10 ZEELAND ETEN OP EEN ANDERE TOER sauste Nu restaurants nog een poos de deuren gesloten moeten houden, blijft deze krant chef-koks een podium geven. Wel vullen we de rubriek Zeeland Eet in 2021 anders in. We vragen aan chefs om hun signatuurgerecht te bereiden. Vandaag: Kees Visser van restaurant Cristó in Zierikzee maakt spareribs ristó is het glossy res taurant in hotel Mon- l dragon in Zierikzee. Bij spareribs denk je eerder iaan ruwhouten pick nicktafels waaraan ge blokte rugbyers var kensvlees van de ribben scheuren. Stoer, oer en op een middeleeuwse manier ba naal eten. Toch staat het als voorgerecht op de menukaart. Past dat wel bij de chique ambiance van Cristó? Chef-kok Kees Visser van Cristó vindt van wel. ,,Het is een uitdaging om de spa- rerib naar een hoger plan te tillen. Dat be gint bij de keuze van het soort varkens vlees. Je hebt uitstekende varkensrassen, zoals de Gaasterland en het Mangalitza- ofwel het wolvarken uit Hongarije, maar ik gebruik het liefst vlees van het Iberico- varken. Dat is het mooiste varken dat op deze aardbol rondloopt." Iberico, de naam zegt het al, huist op het Iberisch schiereiland en dan met name in het zuidwesten van Spanje. De donkergrijze varkens met hun zwarte po ten lopen er vrij rond in de steeneikelbos- sen. Per dag kuieren ze gemiddeld tien ki lometer om hun kostje op te scharrelen. De dagelijkse beweging en een dieet van fris gras in het voorjaar, meel van gerst en tarwe in de zomer en 10 kilo eikels per dag in het najaar zorgen voor mooi ge marmerd vlees met een nootachtige smaak. Spareribs blijven niettemin spareribs. RECEPT ►De spare- ribvingers De kunst is er een interessante draai aan te geven, maar Visser weet wel hoe hij dat varkentje moet wassen. Dat mag je ook verwachten van een chef die al vijf keer deelnam aan de prestigieuze kookwed- strijd Bocuse d'Or, met in 2015 als hoogste eindscore een derde plaats met het beste visgerecht. ,,Ik maak geen klassieke spare- ribs, dus geen gekluif. Ik snijd het vlees netjes van het bot en leg het in een mari nade van sojasaus en knoflook. Dat gaat in een vacuümzak in een stoomoven. Vier uur lang gaart het langzaam bij een temperatuur van 80 graden. Zo wordt het vlees super mals." De spareribfingers, zoals Kees ze noemt, worden vervolgens ingesmeerd met een huisgemaakte zoetzure barbe cuesaus en nog even in de oven afge maakt. ,,Dat zoetzure combineert fijn met de zoute soja. Op het bord leg ik de sparerib- fingers strak naast elkaar. Tussen elke vin ger spuit ik wat milde sambalcrème. Maak je geen zorgen, je mond staat niet in de fik. Bovenop komt frisse ragfijne bosui en verder een krokante wonton. Als ik er zo over praat, krijg ik er gewoon honger van." Vissers twist op de sparerib kent in middels de nodige fans, onder wie ook chef-koks. Onlangs verbleef chef Rutger van der Weel van Katseveer (1 Michelin- ster) in Wilhelminadorp een nachtje in Mondragon. Op zijn hotelkamer genoot hij onder meer van Vissers spareribvin- gers. Achter de kamerdeur klonk tevre den geknor. vrijdag 12 maart 2021 GO Deze sparer ibs hoef j e niet te kluiven Kees Visser met zijn signa tuur-voorge recht: spare- ribvingers. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK Frank Balkenende Iberico spareribs (4 personen) Ingrediënten: 320 gram spareribs zonder bot, 2 dl so jasaus, 1 bol knoflook, 1 grote vacuümzak. Bereiding: snij de knoflook door de helft en doe alle in grediënten in een vacuümzak, vacumeer en gaar de ribs vier uur op 80 graden stomen. Koel het daarna snel terug en bewaar. Barbecuesaus: Ingrediënten: 200 gram ketchup, 75 gram bruine sui ker, 1 scheut sojasaus, 3 tenen knoflook, 2 eetlepels sambal Bereiding: doe alle ingrediënten in een pan en zet op laag voor. Breng het onder voortdurend roeren aan de kook. Laat de saus afkoelen en smeer daarna de spare ribs ermee in. Bak de spare ribs vlak voor mee geven op 180 graden hete lucht in de oven. Crème van sambal: Ingrediënten: 100 gram eiwit, 100 gram volle yoghurt, 6 dl arachideolie, 3 eetlepels milde sambal Bereiding: Voeg alle ingrediënten behalve de olie in een maatbeker en voeg al mengende met de staaf mixer de olie toe, zodat er een mooie crème ontstaat, breng eventueel op smaak met zout. Wonton: Snij 4 plakken wonton in dunne slierten en frituur ze op 180 graden mooi krokant. Leg ze op keukenpapier en zout ze na. Kees Visser spuit sam balcrème op het bord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38