8 NIEUWS INTERVIEW HUAWEI-TOPMAN MICHAEL YANG Nog geen drie jaar geleden kreeg Huawei een award van premier Rutte, nu ligt de Chinese telecomgigant onder vuur wegens vermeende spionage en vecht het bedrijf voor zijn voortbestaan. De nieuwe directeur Huawei Nederland, Michael Yang, hoopt het tij met openheid te keren. elkom! Wil je Chinese thee?'' De ontvangst door Michael Yang (38) in Huaweis nieuwe hoofdkantoor in Rijswijk is harte lijk. ,,Zie je hoeveel licht er naar binnen komt? Een enorm verschil met ons vorige pand.'' Door corona is het onderkomen, waar straks een deel van Huaweis zeshonderd Nederlandse medewerkers komt te werken, vrijwel leeg. ,,Er komt straks een heel experience center, waarin we onze producten en technologie tonen.'' De vraag is of al die werknemers straks nog wel nodig zijn. Yang treedt namelijk aan op een precair moment. Huawei ligt onder vuur wegens vermeende spionage, in ons land is de AIVD bezorgd. In middels zucht de Chinese tele- comgigant al twee jaar onder Amerikaanse sancties, waardoor het niet langer de miljoenen apps van Googles Android-winkel mag aanbieden. Voor veel consumen ten is een Huawei-telefoon daar door geen optie. De laatste maan den van 2020 kelderden Huaweis wereldwijde telefoonverkopen met 40 procent. Huawei heeft door de sancties ook minder toegang tot geavan ceerde chips, wat de productie van smartphones bemoeilijkt. Zo is Huaweis laatste vlaggenschiptoe stel, de P40, hier nog maar beperkt verkrijgbaar. Daarbovenop heeft het kabinet een gedeeltelijke 5G-ban afgekon digd. KPN, T-Mobile en Vodafone mogen Huawei, vermaard om zijn netwerktechnologie, niet inscha kelen voor de kern van de nieuwe 5G-netten. Enkele andere westerse landen weren China's grootste telecombedrijf eveneens, een aan tal overweegt dat. Zo wordt Huaweis levenslijn in het westen langzaam afgeknepen. De Nederlandse bevolking denkt ondertussen steeds negatiever over China. Afgelopen week bleek uit onderzoek van instituut Clin- gendael onder 15.000 mensen dat 83 procent van de Nederlanders het Chinese regime verwerpelijk noemt vanwege mensenrechten schendingen tegen de eigen bevol king. Aan Yang om het kabinet en Nederland te overtuigen van de goede bedoelingen van Huawei. Dat wil hij doen door openheid en transparantie. ,,Laat me één ding duidelijk stel len: er is nooit een spoortje bewijs gevonden dat Huawei betrokken is bij welke vorm van security-in- breuk door onze apparatuur en netwerktechnologie dan ook. Zowel de CIA als andere inlichtin gendiensten en regeringen hebben nooit iets hards gepresenteerd. Spioneren is iets wat we nooit doen en ook in de toekomst nooit zullen doen.'' ,,Je spreekt over het woord ver trouwen. Vertrouwen is iets wat je moet verdienen. We werken nu al Tot 2018 was er in Nederland een gelijk speelveld en eerlijke concurrentie, maar nu... vijftien jaar in Nederland, KPN, T-Mobile en Vodafone werken allemaal met ons samen. Nog geen drie jaar geleden kregen we van minister-president Mark Rutte zelfs een award uitgereikt als één van de grootste Chinese investeer ders. Dat is het vertrouwen dat wij door topkwaliteit te leveren heb ben verdiend, maar ook moeten blijven waarmaken. Nu we in een geopolitiek conflict verzeild zijn nog meer. Eén security-inbreuk en het is einde oefening, dan zijn we out of business.'' ,,Probleem is dat wij de beperkin gen en voorwaarden nog steeds niet kennen. Wij zijn nooit offici eel geïnformeerd. Alleen de opera tors (KPN, T-Mobile en Vodafone, red) zijn op de hoogte gesteld.'' ,,Ik heb Nederland altijd gekend als een land waarvan de funda menten zijn gebaseerd op een open markt en vrije handel. Tot 2018 was er een gelijk speelveld en eerlijke concurrentie, maar nu Voor Huawei levert deze situatie veel onzekerheden op. Wij hebben totaal geen moeite met beperkin gen, mits de overheid die op alle partijen in dezelfde mate toepast.'' ,,We voelen uiteraard de druk, maar er zijn momenteel nog steeds 2,6 miljoen Huawei-tele- foons in omloop. Nederlanders zijn dol op onze telefoons en dat komt niet alleen door Android, maar ook vanwege de features er- omheen, zoals de geweldige camera en de software.'' ,,Wij gaan door met smartphones. Niet voor niets hebben we in 2019 ons eigen besturingssysteem (Har mony OS, red.) ontwikkeld, inclu sief eigen appwinkel. Daarin zijn steeds meer apps beschikbaar, zoals die van Booking.com en Thuisbe- zorgd.nl. We zijn er echter nog niet, een eigen ecosysteem ontwikkelen vergt tijd." Yang blijft hoffelijk, maar de groei ende problemen moeten hem pijn doen. Huaweis nieuwe directeur startte zijn loopbaan nota bene bij het Amerikaanse Motorola, hij kent het Westen goed. ,,Als kind droomde ik er al van om de wereld te zien en nieuwe culturen te leren kennen'', vertelt hij. ,,Alleen wordt dat met Chinees een beetje lastig, besefte ik al gauw.'' Voor wie niet weet hoe het er bij Huawei aan toegaat, is het eenvoudig om kritisch te zijn Yang, afkomstig uit het noordoos telijk gelegen Shengyang, besloot tegen de wens van zijn ouders in Engels te studeren in Peking. ,,Mijn ouders zagen me liever rechten of medicijnen doen, om me zo een beter leven te krijgen. Gelukkig heb ik geen tiger mom en tiger dad, Ze zeiden: zoon, als dit is wat je wilt, ga ervoor!" Zijn keuze voor Engels bleek een slimme, want Yang zag inmiddels bijzonder veel van de wereld. Hij werkte jarenlang in West-Afrika, daarna verhuisde hij naar Europa. vrijdag 12 maart 2021 GO 'We spioneren niet. Nu niet en ook in de toekomst niet' David Bremmer Rijswijk Over die spionage... Hoe weten we dat Huawei te vertrouwen is? Spionage is vol gens experts ontzettend lastig aan te tonen. Vooralsnog werkt die strategie niet, het kabinet weert Huawei uit de kern van het 5G-net... Bent u boos over de 5G-ban? Laten we naar de telefoon verkopen gaan. Huaweis markt aandeel in Nederland is afgelo pen jaar gedaald van 10 naar 8 procent... Volgens Telecompaper is Huawei op smartphonegebied uitgespeeld in Europa. 9 nnr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8