WIM HOFMAN Op reis 9 1 S 'Ook juridische opleiding erbij' Nu we al een tijdlang niet naar het bui tenland mogen gaan, zit er haast niets an ders op dan terug te den ken aan reizen die we ooit gemaakt hebben. Nu heb ik het geluk dat ik bij vroegere reizen af en toe een en ander op schreef in notitieboekjes. De notities helpen het ge heugen op te frissen. Zo schreef ik op 19 juli 2016 in een koffiebar in Murphy Street, Sunnyvale, Califor- nië (de plaats waar onze zoon, Maarten, woont) het volgende op: Daily Roast Daily Brew House Blend Latte Cappuccino Flat White Mac- chiato Breve Brown's Café au Lait Espresso Espressino Doppio Moka Skinny Mocha Mochac- cino Columbian Sumatra Verona Allongé Americano Roma Green Tea Black Tea White Tea Oolong Half Caff Lemonade Hot Chocolate Coolatta Eastern DR Congo Kenya Tanzania Decaf Reduced Fat Low Fat Non Fat Almond Dream Almond Soy Almond Breeze Frappuccino One Percent Two Percent Fat Free Whipped CreamSquirts Shots Syrups Cinnamon Sweet n'Low (onleesbaar) Caramel Coffee With Marshmellows Hazelnut Coconut French Vanilla Red Eye Black Eye Blonde On Blonde Barista Grande Venti Trenta Long Tall Small Short Stevia Truvia Equal Splenda Grande Venti Trento Long Tall Small Short Murphy Street is de enige oude straat in Sunnyvale. Er is een boekwinkel waar je de nieuwste boeken, maar ook tweedehands boeken kunt kopen en gelezen of on gelezen weer in kunt leveren. Er zijn vooral restaurants en koffiebars. We zijn er allang niet meer geweest. Mis schien hebben ze er inmiddels nog wel meer soorten koffie en thee. Toke, zo lees ik, wilde toen graag een cappuccino en een plak bananenbrood. PVHKsL,. 4 - v T v A Het had maar een paar druppels gescheeld of Nederland had afgelopen zomer bovenop de coronacrisis ook een officiële droogtecrisis gehad. Dat zei minister Ferd Grapperhaus, eindverantwoordelijke voor het crisismanagement, gisteren in Colijnsplaat tijdens een werkbezoek aan Zeeland. We stonden op het punt om de crisissituatie uit te roepen vanwege de droogte." En zo was er ineens een directe link tussen de minister van Justitie en Veiligheid en de agrari sche sector. Ondermijning was het thema waarvoor de CDA-Statenfractie 'hun' eigen minister had uitgeno digd. Ondermijning op het platte land en ondermijning door drugs smokkel in de zeehavens. Op proefboerderij Rusthoeve in Co- lijnsplaat kwam zo ook het tekort aan zoet water aan de orde. Inko mens van agrariërs komen daar door onder druk te staan. Een boer in geldnood is een aantrekkelijke partij voor criminelen die hun schuren en loodsen willen gebrui ken voor het kweken van wiet, fa bricage van synthetische drugs of opslag van contrabande. De overheid kan helpen om, bij voorbeeld met de aanleg van een zoetwaterpijpleiding, de droogte het hoofd te bieden. ,,Als investe ringen kunnen voorkomen dat je over de rand van een crisis gaat, moet dat ons wat waard zijn", zei de minister. Zo verraste Grapper- haus de aanwezigen met een nieuw argument voor verbetering van de zoetwatervoorziening. Diefstal gps-systemen ZLTO-voorman Joris Baecke ver telde Grapperhaus dat de Zeeuwse agrarische sector er goed voor staat en dat boeren weerbaar zijn. Maar toch, één op de zes boe ren is weleens benaderd door ver dachte figuren en bijna één op de tien agrariërs voelde zich geïnti mideerd. Het gaat niet alleen om drugs, ook om diefstal door ben des van de peperdure gps-syste- men van tractoren en andere land bouwmachines. Het tweede deel van het bezoek was in de haven van Vlissingen- Oost. Daar hoorde Grapperhaus van het opslagbedrijf Kloosterboer en North Sea Port hoeveel tijd, geld en moeite ze steken in het be veiligen van de haven. Maar zowel op het platteland als in de haven staat of valt de bestrij ding van zware criminaliteit bij de bereidheid en durf van mensen om verdachte situaties te melden. De kunst is mensen zo ver te krij gen. ,,Burgers moeten zien dat er wat met zo'n melding gebeurt en dat ze ook veilig zijn. Dat is het al lerbelangrijkste." Partners Grapperhaus vindt dat burgers en politie partners moeten zijn. Het Regionaal Informatie- en Exper tise Centrum kan in zijn ogen bij het delen van informatie met bij voorbeeld boerenorganisaties een flinke rol spelen. Dit RIEC is een samenwerkingsverband van aller lei opsporingsdiensten en andere overheidsinstanties. Grapperhaus: ,,Laat aan de mensen maar zien dat als ze een melding doen, zaken worden opgelost en die boeven niet meer langskomen. En dat als mensen niet melden, de boeven blijven terugkomen. Je komt dan niet meer van ze af." LAW DELTA vrijdag 12 maart 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 'Burgers, meld verdachte situaties!' 1 't- "1 ■i I S v. X v s •- r »- T V a V Minister Ferd Grapper- haus (midden) in gesprek met gedepu teerde Jo Annes de Bat. Links op de voorgrond ZLTO-voor- man Joris J Baecke, -X,-- rechts f Tweede Ka merlid Joba van den Berg. 'A FOTO MARCELLE DA- Theo Giele Colijnsplaat/Vlissingen-Oost Zolang hij nog in het kabinet zit, is Ferd Grapperhaus be trokken bij het opbouwen van de Law Delta in Zeeland: een zwaarbeveiligd gebouw waar grote strafzaken kunnen wor den behandeld, een extra be veiligde gevangenis en een kenniscentrum op het gebied van georganiseerde criminali teit moeten die Law Delta gaan vormen. Als Grapperhaus in het nieuwe kabinet minister blijft en als het aan hem ligt, wordt de Law Delta in Zeeland ver der uitgebreid. ,,Er zouden nog meer voorzieningen moe ten komen. Naast het kennis centrum kun je denken aan een extra juridische faculteit of een extra juridische hoge school. Ik denk ook aan be paalde controlecentra om ge organiseerde misdaad tegen te gaan. Ik wil gericht aan de slag met alle zeehavens in Nederland. Dat zou een nieuw kabinet echt moeten oppak ken. Zeeland zou een uitste kende locatie zijn om dat hier allemaal bij elkaar te brengen. Wat Eindhoven op het gebied van 'tech' is, kan Zeeland op het gebied van het recht wor den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37