II EUWS 11 CORONA KINDERE"1 Kinderartsen hopen dat met een minder belastende coronatest meer ouders hun kinderen laten testen. ,,Nu accepteren we haar angst voor die staaf in haar neus.'' zaterdag 13 maart 2021 A Saskia's dochter Kyra vindt een kort staafje niet eng. foto Ellen van Galen snel toe. Sinds de heropening van de basisscholen moet de hele klas in quarantaine als een leerling of leerkracht positief test. Met een negatieve test op dag vijf mogen de kinderen weer naar school. Laten ze zich niet testen, dan geldt een quarantaine van tien dagen. In de eerste schoolweek van 8 februari werden 8153 4- tot 12-jarigen getest, afgelopen week waren dat er 53.425. Ondiepe neustest Toch kiezen lang niet alle ouders ervoor hun kind te laten testen. Daar hebben ze uiteenlopende redenen voor. Een veelgehoorde is dat ze 'echt niet zo'n diepe staaf in de neus van hun kind laten duwen'. Maar dat is helemaal niet nodig, vinden kinderartsen. Ook zij stellen dat die test voor som mige kinderen te belastend is en vinden een ondiepe neustest een goed alternatief. In ziekenhuizen wordt een andere neustest al lan ger geadviseerd als er geen speek- seltest voorhanden is. Bij de ondiepe neustest wordt met een iets stijvere wattenstaaf in beide neusgaten van het kind ge roerd. Volgens kinderartsen voelt het 'alsof in de neus wordt gepeu terd'. Voordeel is dat mogelijk meer ouders hun kinderen laten testen als de methode minder be lastend is. ,,Je kunt altijd kinderen missen, het risico is nooit nul'', zegt arts-microbioloog Jan Kluyt- mans. ,,Er is in Utrecht gekeken naar het verschil met een diepe test, maar het resultaat is niet sig nificant minder bij de mensen die we als besmettelijk beschouwen.'' De GGD West-Brabant gebruikt de korte wattenstaaf al in de test straat in Breda. Daar is onderzoek gedaan naar de ondiepe neustest en die wordt nu ook bij volwasse- Het resultaat van de ondiepe test is niet significant minder dan bij de diepe - Jan Kluytmans, microbioloog nen gebruikt. Ook de GGD Am sterdam onderzoekt de methode en hoopt die snel te kunnen invoe ren. ,,Bij elke teststraat moeten af nemers leren hoe deze nieuwe me thode goed wordt gebruikt en wordt nagegaan of het werkt'', zegt woordvoerder Jessica Grootenboer. De 4-jarige Kyra was een en al oor toen haar moeder over de 'neuspeutermethode' begon. ,,Ze vroeg of ze haar snot dan ook opeten'', vertelt haar moeder la chend. Ze voegt eraan toe dat ze die test misschien wel een keer wil proberen. ,,Over een poosje denkt ze misschien anders over de test, dan gaan we gewoon. Maar nu accepteren wij haar angst. Dan maar vijf dagen langer thuis.'' Rotterdam askia de Koning (35) had het er laatst al over met haar dochter Kyra (4). Wat zou ze doen als ze verkouden is of in quarantaine moet vanwege een positief geteste klasgenoot? Zou ze zich dan laten testen? Nee, luidde het antwoord. ,,Ze gaf aan dat ze het eng vindt'', vertelt haar moeder. Want Kyra ging al eens mee toen haar moeder zich liet testen. Ze zag de staaf diep de neus in gaan, hoe haar moeder tranen in de ogen kreeg, een vreemde tent met al die klinisch ingepakte mensen. ,,Ik heb haar verteld dat het geen pijn doet, maar er zit wel een vreemde aan je.'' Kyra is nog niet verkouden geweest en heeft ook nog geen besmetting in de klas gehad, dus een test was tot dusver niet nodig. Haar ouders zijn absoluut niet tegen testen, maar vinden dat Kyra zelf mag beslissen of ze dat wil laten doen. ,,Het is haar lichaam. Ik ga haar angst niet bagatelliseren en zeggen dat ze een vreemde een staaf in haar neus moet laten du wen. Wat leert ze daarvan? Ik vind het veel belangrijker dat ze zelf over haar lijf leert beschikken.'' Het aantal kinderen dat zich laat testen neemt de afgelopen weken LIBRIS ([uur) Libris.nl is de webwinkel van bijna 200 lokale, zelfstandige Libris en BIz.-boekhandels. Geen bezorgkosten voor boekbestellingen vanaf 15,00 #kooplokaalookonline Eén Pan, Plaat Planeet De "WAANZINNIGE BOOMHUT r vs« 130 tctbupiwij. GO ROB VOSS 'Als ze de test eng vindt, blijft ze maar langer thuis' Tommy Wieringa ""S5.1 DEMTON lono» Gebonden Gebonden ZA Ook als ebook Gebonden NU (t/m 4 juni, daarna 34,99) Paperback ZA Ook als ebook Paperback Zl, Ook als ebook en luisterhoek Paperback It Ook als ebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11