'Zonder vrouwen quotum had Neelie Kroes nooit haar baan als Euro commissaris gekregen' witte mannen. Herken jezelf daar maar eens in als vrouw.'' Daarnaast zijn veel vrouwen te bescheiden, ze onderschatten zichzelf bijna altijd, waar mannen zichzelf eerder overschatten. ,,Als een jongen op schept over zijn sportkwaliteiten vinden we dat stoer, tegen een meisje zeggen we: nou nou, dat zeg je niet over jezelf.'' Vrouwen zijn bovendien vaak slechter in fouten maken. ,,Ze liggen al snel nachten lang wakker van bijvoorbeeld een verkeer de opmerking en denken een volgende keer: als ik nou maar niet weer..., waar een man denkt: volgende keer beter. Ook het feit dat vrouwen elkaar nogal eens naar beneden halen, het zogenaamde krabben- mandeffect, helpt niet bij het uitbannen van seksisme. Tot slot hebben veel vrouwen moeite met de 'excuustruus' zijn, zegt Wouters. ,,Ik spreek veel voor zalen - schermen, in coronatijd - waar vrouwen zeggen: 'Maar ik wil niet aangenomen worden omdat ik een vrouw ben'. Daar word ik verdrietig van. Want denk je dan? Dat je minder kwaliteiten hebt dan mannen? Nee? Als je overtuigd bent van je kwaliteiten, waarom is het dan zo erg om vrouwen voorrang te geven om de boel weer gelijk te trekken? Zonder vrouwenquotum had Neelie Kroes ook nooit haar baan als Eurocommissaris gekregen.'' Zoals ze destijds zelf reageerde: 'Ook al ben je aangenomen als excuus truus, als je eenmaal op die toppositie zit, zul je jezelf toch moeten bewijzen.' De media dragen ook al niet bij aan het bereiken van gelijkwaardigheid, stelt Wouters. ,,Nog altijd schuiven bij talk shows meer mannen dan vrouwen aan tafel, waarbij Eva Jinek nota bene de kroon spant.'' En haar eigen ervaring: ,,Toen ik pakweg twintig jaar geleden als parlementair ver slaggever bij RTL Nieuws werkte, draaiden we shots van Femke Halsema's billen als ze zich bukte om met haar collega's in de plenaire zaal te overleggen. Ik stond daar niet bij stil. Het deed het goed op tv. Ik heb wel de indruk dat dat sinds #MeToo stukken minder is geworden. Seksisme is subtieler geworden, maar dat maakt het niet minder schadelijk. We hebben meer vrouwelijke lijsttrekkers dan ooit, maar nog steeds wordt vooral over hen geschre ven in termen als 'is ze niet te aardig, te koud, te zacht?'. Mannen worden vaak beoordeeld op wat ze in hun mars hebben, vrouwen op wat ze al hebben bereikt.'' Toch ziet Wouters de toekomst roos kleurig in. ,,Onze vierde vrouwelijke Kamervoorzitter, Khadija Arib, spreekt mannen voor het eerst aan op seksisme en onderbreekt het debat om te zeggen: 'Dat is niet gepast'. Als politici leren elkaar vaker op deze manier terecht te wijzen, kan het snel gaan met de seksegelijkheid in de poli tiek. Maar zoals terrorisme-expert Beatrice de Graaf van de ChristenUnie zegt: 'We zijn er pas als ook luie, slechte vrouwen aan de top komen'.'' weleens een keer een variant van 'bitch' genoemd. Mannen niet. „Henk Kamp wordt bijvoor beeld wel 'stug' genoemd, maar nooit een 'bitch' of 'gemeen'. Terwijl als een vrouw de afgelo pen jaren zo afstandelijk was omgegaan met de slachtoffers van de aardbevingen in Gronin gen, het een totaal ander verhaal was geweest. Dan was ze af gemaakt in de pers.'' WAS ZWANGERE FEMKE HALSEMA ONGESCHIKT? Toen Femke Halsema (Groen Links) in 2003 als eerste vrouwelijke fractievoorzitter in de parle mentaire geschiedenis zwanger werd, was het zwangerschapsverlof voor Kamerleden nog altijd niet geregeld. ,,Ik ben gewoon anderhalve maand afwezig geweest. Althans, in werke lijkheid waren het maar vier weken, want een belangrijk deel viel in het kerstreces. Ik weet nog dat Joost Lagendijk, toen Europarlementariër voor Groen- Links, gewoon openlijk de vraag stelde of ik wel geschikt was om fractievoorzitter te zijn nu ik ook zwanger werd.'' WAAROM IS DE LIJST MISLUKTE MANNEN ZO LANG? Hedy d'Ancona: ,,Het is natuur lijk een krank jorum schandaal dat de VVD in kabinet-Rutte III met zo'n schame le hoeveelheid vrouwen kwam. Als ik aan goede vrouwen denk, dan denk ik toch aan Edith Schip pers, of Annema- rie Jorritsma en Annelien Kappey- ne van de Cop- pello. Terwijl de grootste misluk kelingen in de politiek eigenlijk altijd mannen zijn. Zeker als je kijkt wie het veld moesten ruimen: Frans Weekers, Ivo Opstelten, Fred Teeven, Ard van der Steur en Halbe Zijlstra. Tel daar alle integriteitsschan- dalen bij op en je hebt een indrukwekkende lijst.'' ZATERDAG 13 MAART 2021 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105