Leve een jaar lang dezelfde wandeling 5 Tot nu toe kregen enkele hon derdduizenden Nederlanders het vaccin, en als AstraZeneca zich aan zijn leveringsbeloften houdt, kun nen er tot eind april nog eens een miljoen bijkomen. Minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid zei gisteren dat hij geen reden ziet om te stoppen met het vaccineren met AstraZe- neca. ,,Ik ben niet de baas van de vaccinatieoperatie in Denemar ken, ik ben verantwoordelijk voor de vaccinatieoperatie in Neder- Gezette vaccinaties land'', zei de minister. ,,En wat ik te doen heb is afgaan op onze ex perts.'' De Jonge kon ook heuglijk nieuws aankondigen. In het tweede kwartaal verwacht hij 3 miljoen doses van het gisteren goedgekeurde Janssen-vaccin te ontvangen - het enige vaccin waarbij één prik per persoon vol staat. Toch hield de dag een nare bij smaak. Want in den lande leidden de berichten uit Denemarken en andere Europese landen namelijk tot onzekerheid over de AstraZe- neca-prik. Stichting Hartpatiënten riep De Jonge dringend op om te stoppen met het vaccin. De organi satie vreest dat door de negatieve berichten over AstraZeneca steeds meer Nederlanders vaccinatie 'met dit omstreden middel' zullen wei geren. Enthousiasme Dit soort vaccinatietwijfel kan het kabinet, dat graag ziet dat voor be gin juli elke Nederlander in elk ge val één prik heeft gehad, missen als kiespijn. Vorig jaar waren er veel zorgen of genoeg mensen vertrou wen genoeg hadden in de vaccins om groepsimmuniteit tegen het coronavirus te ontwikkelen. Maar de laatste maanden bleek het en thousiasme onder ouderen en zorgpersoneel om zich in te laten enten zo groot, dat het ministerie van Volksgezondheid nu inschat dat 80 tot 85 procent van de vol wassen bevolking een coronavaccin wil. Met dat percentage kan een forse klap worden uitgedeeld aan het virus, is de gedachte. Wat onder meer nodig is om het enthousiasme op peil te houden: goed nieuws over de vaccins. Daar slaagde de prik van Janssen giste ren wat beter in dan die van Astra- Zeneca. IN QUARANTAINE DAG 360 Al een jaar lang wandel ik een vaste route langs de kaden van het water in mijn wijk. Ik weet uit mijn hoofd niet eens precies hoe dat water heet. Is ook niet be langrijk. Het komt ergens vanuit Midden-Europa en stroomt naar zee. Zoals bijna alle waters in Nederland. Dat is het mooie ervan. Zoals ook alle bootjes, bruggen en schepen die ik op mijn dagelijkse wandeling passeer, bekijk en soms bewonder in principe niet veel van elkaar verschillen. Evenals de men sen trouwens. Ik wil niemand tekort doen; maar hoe individueel en uniek we allemaal ook zijn, als je tweehon derd meter boven de aarde hangt zie je allemaal kleine wezens die maar gewoon wat van het leven proberen te maken. Genoeg gerelativeerd. Wat me soms oprecht verbaast, is dat ik na een jaar nog steeds geen weerzin te gen die lockdownroute heb. Terwijl het echt elke, elke dag dezelfde paar kilometers zijn. Zonder muziek, zon- der podcast; ooit eens geprobeerd, maar ik voelde me afgesloten van de wereld, werd er een beetje wiebelig van. Ik heb het ook niet nodig, hoef niet afgeleid te worden. Ik zie elke dag nieuwe dingen op mijn route. Soms ook niet, maar dat is dan weer gerust stellend. Maar vooral is het heerlijk om mijn gedachten te laten waaien. Ook dat overigens is geen bewust proces. Ik plan niet om tijdens de wandeling de dag door te nemen, er is geen denk-opdracht. Juist niet. Ik doe maar wat. Wat me dan wel weer teleurstelt, en ik weet niet of u dat ook hebt: ik ben in mijn gedachten vaak briljanter dan in het echt. Er komen al wande lend soms zulke fraaie zinsneden, zinnen en constateringen in me op. Wat me dan wel weer teleurstelt: Ik ben in mijn gedachten vaak briljanter dan in het echt Niet altijd hoor. Soms kijk ik volledig gedachteloos toe hoe twintig meeuwen vechten om een een stukje brood. Maar andere momenten knettert en bliksemschicht het in mijn hoofd. Natuurlijk probeer ik vaak thuis al die sublieme gedachten en zinnen snel neer te pennen. Maar het wordt nooit zo magistraal als het langs het water in mijn hoofd klonk. Enfin, dat is waar ik en ook u het mee moeten doen, al een jaar lang. vrijdag 12 maart 2021 Medewerkers van een vaccinatiecentrum in het Deense Kopenhagen zijn gestopt met inen ting met AstraZeneca. FOTO REUTERS bovendien het advies dat de prik ook veilig kan worden toegediend aan 65-plussers. Er zijn tot nu toe totaal in Nederland ruim geprikt (min) 260.000 AstraZeneca- 4 vaccins gezet. Eind april AstraZeneca g groeit dat naar 1,26 miljoen: 30% van het 2 Moderna totaal. Pfizer 0 jan feb I mrt apr gezet (berekend) I verwacht 120321 BRON: RIVM Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. PS: We hebben alle columns van het eerste jaar gebundeld. Als u me mailt, krijgt u een antwoord met een directe link om het boek te kopen. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5