Noodkreet bij RvS: 'We gaan hieraan kapot' 6 PILOT ALLES UIT DE KAST OM DE GELE BIESLELIE TE BESTRIJDEN Staatsbosbeheer is gestart met een pilot in de bestrijding van de gele bieslelie. Een uitheems plantje dat niet in ons landschap thuishoort en andere soorten verdringt. Eerder al vonden er kleinschalige proeven plaats, maar die hadden niet het gewenste effect. Om erachter te komen wat de beste bestrijdingsmethode is, is op de Grevelingendam een viertal proefvakken uitgezet. Je verwacht een veld vol gele bloemetjes aan te treffen. Maar dat is nog niet het geval. De gele bieslelie bloeit pas in april en dat is ook meteen de reden dat een aantal boswachters van Staatsbosbeheer vandaag start met de pilot. Boswachter Piet van Loon legt uit: ,,We doen dit nu het plantje nog niet in bloei staat en dus ook nog geen zaad heeft om te verspreiden. Anders zouden we de verspreiding juist in de hand wer ken." Exoot De gele bieslelie is een invasieve exoot, dat wil zeggen dat hij van oorsprong niet in Nederland voor komt, maar hier door toedoen van mensen of dieren terecht is geko men. ,,Het plantje wordt in Nederland als tuinplant verkocht. Doordat de bieslelie olieachtige zaden heeft die gemakkelijk overal aan kleven, kan verspreiding heel snel gaan. Het woekert vervolgens en ver dringt planten als parnassia en de orchidee. Dat is niet goed voor de biodiversiteit en het zorgt voor een eentonig landschap." Arbeidsintensief Het gebied op de Grevelingendam dat aangepakt moet worden, is zo'n twee hectare groot. Boswach ter Helmut van Pelt heeft zich ver diept in een aantal bestrijdings- methodes en vandaag worden er vier uitgeprobeerd. ,,Bij de eerste methode halen we plaggen met de gele bieslelie uit de bodem die we in zijn geheel vernietigen," vertelt Van Pelt. ,,Voor de tweede me- thode halen we ook plaggen van zo'n zes centimeter dik uit de bo dem, maar daar plukken we de bieslelie met wortel en al uit en leggen vervolgens de plag weer te rug. Op die manier kun je de in heemse planten behouden." Een behoorlijk arbeidsintensief werkje: het kost twee mensen een uur werk om een vierkante meter te doen. De derde methode is het kort op de bodem maaien en opzuigen van de plantjes. Van Pelt: ,,Zo kan er geen bloem ontstaan en put je de plant op den duur uit." De laatste methode is net als de tweede ar beidsintensief: met een lans gaat Arnold Heijmans van Heijmans Dienstverlening plantje voor De plant woekert en verdringt planten als parnassia en de orchidee plantje te lijf om ze onder hoog spanning te zetten en zo de cellen van de plant kapot te koken. Heijmans: ,,Het idee om gewas sen met hoogspanning te bestrij den is al heel oud, in 1890 werd het in Amerika al gepatenteerd. Maar toen kwam de bestrijding met gif en dat was veel gemakkelijker. Nu we weten hoe slecht gif is, worden dit soort methodes weer opge pakt." Waarnemingen In het najaar zal moeten blijken welke methode het meest effectief is. Boswachter Van Loon roept on dertussen iedereen op om mel ding te blijven maken van waarne mingen van de gele bieslelie die tot nu toe vooral voorkomt op de eilanden in de Grevelingen, op de Grevelingendam en in de buurt van Veere en Dishoek. ,,Ook al twijfel je, geef ze vooral door op waarnemingen.nl. We doen zelf ook onderzoek, maar we zijn erg geholpen met die meldingen." Het echtpaar wil dat de Raad van State eens een keer wat buiten de juridische regels om de overheid en in het bijzonder de gemeente Schouwen-Duiveland een por geeft om duidelijk beleid te ontwikkelen voor laag frequent geluid. Daar be staan nu geen normen voor, dus wordt er niet naar gekeken, zegt Louw. Warmtepompen Volgens het RIVM in 2019 hebben 30.000 Zeeuwen in meer of min dere mate last van lage brom- en zoemgeluiden of trillingen. Met hun zaak tegen het bestemmings plan Buiten de Grachten waarmee de Louws vrijdag bij de Raad van State stonden, gaan ze het niet red den. ,,Volgens dit bestemmingsplan komen er geen nieuwe warmte pompen'', zei voorzitter Nanda Scholten. Dat weet Louw ook wel, zei hij. Het gaat hem erom dat de gemeente onderzoekt wat er uit an dere gebieden zoals van de over kant van het kanaal aan laag fre- Je weet niet waar het geluid vandaan komt, het moet onderzocht worden quent geluid hun wijk binnen komt. De gemeente heeft daartoe een zorgplicht, vindt hij. Louw wijst op de ontwikkeling van be drijventerrein Haringvlietplein, scholenlocatie Hatfieldpark en ver zorgingshuis Emil Sandströmweg. Allemaal locaties waar airco's ko men of warmtepompen. Zeelandia aan het kanaal kan ook bron zijn, zegt hij. Geen leven ,,Je weet niet waar het vandaan komt. Het moet onderzocht wor den want het is geen leven zo'', zei het echtpaar. Een woordvoerder van de ge meente zei dat bij vergunningen aandacht wordt geschonken aan laag frequent geluid maar dat is vol gens Louw te beperkt. Hij wil het breder hebben, bij het maken van bestemmingsplannen. ,,Ongelofelijk veel mensen wor- den blootgesteld aan dit ziekma kende geluid'', zei hij. Het echtpaar correspondeert er al enkele jaren Ongelofelijk veel mensen worden blootgesteld aan dit ziekmakende geluid over met de gemeente en heeft veel meldingen gedaan bij de RUD (Re gionale Uitvoeringsdienst). Uitspraak van de Raad van State volgt. zaterdag 13 maart 2021 Maaien, plukken of elektrocuteren? Mariska den Hartog Bruinisse -Piet van Loon, boswachter Het Zierikzeese echtpaar Ruud en Lies Louw (69 en 67 jaar) liet vrijdag voor de Raad van State in Den Haag een noodkreet horen over het bijna onhoorbaar lage gebrom waar ze in en rond hun huis al jaren mee te kampen hebben. ,,We gaan eraan kapot. Die bron moet worden opge spoord", zei Lies Louw. Cerberus Persbureau Den Haag/Zierikzee -Ruud en Lies Louw -Ruud en Lies Louw Boswachters Nellie Sinnige, Helmut van Pelt en Theo Muusse (vlnr) zijn bezig met verschillende methoden om de gele bieslelie te verwij deren op de Grevelingendam. Op de achtergrond elektrocuteert Arnold Heijmans de plantjes die hij vindt. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129