5X BERGWANDELEN LIMBURG J^Jk - -'J- - De route passeert gehuchten zoals Cottes- sen, Kuttingen en Klein-Kullen. Dit is grensland. Ergens in de velden begint België, maar het is niet helemaal duidelijk waar precies. In de verte zie ik de contouren van het kasteel van Beusdael. Dat ligt in elk geval op het grondgebied van onze zuider buren. Oud landschap. Niet alleen door de vrij stromende Geul, maar ook dankzij de hoogstam fruitbomen die hier op tal van plekken staan. Appels, peren, pruimen en kersen. Nog even en dan barst het voorjaar open in prachtige bloesem. Een smal pad tussen een watertje en een weiland door brengt me naar Diependael, nog zo'n verstild gehucht op de flanken van het Geuldal. Ook hier zijn de meeste huizen opgetrokken in traditioneel vak werk. Zwart-wit. In tegenstelling tot de uitbundige vakwerkpanden in bijvoor beeld Zuid-Duitsland, hebben ze in Lim burg nauwelijks ornamenten, wapenschil den, spreuken of een andere vorm van versiering. Ze blinken uit in eenvoud. Ik wandel langzaam bergafwaarts naar mijn vertrekpunt Epen. Het is nog maar anderhalve kilometer. Terwijl mijn tenen bij het afdalen tegen de punten van mijn schoenen schuiven, worden de schaduwen langer in het zilveren middaglicht. Ik finish op een bankje bij Herberg de Smidse en kijk uit over het Geuldal dat geborgen ligt tussen de heuvels die hier boven de 200 meter hoog zijn. Nog even en dan verdwijnt de zon achter een verre bergtop. Sint-Pietersberg Maastricht (108 m) Kattenroth Noorbeek (206 m) Vijlenerbos Vijlen (301 m) Vaalserberg Vaals (322 m) Wilhelminaberg Landgraaf (239 m) Reizen 'r' Verrassend Niet weten wat je na elke bocht zult zien: dat maakt lopen in het Limburgse Heuvelland zo bijzonder. Je ziet hem al van verre: de langgerekte Sint-Pietersberg ten zuiden van Maastricht, nagenoeg vrij van verkeer. Hoewel de berg vooral bekend is vanwege de mergelgrotten, kun je er ook geweldig wan delen. Op de top ligt een uit gestrekt plateau met routes die uitzicht bieden op de Maas, de stad Maastricht, wijngaarden, het dorp Kanne en de Jeker- vallei. De berg is ook het begin- of vertrekpunt van het bekend ste wandelpad van Nederland: het Pieterpad. Noorbeek is een van de halte plaatsen van de 7 summits, een tocht langs de zeven steilste bergtoppen van Zuid-Limburg. Als je aan komt rijden snap je dat meteen. Het dorp ligt verscholen in een dal en alles eromheen is hoog, hoger, hoogst. De etappe is 9 kilo meter lang en gaat tot boven de 200 meter op de Kattenroth, een bergrug tussen Nederland en België. Een deel van de tocht bevindt zich in de Voerstreek, ooit het toneel van de grimmige taalstrijd tussen Walen en Vlamingen, maar nu een prachtig authentiek gebied. Het dorp Vijlen ligt op een heuvelrug en oogt als een echt bergdorp. Er zijn tal van wandel opties, maar je moet hoe dan ook naar het Vijlenerbos. De paden gaan er voortdurend omhoog en omlaag, wat je een echt gevoel van bergwandelen geeft. Bovendien zijn er plekken met prachtig uitzicht. Boscafé 't Hijgend Hert, op 260 meter hoogte, wordt de enige berghut van Nederland genoemd. Met een hoogte van 322,4 meter is de Vaalserberg het dak van Nederland. Het ligt op enkele meters afstand van het drielandenpunt Nederland- België-Duitsland. In en rond dit punt zijn tal van wandelingen met verschillende lengtes. Die van 13,3 kilometer is onze favo riet. De bewegwijzerde route voert door het Preusbos naar Moresnet in België, dat door een speling van de geschiede nis tot 1919 een zelfstandig ministaatje was - denk Andorra, Vaticaan stad, Liechtenstein. De Wilhelminaberg is een buitenbeentje. Niet ontstaan door natuurkrachten, maar opgeworpen door mensen handen. Het is een steenberg, gevuld met afval uit de Staats mijn Wilhelmina (1909-1969). Met de kolen kwam ook rommel naar boven die op één hoop werd gegooid. Een trap met 508 treden naast de skihal van Snowworld brengt je naar de top, die uitkijkt op meer terrils, zoals de steenbergen van de kolenmijnen worden genoemd. Er zijn verschillende routes door een landschap waar natuur en mijnhistorie samengaan. ZATERDAG 13 MAART 2021 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 121