Krijgt de woonboulevard een andere stek? 7 OSCAR HUISKAMP 40 JAAR MOLENAAR VAN DE HOOP IN THOLEN Oscar Huiskamp viert dit jaar het feit dat hij al veertig jaar molenaar is van molen De Hoop in Tholen. Anne Jansen Tholen Als Oscar Huiskamp (72) naar de molen loopt, begint hij met een volop te vertellen over 'zijn molen'. ,,De molen is gebouwd in 1736. Het is een van de oudste gebouwen van Tholen en heel herkenbaar. Men sen die iets van molens weten en deze molen op een foto zien, we ten meteen dat deze in Tholen staat." Op de tweede verdieping in de molen staat een tafel met stoelen. Daar ontvangt Huiskamp graag gasten om uitleg te geven over de molen. ,,Er wordt hier niet gema len, dus kunnen we deze ruimte zo gebruiken. Er werden hier bij voorbeeld ook hobbycursussen ge geven. Op de eerste verdieping sliepen vroeger mensen. Tot 1901 was de molen bewoond." Perfecte mix Huiskamp begon in 1977 aan een opleiding tot vrijwillig molenaar. ,,Het Gilde van Vrijwillige Mole naars zocht toen mensen. Het leek mij wel heel interessant. Mijn moeder was heel cultureel, mijn vader technisch. Een molen is de perfecte mix daarvan." Om nog meer mensen enthousiast te ma ken over molens, werd Huiskamp in 1980 voorzitter van de Zeeuwse afdeling van het Gilde. In 1981 rondde hij zijn opleiding af en werd hij door de gemeente Tholen benoemd tot molenaar van De Hoop. Maar de puinhoop die hij daar aantrof, had hij niet ver- wacht. ,,De molen was toen in heel slechte staat. Hij stond al een aan tal jaren stil en daardoor was hij helemaal verrot. Mijn eerste taak was om te zorgen dat de molen in orde kwam." Omdat de molen in 1986 250 jaar zou bestaan, zette Huiskamp daarop in. ,,Ik probeerde zoveel mogelijk mensen warm te krijgen voor de molen. Uiteindelijk lukte dat en kon ik hem in '86 feestelijk heropenen." De molenaar - destijds ook nog leerkracht op openbare basis school Ter Tolne - begon toen met Ik probeerde zoveel mogelijk mensen warm te krijgen voor de molen draaien. Dat doet hij nog steeds. Het draaien is alleen bedoeld om de molen in stand te houden, niet om te malen. ,,Ik wil vooral zorgen dat de molen in orde blijft. Als hij stilstaat, is hij binnen de kortste keren weer in slechte staat. Als je echt gaat malen, moet je inkopen en verkopen en zorgen dat je echt een goed product hebt." Uniek model Dat molen De Hoop behouden moet blijven, staat voor de mole naar buiten kijf. ,,Het model is uniek, er zijn bijna geen molens met een verhoging van zes meter. De molen heeft ook een goede lig ging: op de vesting, aan de zuid westkant van de stad. Zo is de wind altijd goed. Ook is de molen in oorspronkelijke staat terugge bracht, dat is toch mooi." Na veertig jaar is Huiskamp nog altijd met veel plezier molenaar. ,,Als er wind is en ik tijd heb, ben ik hier te vinden. Als mensen wil len komen, kunnen ze bellen. Als ik hier bezig ben, is iedereen wel kom. Er komen helaas steeds min der bezoekers, maar de bezoekers die komen, zijn wel heel geïnteres seerd. Ik geef mensen graag uitleg. Zo kwamen er vorige week drie jongens langs, die heb ik mee naar boven genomen en laten helpen. Fantastisch is dat!" De gemeente denkt, in samen spraak met ondernemers en om wonenden, al lange tijd na over de toekomst van wat in de volksmond de woonboulevard heet. Het gebied aan de Marconistraat straalt op dit moment weinig sfeer en gezellig heid uit. De verkeersroute die door het ge bied loopt, met het beruchte slin- gerfietspad, is ook niet heel erg ge liefd. Volgens wethouder Cees Pille zal het een flinke investering ver gen om het gebied een upgrade te geven. Juist daarom is het volgens hem goed om vooraf te bekijken of het winkelgebied op die plek wel toekomstbestendig is. „Wellicht is een plek aan de rand van de stad wel beter", zegt hij. De gemeente heeft daar door een bu reau onderzoek naar laten doen. De resultaten worden op korte termijn besproken met de ondernemers. Schandplek Aan de Goese Marconistraat zitten winkels als Kwantum, Leen Bakker, Brugman Keukens en BCC. On langs heeft ook de Lidl er een su permarkt gebouwd, op de vroegere plek van de Gamma. De al jaren leegstaande en verpauperde voor malige Renault-garage is een schandplek in de straat. Hij is on- Wellicht is een plek aan de rand van de stad wel beter langs verkocht, maar volgens Pille zijn nog geen plannen voor de kavel ingediend bij de gemeente. Het idee om de woonboulevard een stek te geven aan de rand van de stad, bijvoorbeeld op het nog te ontwikkelen Bedrijvenpark Delta- weg, is ruim twee jaar geleden ook als eens geopperd door de SP en de Partij voor Goes. Volgens die par tijen zou de bereikbaarheid en aan trekkelijkheid voor potentiële klan ten van buiten Goes verbeteren. Ze wezen erop dat bijvoorbeeld de woonboulevard in Middelburg ook aan de rand van de stad ligt. De Marconistraat zou een woon gebied kunnen worden. De twee partijen kregen bij de andere par tijen in de gemeenteraad de han den niet op elkaar voor hun idee. Minirotondes Twee jaar geleden heeft de ge meente aan omwonenden al eens een schets gepresenteerd van hoe het Marconigebied er in de toe komst uit zou kunnen zien. Daarin verdwenen de minirotondes, waar over fietsers nu nog van de ene naar de andere kant van de straat slinge ren. De straat zou in dat geval een Resultaten van onderzoek worden besproken met de ondernemers fietsstraat worden waarin auto's te gast zijn. Doorgaand verkeer zou niets meer in de straat te zoeken hebben, omdat dat over een nieuw stuk ringbaan zou kunnen rijden, pal langs het spoor. Het betrof nog geen concreet plan. rr vr vrijdag 12 maart 2021 Als er wind is en ik tijd heb, ben ik er' -Oscar Huiskamp, molenaar Is het winkelgebied aan de Mar conistraat in Goes nog levens vatbaar op die plek of is een ver huizing naar de rand van de stad beter? Die vraag gaat de ge meente bespreken met de on dernemers in het gebied. Rob Paardekam Goes -Cees Pille, wethouder Oscar Huiskamp: ,,De molen heeft een goede ligging: op de vesting, aan de zuidwestkant van de stad.'' foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52