'Ik was haar enige familie, daarom beschermde ze me als een leeuwin' ,,Later, toen we al wat ouder waren, kwam zij een keer van vakantie in Frankrijk terug met een gebroken arm. Ze was uitgegleden in de badkamer, zei ze. Ik had haar sinds die val al tien keer gesproken aan de tele foon, maar ze had er niets over verteld. Ze hield niet van mensen die klagen. Deed ze zelf ook niet. 'Maak je niet druk om de dingen die nog moeten komen', zei ze dan. Dat is verspilde energie.'' Die mentaliteit is terug te voeren op de jeugd van haar moeder, denkt ze. ,,Alles komt daaruit voort. Hoe pak je het op na trauma's? Dan heb je vechters en opgevers. Mijn oma gaf het op, mijn moeder ging door. Ze was eens voor Warchild in Oegan da waar ze kindsoldaten sprak. Zij waren alles en iedereen kwijtgeraakt. Hun ouders, familie. Aan hen vertelde ze dat zij ook haar ouders was verloren. 'Maar jij bent er nog', zei ze dan, 'zorg dat je er iets van maakt'. En dat heeft mijn moeder ook ge daan, ze heeft iets gemaakt van haar leven.'' Ze zegt meer op haar vader dan op haar moeder te lijken. ,,Een echte ondernemer, dat ben ik ook. Hij kon goed koken, en dat kan ik ook. Hij had zwartgallige humor, die mijn moeder vaak niet begreep. Een echte horecaman die altijd iedereen uitnodigde en van volle tafels hield. Van mijn moeder heb ik geleerd te genieten van kleine dingen. Ik kijk af en toe bewust naar buiten. Naar de lucht, de zon, de wolken die voorbij drijven. Naar al die schaatsende mensen hier vorige maand. Naar Marc die liters chocolademelk inschenkt voor ze en de frituurpan aanzet. Mijn moeder kon ook zo genieten. 'O, ik ben zo blij dat jullie er zijn, die fles champagne brandt in de koel kast', zei ze dan. En als we vroegen wat er te vieren was, zei ze: 'Het leven'. Mijn moe der hield niet van 'zo hoort 't', of 'dat wordt er van je verwacht'. Doe de dingen waarbij je je goed voelt. Dat heb ik gelukkig ook.'' Haar moeder maakte een duidelijk on derscheid tussen Liesbeth List de artiest ZATERDAG 13 MAART 2021 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 109