x>. u MEDIA CULTUUR 25 S?vV\^ gr HB illl? i- - DE KANDIDATEN 1629 belandden ze op een eiland voor de kust van Australië, waar ze elkaar letterlijk afmaakten vanwege de schat die ze bij zich hadden." Vier jaar lang sleutelden Pos en Hoogendoorn aan het format, dat een klein jaartje geleden met enthou siasme werd ontvangen bij RTL. ,,De bemanning noemden we de getrou wen, de muiters werden de verraders en het schip veranderde in een kas teel. Wat overeind bleef, was een psychologische spel vol manipulatie en verraad, waarin goed tegenover kwaad staat en kandidaten elkaar mentaal tot het uiterste drijven." Juist dat kwaad, stelt Beckand als hij even later terug is van de ontbijt- scène, staat eigenlijk centraal. „An ders dan bij Wie is de Mol? weet de kijker namelijk meteen wie de verra ders zijn. Je kijkt als televisiekijker dus door de ogen van de schurk." Gekonkel Wanneer de groep heeft ontbeten, begint het gekonkel in en rondom het kasteel. In de biljartzaal, op de trappen van het bordes of op de bin nenplaats. Overal zie je BN'ers fluis teren tegen elkaar, vormen ze groep jes. Na die pauze worden de kandida ten bijeengeroepen door Beckand, die ze in jeeps op missie stuurt. ,,De opdrachten zijn zeer gevarieerd. Met grote hoogtes, maar ook eentje met doodskisten waar de kandidaten in moeten liggen", verklapt de presen tator. ,,Het is zwaarder dan Wie is de Mol?", zegt eindredacteur Anton Jongstra in de regiekamer, waar vele schermen en laptops staan, knopjes constant flikkeren en meters kabels liggen. Jongstra kan het weten: hij was veertien jaar betrokken bij Wie is de Mol? ,,We nemen hier één afleve- vP KSffiv v: ring per dag op, ze voeren opdrach ten uit, moeten 's avonds iemand wegstemmen en dan komen de ver raders in actie. Het is slopend." Aan de andere kant zit Marc Dissel- hoff, al jarenlang regisseur van Expe ditie Robinson. Jongstra en Disselhoff weten wat nodig is voor avonturen- programma's en zijn enthousiast over De Verraders. ,,Dit kan een mooi familieprogramma worden", stelt Jongstra. Voor de locatie van De Ver raders was het vizier aanvankelijk gericht op de Game of Thrones-achtige omgeving van Schotland of Andalu- sië, maar door corona waren de ma kers aangewezen op eigen land. Jong stra: „Limburg heeft me verrast. Een bibliotheek in een klooster, het hoofdkwartier van de Navo dat jaren lang hier in een berg verscholen lag. Dit doet absoluut niet onder voor de locaties waar ik met Wie is de Mol? ben geweest." De opdracht vandaag is een jeeprit door het Limburgse land, met gezoek, gepuzzel en walkietalkies die doen denken aan Wie is de Mol? Mol len is er niet bij, de verraders zijn alleen verbaal bezig om zichzelf niet verdacht te maken én anderen wel. Beckand: ,,Een psychologisch spel. Zwaar en met veel emotie. We zijn Het is een psychologisch spel vol manipulatie en verraad nu een paar afleveringen onderweg, maar meerdere keren zijn hier kandi daten al in huilen uitgebarsten, zo wel getrouwen als verraders." Na de missie worden de kandida ten naar De Ronde Tafel gedirigeerd. In deze ruimte wordt gediscussieerd, moeten kandidaten openlijk een ver rader aanwijzen en die keuze moti veren. Beckand: ,,Het is angstaanja gend om te zien als één iemand zegt: 'Jij bent gewoon een verrader. Ik zie dat je energie verandert.' En dat an deren daarin meegaan. Dat diegene dus wordt verbannen, maar zegt: 'Jongens jullie zitten er naast, ik was een van jullie, een getrouwe.' Wat er dSn loskomt... Het mooie: de kijker kan meegenieten. Die zit als het ware naar een pokerspel te kijken waarbij de kaarten open op tafel liggen." Bad guy Als de groep na De Ronde Tafel weer een kandidaat moet missen, gaan de kandidaten aan het diner en vertrek ken ze ieder naar hun eigen kamer. Dan komen in een torentje de verra ders bijeen. ,,Als een genootschap", gniffelt Beckand. ,,Toen we de groep voor het eerst bij elkaar hadden, heb ben we de kandidaten een voor een gevraagd of ze een verrader wilden zijn. Het overgrote deel zei ja. Einde lijk konden ze de bad guy spelen. Wie wil niet proeven van de verboden vrucht?" Na de discussie in het torentje door de verraders, komt één naam uit de hoge hoed. Bij deze BN'er wordt 's nachts aan de deur geklopt, waarna die onmiddellijk de koffers kan pak ken. En dan is er die ochtend in de eetzaal weer een stoel leeg HOE WERKT HET vrijdag 12 maart 2021 GO r'Tj- G* -*■ **-È'- K ï.-. 1. -• A Kasteel Erenstein in Kerkrade, de locatie van het nieuwe pro gramma De Verraders. FOTO 'S RTL 4 44 —Jasper Hoogendoorn, idtv De Verraders, vanaf zaterdag 13 maart om 21.30 uur bij RTL 4 Op de foto links (vlnr): Abbey Hoes (actrice), Jörgen Raymann (cabaretier/presentator), Gertjan Verbeek (voetbaltrainer), Diede- rik Jekel (wetenschapsjourna list), Sinan Can (journalist), Kees Boot (acteur), Samantha Steen- wijk (zangeres), Daan Nieber (presentator), Loiza Lamers (model), Chatilla van Grinsven (basketbal-international), Edson da Graga (presentator), Loek Pe ters (acteur), Barbara Sloesen (actrice), Kim Lammers (hockey- international), Gaby Blaaser (ac trice), Francis van Broekhuizen (operazangeres), Steven Kazan (goochelaar/comedian) en Holly Mae Brood (actrice). In De Verraders strijden acht tien BN'ers om een schat zilver. De groep begint met vijftien ge trouwen en drie verraders. Elke aflevering vallen twee kandida ten af. Aan het eind van iedere opdracht komen alle kandidaten bijeen aan de zogeheten Ronde Tafel, waar ze een kandidaat wegstemmen van wie ze denken dat het een verrader is. Daarna komen de verraders bijeen om een van de getrouwen te 'ver moorden'. Ook deze deelnemer verdwijnt uit het programma. De drie kandidaten die overblij ven, moeten in de 'finale' één persoon buitensluiten. De an dere twee moeten vervolgens op een briefje aangeven of ze de buit willen delen of zelf willen houden. Zijn er twee delers, dan wordt de pot gedeeld. Is er toch eentje die de ander verraadt, dan krijgt die alles. Verraden ze elkaar, dan gaat de volle schat naar degene die eerder werd buitengesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25