerder van de gemeente. Noel is zoals de meeste kitesur- fers. Hoe harder het waait, des te liever heeft hij het. ,,Nou, toch Het beste is een constante wind, donderdag op de kreek ging het net niet. Het kan ook te hard waaien of te onregelmatig. We willen als ki- tesurfers het liefst een gelijkma tige wind. Donderdag op de kreek kon het net, al ging het soms echt bijna te hard en kon ik mijn kite maar net vasthouden." Drone Gianni Agosti maakte ook een vi deo (youtube.com/watch?v=Zp2F- LKhOJw) van Noel kitesurfend op de Grote Kreek. Dat Agosti er aan wezig was met zijn drone, was niet helemaal toevallig. ,,Ik ken Noel al langer, het is een vriend van mijn zoon en ik wist dat het een lang gekoesterde wens van Noel was om daar een keer te kite- surfen. Het waaide wel eerder ste vig maar steeds vanuit de ver- keerde richting." ,,Ik kite nu al een jaar of zes, ze ven", zegt Noel. ,,En echt, vanaf het begin heb ik altijd geroepen dat ik een keer op de Grote Kreek zou gaan kiten. Het maakt me niet uit hoe. Donderdag was het dus ideaal. Dan moet je daar niet ver der over nadenken. Gewoon alles neerleggen en gaan! Of ik het nog een keer ga doen? Ik weet het niet, de wind moet goed staan en dat komt daar niet zo vaak voor. En eerlijk gezegd weet ik niet zo heel zeker of het wel mag." De voorbereidingen voor de bouw aan de zuidkant in Sas van Gent be ginnen eind deze maand. Het 24,2 hectare grote zonnepark wordt dan eerst ingemeten, zei omgevingsma nager Marieke Palm deze week op een videobijeenkomst voor bewo ners van Sas van Gent. Het slaan van negenduizend paaltjes voor de zonnepaneelstellingen kan vervol gens beginnen, wat gepaard gaat met een geluid dat lijkt op het tik ken van een specht op metaal. Aanvoerroute Vanaf eind mei tot september bren gen vrachtauto's de in totaal 55.000 zonnepanelen. Opdrachtgever Shell heeft daarvoor een route ge kregen van de gemeente, onder meer via de Canadalaan. Dat riep vragen op over de verkeersveilig heid, vanwege de nabijgelegen ba sisschool De Statie. Daar wordt op gelet, aldus Palm. In november moet het park af zijn. Shell zal er excursies geven. Een plan voor natuurlijk groenbe- heer wordt nog uitgewerkt met Na- turalis in Leiden. Een lokale schil der zal worden gevraagd twee doe ken te maken, van de vloeivelden in oude en nieuwe staat. Shell draagt verder bij aan een gemeentelijk duurzaamheidsfonds, bedoeld voor investeringen in bijvoorbeeld een groene entree van Sas en een groen(er) schoolplein. In Terneuzen zijn nog vijf grote zonneparken gepland, op de Mos- selbanken bij Dow, in de Bontepol der bij Sluiskil, ten noorden van Sas van Gent en twee in de Koegorspol- der. TERNEUZEN/SLUISKIL Al tijd al aan sport willen doen, maar je weet niet welke sport? SportPunt Terneuzen gaat er mee aan de slag, allereerst in Sluiskil en Terneuzen-West. Een peiling onder de inwo ners van Sluiskil en Terneu- zen-West is daarvoor uitgezet. SportPunt heeft enquêtefor mulieren gemaakt waarop be woners van alle leeftijden en in alle soorten en maten kun nen aangeven welke sport ze het liefst willen beoefenen. De enquêtes voor Terneuzen- West worden verspreid via ba sisscholen De Kameleon en Oude Vaart, in een papieren en digitale versie, en in het Ne derlands en Engels. De papie ren formulieren kunnen weer bij de scholen worden ingele verd. In Sluiskil worden de for mulieren huis-aan-huis ver spreid, aan de hand van een QR-scan kunnen die digitaal worden ingevuld of gewoon op papier. Inzamelpunt is su permarkt Martens. De actie van SportPunt Ter- neuzen is in het kader van het project Vitale Kernen. Het doel is een blijvend sportaan- bod op te zetten dat voor ie dereen toegankelijk is. zaterdag 13 maart 2021 VL 'Er staat nergens dat het niet mag' Guido van der Heijden Axel -Noel de Fijter -Noel de Fijter Een vreemd geluid zal in april te horen zijn in Sas van Gent, het tikken van een specht op metaal. Het is de voorbode van de aan leg van het eerste grootschalige zonnepark in de gemeente Ter- neuzen, op de voormalige vloei- velden van de in 1989 gesloten CSM-suikerfabriek. Harmen van der Werf Sas van Gent Noel de Fijter deed donderdag wat ie zich al jaren had voorgenomen: kitesurfen op de Grote Kreek in Axel. foto gianni agosti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134