Mijn eerste verhaal zette ik op papier toen ik alleen nog maar de letter A kende' schrijver voor te stellen. Ook doordat ik er met mijn vrienden over praatte, ik zag van dichtbij hoe dat verdriet zich vormde.'' ,,Ik vind het niet makkelijk, maar besef dat het soms moet. In één keer iemand loslaten kan haast niet. Het is een kunst. Je doet het stapje voor stapje, je houdt goede dingen vast en die worden kostbare herinneringen. Tegelijkertijd is het belangrijk dat je voor uitkijkt.'' ,,Veel moois. Werk waar ik gelukkig van word. Andere mensen van mijn leeftijd gaan met pensioen. Ik ga gewoon door met wat ik kan. Ik schrijf en teken al sinds ik op de basisschool zit. Mijn eerste korte verhaal zette ik op papier toen ik alleen nog maar de letter A kende. Ik schreef op een blaadje: AAAAA en noemde het verhaal: De ver schrikkelijke tijger.'' ,,Ik ben geboren in Den Haag, groeide deels op in Amsterdam, deels in de Betuwe, en op mijn 13de verhuisde ik naar Brussel. Ik ben een Nederbelg. Ik praat met een zachtere g dan veel mensen in Amsterdam, ik ken alle Zuid-Nederlandse woorden - zoeteke is mijn favoriet.'' (Ze spreekt het meteen op en top met zachte Vlaamse tongval uit). ,,Ik ben beïnvloed door twee landen, twee culturen. In Antwerpen ben ik op mijn plek, maar Brussel is nog meer een smeltkroes van mensen die net als ik ergens anders vandaan komen: geen enkele cultuur is er dominant. Ik voel me thuis tussen mensen die zich ook niet helemaal thuis voelen.'' delen zit. Ik gaf les in Suriname en ik zat aan mijn bureau. Ineens was het alsof ik boven mezelf uitsteeg, zoals een vliegtuig uit de wolken naar de heldere lucht vliegt. Ik voelde me gelukkig, kreeg een gevoel van: het leven is eigenlijk maar eenvoudig, we zijn alleen allemaal zo druk met ons ego.'' ,,Ik maak werk omdat ik wil dat het gezien wordt. Ik vind het ook prettig dat dat gebeurt. En dat het is bekroond. Dat laatste is niet noodzakelijk, maar wel fijn. Dat er mensen zijn die van mijn boeken hebben gehouden, ja, daar ben ik wel heel dankbaar voor.'' ,,Ik ben niet bang over dingen te schrijven die ik zelf niet heb meegemaakt. Ik heb geen kind verloren, wel een miskraam gehad, al was dat voor mij wel anders dan het verlies van een kind dat je in je armen hebt gehad. Maar ik heb wel vrienden die een kind moeten missen, een vriendin zelfs twee kinderen. Onvoorstelbaar, en toch probeer ik me dat onvoorstelbare als Loslaten is een thema dat in het hele boek terugkomt. Hoe goed kunt u dat? Als u vooruitkijkt, wat ziet u dan? Een van de laatste dingen die de hoofd persoon zich afvraagt, is: 'Ben ik thuis gekomen?' Wanneer bent u thuis? Jok* van Leeuwen ■I» H@*8 Mijn leven als mens verschijnt bij uitgeverij Querido (€21). Bent u dat ook? Druk met uw ego? De hoofdpersoon in dit boek is een ge storven kind. Een gevoelig onderwerp. ZATERDAG 13 MAART 2021 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113