Zeeuwse kandidaa Nederland prikt nog door met AstraZeneca Zeeland wil toeristen weer toelaten tijdens lockdown Salar Azimi is niet bang voor fraude-onderzoek 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Hopelijk bent u wijzer gewor den van het online-debat van deze tien Zeeuwse Tweede Kamer-kandidaten, be sloot gespreksleider Peter Joosse hét Zeeuws Verkiezingsdebat van het Zeeuws Planbureau en Biblio theek. Nee, verre van, mopperde ik tegen mijn beeldscherm, het leek wel een vergadering van Kadaster diensthoofden. Dankzij een tweede dubbele es presso haalde ik het slot van het kabbelende palaver. Dat lag abso luut niet aan de deelnemers, waar van minstens de helft de blauwe zetels sowieso niet bereikt. Óf deze kandidaten zijn te laag geplaatst, de beloftes over regionale spreiding ten spijt. Óf hun lijsttrekkers vol doen niet aan de verwachtingen. Dat het enige grote Zeeuwse ver kiezingsdebat geen confronterende botsing van meningen a la Pauw opleverde, was voorspelbaar. Maar dat de volksvertegenwoordigers in spe louter zachte balletjes kregen toegespeeld, verraste. Iedere lezer van deze krant weet dat het hier niet ontbreekt aan stof voor scherp debat: kernenergie, de Brusselse Green Deal-miljoenen, huisvesting van duizenden arbeidsmigranten, de provincie die de woningbouw afremt, grootschalig toerisme en de narco's in de havens. dat alle gemeenten tot één omge smolten moeten worden. Over een stokoude koe gesproken. Ook de stelling dat de instroom van Rand stedelingen een 'win-winsituatie' is, vertraagde de discussie tot een slakkengang. Wie hoopte op Nieuwsuur-puntige vragen aan de VVD en het CDA over het mari- nierskazernebedrog, het wegbezui- nigen van de politie of het getreu zel om de Westerscheldetunnel te onttollen, wachtte vergeefs. Geen woord over hilarische proefballon netjes, zoals het Partij van de Die- renplan om de mossel- en oester- kweek geheel te vervangen door zeewier-productie. Helaas ontbrak ook de politieke hamvraag: waarom zou je strategisch stemmen op een Zeeuwse kandidaat en niet je hart of je hoofd volgen? Alsof er met het uitdelen van bolussen ooit iets is bereikt op het Binnenhof. Helaas ontbrak in het Zeeuws Verkiezingsdebat de politieke hamvraag DE STELLING Vandaag: Ik ben niet bang voor het AstraZeneca-vaccin Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Verkoop alcohol als take away verboden Verpleeghuizen versoepelen per locatie Veel vertrouwde stemlocaties zijn dicht Denemarken kondigde gisteroch tend aan voor zeker twee weken te stoppen met AstraZeneca, nadat een onbekend aantal mensen ern stige bloedstollingen kreeg na hun vaccinatie, zoals trombose of een longembolie. De Deense beslissing werd mede genomen op basis van het overlijden van een 49-jarige vrouw uit Oostenrijk. Of er een verband is tussen het vaccin en de complicaties, is niet aangetoond. Maar Denemarken wil het eerst goed onderzocht heb ben. Diverse Europese landen, waaronder IJsland en Noorwegen, hebben inmiddels het Deense voorbeeld gevolgd. Nederland doet dat niet, zegt minister Hugo de Jonge van Volks gezondheid. ,,Het is een goed, vei lig en effectief vaccin. Ik ben niet de baas van de vaccinatieoperatie in Denemarken, ik ben verant woordelijk voor de vaccinatieope ratie in Nederland. En wat ik te doen heb, is afgaan op onze ex perts.'' Ook het College ter Beoor deling van Geneesmiddelen (CBG) denkt dat er geen verband is tussen de bloedstollingen en het vaccin van AstraZeneca. Agentschap Het Europese medicijnagentschap EMA ziet in de statistieken tot nu toe geen verhoogde kans op bloed- stolsels bij mensen die het Astra- Zeneca-vaccin hebben gehad. In het Verenigd Koninkrijk, waar re latief veel mensen het vaccin al kregen toegediend, is het pro bleem tot nu toe niet geconsta teerd. Nederland heeft ruim elf mil joen doses van het vaccin besteld. Tot nu toe hebben enkele hon derdduizenden mensen hun eer ste AstraZeneca-prik gehad. e P4 Zeeland wil dat er proeven komen met het toelaten van toeristen in de provincie. Dat meldde de voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) Jan Lonink tijdens een coro