'Over haar ziekte spraken we nooit, ook nu praat ik uit respect voor haar niet over die laatste jaren' en Liesbeth List de moeder en echtgenote, zegt Elisah. ,,In huis zong ze bijvoorbeeld nooit. Thuis was ze nooit de artiest. Daar maakte ze zich nooit op, droeg ze geen pruik. Bijna niemand herkende haar dan. Dat vond ik fijn, want dan was ze echt mijn moeder. Die pruik droeg ze trouwens omdat ze dun haar had.'' Op het moment dat in 2017 bij haar moeder dementie werd vastgesteld, kreeg Elisah Baijens één boodschap van haar. ,,Ze zei: 'Ik wil niet dat iemand het weet. Geen publiciteit'. Dat dat niet gelukt is, vind ik nog steeds heel erg. Over haar ziekte spraken we nooit. Die bestond niet. En nee, ook nu zij dood is praat ik niet over die laatste jaren. Uit respect voor haar.'' Het laatste jaar werkte Elisah dag in, dag uit aan de documentaire. Ze sprak met bewonderaars als Tom Egbers, Typhoon, Frank Boeijen en Albert Verlinde. Samen met kunstenares Ria Nijhof maakte Elisah een urn en met Daan Bartels en zijn part ner Remco, al hun leven lang fan, haalde ze herinneringen op. Ze trok naar Vlieland, waar ze tekstschrijver Han Kooreneef ontmoette en een deel van de as van haar moeder uitstrooide over de Waddenzee. ,,Han Kooreneef schreef Even eeuwig. In dat lied zingt Liesbeth 'ik weet dat ik een stofje ben dat meewaait met de winden/ nog kleiner dan een druppel water in de oceaan'. Ik moest daar meteen aan denken toen we die as uitstrooiden.'' Het maken van de documentaire voelde voor haar als een verwerkingsproces. ,,Bij het afscheid van mijn moeder zei Frank Boeijen het mooi: 'De dood is als een brandwond, eerst voel je niks en daarna gaat het pijn doen'. Dat klopt wel, ja, ook omdat je in een zwart gat valt. Ik was het afgelopen jaar elke dag met mijn moeder bezig. Ik denk dat dat een goede manier is van verwerken.'' Zelf stapte Elisah Baijens uit haar comfortzone door vorig jaar, naast de kist van haar moeder, het lied Vanaf vandaag te zingen. ,,Rob de Nijs heeft het uit gebracht. En Maarten Peters zong het op de uitvaart van mijn vader. Zo ontzettend mooi. 'Vandaag begraaf ik jou in mij/Niet in de aarde, niet in de kist'. Het lied is heel erg blijven hangen. Toen mijn moeder overleed, dacht ik: iemand moet dat voor haar zingen. Het gaat over hoe iemand voortleeft. 'Waarom doe jij het niet?' vroeg Marc. Mijn moeder had graag gezien dat ik ook was gaan zingen. Maar ik heb geen ambities in die richting. Ik voel me niet prettig op een podium en zie mezelf niet als een zangeres. Gelukkig is er met bepaal de techniek veel mogelijk om het beter te laten klinken.'' Ze heeft het nu zelfs aangedurfd een postuum duet met haar moeder op te nemen, Jij moet blijven. ,,Dit nummer heeft me altijd geraakt. Marc zei: we hebben nog opnames van je moeder. Zullen we kijken ofwe de stemmen van jullie bij elkaar kunnen zetten? Ik twijfelde, was het niet gek? En nogmaals, ik ben geen zangeres. Het was een grote uitdaging, want we zingen een totaal andere toonhoogte. Toch wilde ik het graag doen. Als eerbetoon, want mijn moeder mag nooit worden vergeten. Ik heb haar stem nu zo vaak gehoord. Sowieso voelt het alsof ze nog heel dichtbij is. Ik heb ook het gevoel dat zij mij de kracht geeft dit te doen. Toen ze nog leefde had ik dat nooit gedurfd.'' 30 Het slotapplaus voor mijn moeder Liesbeth List wordt op vrijdag 19 maart om 19.50 uur uitgezonden bij Omroep MAX op NPO 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110