De mannen van Festive durven weer evenementen te plannen Katholieke kerk slachtoffer van WhatsApp-fraude 6 Duur parkeren gecompenseerd Willem Adriaansens Wissenkerke De gemeente Veere verhoogde on langs het tarief voor een seizoens kaart van 67,50 naar 150 euro. Leuk voor Veere, zou j e denken, maar wat heeft Noord-Beveland daar mee te maken? Een heleboel, want al jaren beheert Veere ook de Noord-Beve- landse parkeerterreinen langs de Veerse Gatdam en bij het Banjaard- strand. Dus ook daar vloog de prijs omhoog. Wat tot grote onrust leidde bij de Noord-Bevelandse po litiek en bevolking. Ook in de gemeenteraad kon de tariefsverhoging van Veere op wei nig sympathie rekenen. ,,Het is niet democratisch", meende Cor Quin- Amsterdam is er niks bij ten (PvdA), ,,Het is absurd", vond zelfs Dirk Hage (VVD): ,,Onze gast vrijheid wordt hierdoor behoorlijk aangetast." En Mark Faasse (BEN) vergeleek de tarieven met andere buitenissige tolheffers: ,,Amster- dam is er niks bij". Maar er is een oplossing gevon den. Alle inwoners van Noord-Be- veland kunnen (digitaal, bij de ge meente Veere) gewoon een sei zoenskaart bestellen. Daar betalen ze dan braaf de gevraagde 150 euro voor en vervolgens geeft de ge meente Noord-Beveland voor 100 euro aan zogeheten GON-bonnen terug. Dat zijn waardebonnen die zijn uitgegeven door de Gezamen lijke Ondernemers Noord-Beve land (GON) en die kunnen bij alle aangesloten ondernemers worden ingeleverd. Zo snijdt het parkeermes dus aan twee kanten voor Noord-Beveland. Enerzijds wordt het parkeerabon- nement dus iets goedkoper voor de inwoners. Want dat was 67,50 euro en wordt nu effectief 50 euro. En an derzijds is het een flinke steun in de rug voor de ondernemers op het ei land. Daar wordt voor 100 euro per jaarkaart aan goederen besteed. Heftig proces De discussie in de raad ging verder nog over het feit of er op kenteken of op huishouden moest worden geregistreerd. ,,Op adres kan niet", meldde wethouder Adrie van der Maas. ,,Omdat het systeem van Veere is gericht op kenteken." Vol gens de wethouder was het overleg met Veere 'een heftig proces'. Het leidde zelfs tot een lichte burenru zie. ,,Maar we zijn er op een volwas sen manier uitgekomen." Volgens Van der Maas kan iedereen op het eiland nu gebruikmaken van het aanbod. ,,Dus ook als je drie auto's voor de deur hebt staan, kan je drie keer een aanvraag doen en krijg je drie keer 100 euro aan GON-bon- nen. En hoewel ik niet zou weten wat je er zou moeten zoeken, geldt die vergunning dan ook op het grondgebied van Veere." Ze herinneren het zich nog als de dag van gisteren. Op donderdag waren Robert Waverijn, Sofyan Azzagari en Reza Geleedst druk bezig met de opbouw voor hun po pulaire evenement Thank Goes It's Friday, dat een dag later zou plaats vinden. Natuurlijk, corona was zich al aan het verspreiden, maar de mannen van Festive dachten het feest in de Grote Kerk in Goes met allerlei voorzorgsmaatregelen nog door te kunnen laten gaan. Maar toen was daar die avond ineens een persconferentie van het kabinet. Er kon een streep door het evene ment. ,,Ik stond bijna te janken'', vertelt Robert. ,,We waren zo goed als klaar met opbouwen.'' Met grote feesten als Thank Goes It's Friday, de Zeeuwse Summer Festivals en de Kings Night in Goes is Festive een grote speler in evene- mentenland. De eigenaren dachten in het begin nog dat corona snel zou overwaaien. Ze prikten snel een nieuwe datum voor Thank Goes It's Friday, in mei. ,,Maar de We gaan het nóg leuker maken dan de vorige twee jaren realiteit dat grote evenementen heel lang niet konden plaatsvin den, drong daarna snel tot ons door'', zegt Reza. Hij heeft daar be grip voor. ,,Laten we eerlijk zijn: carnaval en wintersport waren in het begin wel de grote brandhaar den.'' Robert zegt het hartverwar mend te hebben gevonden dat bijna niemand het geld voor zijn of haar kaartje terug wilde hebben, ook niet voor de afgelaste Kings Night. De tickets blijven geldig. Nu het vaccineren lijkt te helpen, zien de mannen wat licht aan het eind van de tunnel. Ze durven zelfs weer evenementen te plannen. Op 26 november willen ze weer knal len met Thank Goes It's Friday. Maar een groots opgezet Summer Festival in Goes, op 4 september, is het eerste grote event dat