napresentatie aan de gemeenteraad van Noord-Beveland. ,,Zeeland wil graag de rol van fieldlab toerisme op zich nemen", antwoordde Lonink op een vraag van Stephan van Belzen (VVD). Die laatste sloeg aan op de opmerking van de VRZ-voorzitter over aan staande proeven in het land. Zo zou er met minister Grapperhaus wor den gesproken over een test met een festival voor duizenden men sen en over een proef met vijf cafés in Utrecht. ,,Zou Zeeland daar ook een rol in kunnen spelen?", Wilde Van Belzen weten. Maatwerk Lonink vertelde dat er een brief is uitgegaan aan het kabinet waarin wordt verzocht om gelijksoortige proeven met toerisme in Zeeland. Volgens Lonink is Zeeland er hele maal klaar voor om daarin maat werk te leveren. In de gisteren ver stuurde brief worden ook voorbeel den aangedragen van wat er moge lijk zou zijn op dat gebied. De brief is ondertekend door commissaris van de koning Han Polman. De Aardenburgse broers werden dinsdag aangehouden. Ze worden verdacht van hypotheekfraude, wit wassen en valsheid in geschrifte. De twee komen vandaag weer vrij, liet het Openbaar Ministerie gisteren weten. Tot die tijd mag ad- vocaat Bals geen inhoudelijke mede delingen doen over de zaak. Wel gaf hij een verklaring door van Salar Azimi: ,,Al sinds 2005 zitten wij in zaken. Wij zijn eerlijke en topzaken mensen. We zijn al heel vaak gecon troleerd, en geen enkele keer zijn er strafbare feiten geconstateerd. ik heb dus alle vertrouwen in de uitkomst van dit onderzoek." Op verschillende locaties worden nog acht verdachten verhoord. Over de uitkomsten is nog niets te zeggen. ,,We gaan morgen een eerste balans opmaken'', gaf de OM-woordvoer der gisteren aan. Hij gaat ervan uit dat de broers verdachten blijven. vrijdag 12 maart 2021 Dé debatdoder was de stelling Reageer op pzc.nl Gisteren: Zeeland moet snel veel meer huizen voor ou deren bouwen 1055 reacties Jr SLUIS De gemeente Sluis heeft horecazaken in alle dor pen verboden nog alco hol als take away te ver kopen. Dat verbod gold tot nu toe alleen voor Sluis, Cadzand-Bad, Breskens en Oostburg. Sluis voerde het verbod vorig jaar in omdat alco hol 'een aanzuigende werking' heeft. De ge meente vreesde dat daardoor groepjes zou den ontstaan en dat is vanwege de corona maatregelen niet de be doeling. Zo lang de ho reca gesloten blijft, mag op straat ook geen alco hol gedronken worden. VLISSINGEN De Zeeuwse verpleeghui zen versoepelen niet per bewoner, zoals premier Rutte deze week zei tij dens zijn persconferen tie, maar per locatie. ,,Sommige bewoners kunnen of willen niet ge vaccineerd worden", aldus Angela Bras, na mens de verpleeghuizen. ,,De versoepeling is af hankelijk van het moment waarop de cliënten ge vaccineerd zijn en ver schilt dus per locatie. De locatie informeert de be treffende cliënten en fa milieleden." In de ver pleeg- en verzorgingshui zen kwamen er vijftien besmettingen bij. Vier be woners herstelden. Drie mensen overleden. VLISSINGEN Wie volgende week zijn stem uitbrengt, moet goed opletten. Een op de drie Zeeuwen kan niet op het vertrouwde stembureau terecht. Vooral in de gemeente Terneuzen zijn veel stemlocaties ver plaatst. Dat heeft alles te maken met de corona maatregelen. Daardoor kunnen zorgcentra en basisscholen niet wor den gebruikt als stem bureau. Ook locaties die te klein zijn om de afstandsregels na te leven, moesten worden geschrapt. Diverse Europese landen stop pen tijdelijk met het toedienen van het AstraZeneca-vaccin, na meldingen van ernstige bijwer kingen. De landen willen onder zoeken of er een verband is met het vaccin. Nederland denkt dat dat verband er niet is en prikt gewoon door. Chris van Mersbergen Rotterdam Willem Adriaansens Wissenkerke Salar Azimi is niet schuldig en maakt zich geen zorgen over de uitkomst van het onderzoek naar hem en zijn broer Sasan. Dat heeft hij laten weten via zijn advocaat Alfons Bals. Martijn de Koning Aardenburg HET SCHIJNT BAT MEBEWERKERS HEM AL ANBERHALVE MAANB ZESSEN BAT BIE TWEE MINUTEN OM ZIJN. PRESIDENT B!1>EN HOU&T 2 MINÜTEM STILTE VOOR CORONASLACHTOFFERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2