Eerste twee bomen al geplant in Vlissingen 6 Zoekhondenstichting spoort al tien jaar vermiste personen op De zoekhonden van Stichting Signi zijn in tien rampgebieden actief ge weest. Die van 11 maart 2011 maakte misschien wel de meeste indruk. Een tsunami veroorzaakte een kernramp in het Japanse Fukus hima. ,,Een paar dagen later kwa men we daar aan", vertelt Signi-op- richter Esther van Neerbos. ,,Het was heel speciaal, hadden jodium pillen bij ons. We hebben vijftig overledenen teruggevonden. Zoe- Waar geen antwoorden te vinden zijn, komen wij in actie ken na een tsunami is heel moeilijk, want zo'n vloedgolf sleurt alles mee." Stichting Signi, opgericht in 2004, komt in actie bij vermissin gen. Dat is ontstaan uit een passie voor honden. ,,We hebben ons toe gelegd op vermiste personen die in het water liggen en stoppen niet voor die persoon gevonden is. Als er geen duidelijke aanwijzingen zijn, kan een vermiste pas na vijf jaar worden doodverklaard in Neder land. Tot die tijd kunnen nabe staanden niets regelen. De hypo theek, zelfs de APK-keuring van de vermiste, loopt gewoon door. Dat is mentaal heel moeilijk. Waar geen antwoorden te vinden zijn, komen wij in actie. Al zoeken we twintig keer op dezelfde locatie." Zo ging het ook bij de vermissing van de Oostburgse Ichelle van de Velde (29). Eind december 2020 bena derde Signi de familie. ,,Onze hon den kunnen een spoor volgen, of een doodlucht ruiken. Ichelles spoor van haar winkel naar haar huis hadden de honden direct te pakken. We hebben ook vaak bij het Groote Gat gezocht, omdat Ichelle daar vaak wandelde. Dat konden de honden ruiken." Het stoffelijk overschot van Ichelle werd begin februari gevonden in het uitwateringskanaal tussen Sluis en Retranchement. ,,Die locatie hadden wij ook op het oog. Tegen die tijd was het Team Grootschalige Opsporing (TGO) van de politie al in actie gekomen. Als het om een moordzaak gaat, heeft de politie meer mogelijkheden. Toen hebben we pas op de plaats gemaakt." (De Aardenburgse S.H. zit vast op ver denking van moord op Ichelle. Op 26 mei moet zij pro forma voorko men) Familieleden van Ichelle roepen inmiddels op Signi financieel te on dersteunen. ,,We zijn volledig af hankelijk van donaties. Signi be- Beroepsduikers stoppen sneller met zoeken, omdat het veel tijd en geld kost staat uit vrijwilligers, we declareren zelfs de kilometers niet. Maar we hebben boten en sonarapparatuur nodig. En dat kost veel geld." De stichting kan ook niet zonder sportduikers. Maar of zij nog mo gen speuren naar vermiste perso nen, staat ter discussie. ,,De ar beidsinspectie en politie willen het bij de politie houden. Dan kunnen alleen beroepsduikers nog in actie komen. Die stoppen echter sneller met zoeken, omdat het veel tijd en geld kost. Terwijl de sportduikers die wij inzetten, door blijven gaan." Van Neerbos: ,,Het zijn kundige duikers. In zestien jaar tijd is er nooit een ongeluk gebeurd. We blijven strijden voor de sportdui- kers, zodat we vermisten kunnen vinden." Beide bomen werden gisteren ge plant door wethouder Els Verhage en initiatiefnemer Tom Aalfs van Bomenplant en Burgerparticipatie. Die formele naam kreeg bij de pre sentatie vorige maand al de 'roep naam' Bomenfonds. Maar wethou der Verhage wilde wel graag laten weten dat ze er juist zo blij mee was dat er burgers aan meewerkten. ,,Ik vind het juist zo mooi en ik ben er trots op dat burgers het ini tiatief nemen voor vergroening CO2-opname en wateropvang", prees ze oud-raadslid Tom Aalfs. Op zijn 84ste mobiliseerde Aalfs een aantal oud-raadscollega's van alle gezindten om een fonds op po ten te zetten met het doel elk jaar enkele tientallen nieuwe bomen in de gemeente te planten. Bomen in de groei De soort bomen en de plek waar ze moeten komen, wordt besproken met enkele deskundige ambtena ren. Want behalve met kabels en leidingen moet ook rekening wor den gehouden met de groei, de grootte, het onderhoud en - niet te vergeten - de prijs van de bomen. Aalfs en de zijnen hadden ver- wacht de eerste bomen pas ko mende herfst te kunnen planten, maar de gemeente zag kans om wat grotere amberbomen op de kop te tikken. ,,Die moeten wel wat extra water en aandacht krijgen de eerste weken, maar we zijn net op tijd voordat de sapstromen weer op gang komen." Sponsorbijdragen moeten er voor zorgen dat elk jaar enkele tientallen bomen op diverse plaatsen in Vlis- singen kunnen worden geplant. Andere gemeenten Aalfs hoopt op termijn ook mensen in de twee andere Walcherse ge meenten Veere en Middelburg en thousiast te maken voor het plan ten en onderhouden van nieuwe bomen. vrijdag 12 maart 2021 Signi gaat door tot bittere eind Stichting Signi speurt naar de vermiste Ichelle op het Groote Gat bij Oostburg. foto peter nicolai Precies tien jaar geleden zoch ten de zoekhonden van Signi naar slachtoffers van de tsu nami bij het Japanse Fukushima. En de laatste maanden speurde de stichting een tiental keer naar de vermiste Ichelle van de Velde uit Oostburg. De club is afhankelijk van sportduikers, maar die inzet staat ter discus sie. Bob Maes Oostburg - Esther van Neerbos, Signi - Esther van Neerbos, Signi Twee jonge amberbomen zor gen er over een half jaar voor dat het grasveldje bij het ge zondheidscentrum aan de Vlis- singse Rosenburglaan een prachtige herfsttooi heeft. René Hoonhorst Vlissingen Tom Aalfs (links) en wethouder Els Verhage planten twee amber- bomen op het veldje bij het gezondheidscentrum aan de Rosen- burglaan. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34