prijkt aan de horizon. De organisatoren ho pen dat uiteindelijk het oude nor maal weer terugkeert. ,,Mensen moeten elkaar om de nek kunnen vliegen tijdens dit soort evene menten'', vindt Robert. Ondanks alles heeft Festive het jaar relatief goed doorstaan. Met onder meer de verkoop van kerst pakketten en mondkapjes kon nog wat omzet worden gemaakt. En natuurlijk was er de succesvolle beachclub Lima Beach in Goes. Die heeft afgelopen zomer succesvol gedraaid. Zodra het mag, gaan de deuren weer open. ,,En we gaan het nóg leuker maken dan de vorige twee jaren'', besluit Robert. ,,Met veel meer beleving.'' Van Veldhoven zegt het bijzonder vervelend te vinden dat criminelen haar naam misbruiken in een po ging parochianen geld afhandig te maken. ,,Ik heb al van vier mensen gehoord dat ze zo'n WhatsApp-be- richt hebben gekregen. Maar er zijn ook mailtjes verstuurd. Kennelijk beschikken deze mensen over ge gevens uit onze bestanden.'' In het eerste bericht zeggen de WhatsApp-fTaudeurs, uit naam dus van Van Veldhoven, dat ze hulp no dig hebben met iets belangrijks. Nadat het potentiële slachtoffer heeft gereageerd, vragen ze hem of haar om voor 400 euro aan i-Tunes cadeaubonnen te gaan kopen die Van Veldhoven zogezegd nodig heeft om als verjaardagscadeau aan een kankerpatiënt te geven. In een later bericht wordt gevraagd de pincodes die op de cadeaubon staan door te sturen. Op die manier heb ben de criminelen de beschikking over de codes en kunnen ze het be drag verzilveren. Als reden dat ze het verzoek via WhatsApp doen, en niet gewoon even bellen, geven de oplichters dat Van Veldhoven in een lange vergadering zit, maar de Kennelijk beschikken deze mensen over gegevens uit onze bestanden codes wel snel nodig heeft. 'Ik zal je later terugbetalen', schrijven ze. Argwaan Parochianen die argwaan kregen, hebben direct contact gezocht met de pastoraal werkster. Voor zover bekend is niemand erin getrapt. De terechte achterdocht werd onder meer gewekt door het onbekende telefoonnummer waarmee de app- jes werden gestuurd en het slechte Nederlands in de berichten, nog los van het feit dat het natuurlijk om een opmerkelijk verzoek gaat. Van Veldhoven wil mensen waarschu wen niet in dit soort berichten te trappen. Ze gaat aangifte doen bij de fraudedesk van de politie. ,,Dit is identiteitsfraude.'' Het is volgens haar niet de eerste keer dat de Pater Damiaanparochie te maken krijgt met WhatsApp- fraudeurs. Zelf kreeg ze al een keer een soortgelijk appje, maar dan met een verzoek dat zogenaamd door pastoor Fons van Hees zou zijn ver stuurd. Ze ging bijna voor de bijl en had al bonnen gekocht. Net op tijd kreeg ze argwaan. ,,Ik heb de codes Dit is identiteitsfraude niet doorgegeven, maar zat wel met bonnen waar ik zelf niets mee doe.'' WhatsApp-fraude komt vaak voor, met allerlei verschillende ver halen. De politie adviseert slachtof fers altijd aangifte te doen. Wie erin is getrapt, hoeft zich volgens de politie niet te schamen, omdat de criminelen geraffineerd te werk gaan. zaterdag 13 maart 2021 Oplossing voor 'ruzie' met Veere BE Sofyan Azzagari, Robert Waverijn en Reza Geleedst tijdens de laatste editie van Thank Goes It's Friday, inmiddels al lang geleden. foto marieke lodder Noord-Beveland heeft een op lossing gevonden voor de ont stane 'parkeerruzie' met Veere. De eilandbewoners krijgen com pensatie voor de veel duurder geworden seizoenskaart om te parkeren langs de Noord-Beve- landse kust. Per saldo wordt die parkeerkaart zelfs goedkoper. - Mark Faasse, BEN Het is vandaag precies een jaar geleden dat de mannen van Festive hun eerste grote evene ment moest cancelen vanwege corona. Ze kijken terug op twaalf bizarre maanden, maar richten de blik ook vol goede moed op de toekomst. 'Hopelijk komt het oude normaal terug.' Rob Paardekam Goes - Robert Waverijn, Festive De katholieke Pater Damiaan- parochie op Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland is slacht offer geworden van WhatsApp- fraudeurs. Diverse parochianen hebben appjes gekregen waarin een onbekende hen, uit naam van pastoraal werkster Alida van Veldhoven, probeert op te lich ten. Rob Paardekam Goes - Alida van Veldhoven, pastoraal werkster - Alida van Veldhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131