II VERKIEZINGS AGENDA 4 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN 1 1 leen al zie, word ik misselijk." Ze raadpleegde de stemwijzer, om op die manier tot nieuwe inzichten te komen. En dat gebeurde. ,,Daar kwam Code Oranje uit. Nooit van gehoord." Van Dongen heeft een storm achtig jaar achter de rug. Ze beviel begin vorig jaar van dochter Ciara, vernoemd naar de voorjaarsstorm van dat jaar. Meteen haar eerste kennismaking met de corona maatregelen. ,,Ik had nog beter in Torentijd (gevangenis in Middel burg, red.) kunnen bevallen. Daar is de bezoekregeling ruimer dan in het ziekenhuis. Twee keer per dag mochten we lucht, wat een bizarre tijd." Zorg Nee, Mark Rutte en Hugo de Jonge mogen wat haar betreft direct ver trekken. ,,Die persconferenties, ik kan ze niet meer aanzien. Mijn man kijkt nog wel. Maar ik loop weg. Achteraf lees ik op Facebook de conclusies wel. Niet dat ik het zelf beter zou doen hoor. Maar die twee trekpoppen hebben er een potje van gemaakt. Eerst de zorg kapot bezuinigen en nu het land plat leggen voor de zorg. Het is toch te krom voor woorden?" Bij de supermarkt aan de Lek- laan is het een komen en gaan van mensen. Jorn van der Rijen komt met een brood onder zijn arm naar buiten lopen. Maakt een gehaaste indruk, maar heeft toch even tijd. ,,Even lunch halen", zegt hij. ,,We zijn hier verderop aan de hoog spanningsmasten bezig." Lang na denken op wie hij gaat stemmen, hoeft de Brabander niet. ,,VVD", zegt hij resoluut. ,,Dat stem ik al jaren." Hij heeft juist veel respect voor Mark Rutte en zijn partij. ,,Ze hebben het beste van het slechtste gemaakt. Zo moet je het zien. Ik zou afgelopen jaar echt niet in zijn schoenen hebben willen staan." Gillend gek Voor Van der Rijen gaat het leven gewoon door. Veel last van de co ronacrisis heeft hij niet. ,,Mijn vriendin en ik zijn allebei nog aan het werk. Dan merk je er niet zo veel van." Toch weet hij dat het an ders kan. „Collega's met drie ko ters die thuiswerken worden gil lend gek. Als ik die verhalen hoor, ben ik blij dat ik buiten de deur werk. In dat opzicht is het sociaal gezien wel een raar jaar." Even verderop laat Nathalie Steenge (44) haar honden uit. Ook Vraag het de CU Een politieke aardverschuiving. Zo kon je de verkiezingsuitslag vier jaar geleden in Hansweert wel noemen. De PVV deelde een gigantische klap uit aan de PvdA. En D66 verdubbelde. Hoe liggen de kaarten er nu bij in het dorp aan de Westerschelde? Is er na een jaar corona, met onduidelijkheden over mondkapjes en trage vaccinaties, nog begrip voor Rutte en De Jonge? tiek, geeft hij ronduit toe. Maar zijn stem verloren laten gaan, zo is hij niet opgevoed. ,,Binnenkort de stemwijzer nog maar eens doen, kijken wat daar uitkomt." Kritiek op hoe het nu in ons land gaat, heeft hij niet. ,,Je kunt wel afgeven op Rutte en De Jonge, maar het is echt geen makkelijk baantje. Ach teraf is het altijd makkelijk praten dat het anders moet. Toch vind ik dat ze ons aardig door de crisis hebben geloodst." Maar er klinkt ook snoeiharde kritiek. Zoals van Lianne van Don gen (41), die net boodschappen heeft gedaan bij de supermarkt. Een van de weinige winkels die Hansweert nog rijk is. Met zoon Valentino (3) op de arm loopt ze, achter de kinderwagen met daarin Ciara (1), naar huis. ,,Vreselijk, die mondkapjes. Ik weet niet hoe snel ik dat ding van m'n gezicht moet trekken. Die vaccinaties trouwens, daar ben ik ook tegen." Het leidt regelmatig tot discus sies, vertelt Van Dongen. ,,Ben je tegen vaccinaties, dan word je met de nek aangekeken. Mensen be grijpen het niet. Respect voor el kaar lijkt totaal verdwenen als je een andere mening hebt. Dat ga je nu, na een jaar corona, pas echt goed merken. Het sociale in dit land is echt verdwenen. Hier in Hansweert gaat het gelukkig nog wel." Vrouwonvriendelijk Achter haar op het plein tegen over dorpshuis Kaj Munk schit tert een billboard vol affiches met politieke partijen. Of haar partij erbij zit? ,,Tot voor kort had ik Thierry Baudet geantwoord", zegt Van Dongen. „Tot dat ik hem ben gaan volgen. Wat een vrouwonvriende lijke hufter is dat. Met Geert Wil ders ben ik trou wens ook hele maal klaar. Als ik die kop al- ,,Mensen hier in het dorp zijn nuchter. Maken er niet zo'n pro bleem van als in de stad. Sowieso merk je hier in Hansweert weinig van corona. Behalve als je de su permarkt binnenloopt." Of hij volgende week gaat stem men? Dat zeker. Maar wat, daar is de 21-jarige Eversdijk nog niet uit. Hij heeft niet zoveel met poli- Respect voor elkaar lijkt totaal verdwenen als je een andere mening hebt Ze bestaan nog. Men sen als Jack Evers- dijk, die helemaal niet zoveel last van de coronacrisis heb ben. Ondanks de be perkingen en verboden, is de twin tiger tevreden met zijn leven. Last van de maatregelen heeft hij niet of nauwelijks. En afgelopen jaar ook niet gehad. ,,Tuurlijk kijk ik weer uit naar het moment samen met vrienden op het terras. Maar wie niet? Of op vakantie, samen met mijn vriendin." Ondertussen rookt hij zijn siga retje op, voor de deur van voorma lig café 't Anker in Hansweert. 9P-4 vrijdag 12 maart 2021 GO 2012 2017 WD 20,2 18,9 PvdA 28,5 6,6 PVV 19,3 25,1 SP 12,7 13,0 CDA 6,3 9,5 D66 3,0 6,4 CU 1,8 2,1 GL 1,2 4,6 SGP 0,8 1,0 PvdD 2,2 3,2 50Plus 2,7 4,6 FvD X 2,8 De PVV ging er tijdens de Tweede Kamerverkiezingen van 2017 in Hansweert met de abso lute winst vandoor. Ruim een 'Als kiezer zie je door de bomen het bos niet meer' kwart van de stemmen ging naar de partij van Geert Wilders. Ten koste van de PvdA, tot dan toe de grootste partij. Het aantal D66-stemmers verdubbelde en ook 50Plus boekte winst. VRIJDAG 12 MAART ChristenUnie-Kamerlid Eppo Bruins en de Zeeuwse CU-kandidaat Jan Henk Verburg houden vanavond vanaf 19.00 uur een vraag- en ant woordsessie via Facebook. De twee worden aan de tand gevoeld over thema's die voor jongeren belangrijk zijn. Aanmelden is niet nodig, wel kunnen geïnteresseerden zich op Facebook al op 'aanwezig' zetten om op de hoogte te blijven. Link: https://fb.me/e/198AB1jmo Lianne van Dongen met haar zoontje Va lentino (3). FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Timo van de Kasteele - Lianne van Dongen Hansweert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32