k Bi O 24 ANGELA Achttien bekende Nederlanders beginnen morgen aan een nieuw avonturenprogramma in een kasteel: De Verraders. Hoe gaat het spel? Deze krant was bij de opnames en geeft uitleg. TELEVISIE DE VERRADERS ij De Vooravond zat woensdag een politiek I journaliste die iets opmerkelijks zei. Ze was nog jong, dat moet ik er ter haar verdediging wel even bij zeggen. Ze noemde het 'een verrassend iets' dat Nieuwsuur lijsttrekkers deze dagen voor de verkiezingen scherp bevraagt op de inhoud. Even later sprak een andere tafelgast tijdens hetzelfde gesprek over 'het Nieuwsuur-format'. Alsof ze daar iets revolutionairs anders doen. Zover is het dus gekomen in dit land. Dat het in middels opvalt dat twee Nieuwsuur-presentatoren doen waar journalisten al decennia voor worden opgeleid. Namelijk: de macht kritisch bevragen, ze met hun eigen loze verkiezingsbeloften en gebroken beloften om de oren slaan en benoemen als een gast probeert onder een antwoord uit te komen. En dat doen Mariëlle Tweebeeke en Jeroen Wollaars werkelijk voortreffelijk, ik kan niet anders zeggen. Ze bereiden zich tot in de puntjes voor en weten vaak beter dan de ondervraagde zelf wat er in hun verkie zingsprogramma staat. Zelfs ik als kijker zap elke avond met plaatsvervangende zenuwen naar Nieuws uur toe. Wie zit er vanavond en laten ze nog een spaan van hem of haar heel? Want dat is het tweede dat zo opvalt aan hun gesprekken: de lijsttrekkers lijken er zelf ook door verrast dat ze eens niet joviaal worden genaderd met 'je' en 'jij' en er geen vragen worden gesteld over broodjes kaas, de snor die ze lieten groeien tijdens hun studententijd en de Indische toko van hun ach terachterneef. Of dat ze geen rugdekking hebben van een volle talkshowtafel waar altijd wel een andere gast is die erdoorheen gaat tetteren en zo de spanning uit een gesprek haalt. En dan zitten ze ineens met hun mond vol tanden en valt het masker af. Wat ook fijn is aan 'het Nieuwsuur-format' is dat links en rechts even kritisch worden benaderd. Kees van der Staaij wordt zonder genade doorgezaagd over de doodstraf waarvan zijn partij voorstander is. Maar ook Sigrid Kaag, normaal toch de lieveling van de NPO, moest alle zeilen bijzetten om overeind te blij ven. Jesse Klaver wordt vast nog lang gillend wakker van het woord biomassacentrale. En Wopke Hoekstra? Wie dacht dat hij het dinsdag moeilijk had tijdens het debat met Jesse Klaver bij Pauw moet zijn tête-a-tête met Jeroen Wollaars van woensdag nog eens terugkijken. Het deed gewoon fysiek pijn bij mij als kijker, en ik stem niet eens CDA. Ik kon alleen maar denken: arme Liselot, die nu ook geheid zit te kijken. Wat zal ze terugverlangen naar het bezoek van Ivo Niehe. Maar één troost voor alle lijsttrekkers die met het zweet in de bilnaad van de Nieuwsuur-tafel opstaan. Er is een ding erger dan afgeschminkt worden door Mariëlle of Jeroen. En dat is lafhartig afbellen, zoals Geert Wilders en Farid Azarkan deden. Quote van de dag Postuum duet List Ruth Jacott geschilderd en vroege ochtend in Limburg. Buiten schemert het nog, ontwaken de eerste vogels en hangen nevelslierten als oude gordijnen rondom het kasteel. Binnen piept de zware houten deur als de BN'ers één voor één binnenschrijden. In de eetzaal wacht een ontbijt met vers brood en fonkelend fruit, maar de tijdelijke kasteelbewoners hebben meer honger naar het antwoord op die ene vraag: wie is er vannacht 'ver moord' en zit niet meer aan tafel? Dit is de beginscène van elke afle vering van De Verraders, het nieuwe avonturenprogramma van RTL 4. Achttien bekende Nederlanders zijn enkele dagen eerder begonnen. Hier, in dit fraaie kasteel Erenstein in Kerkrade, waar de trappen kraken, kandelaars flakkeren, vaandels han gen en het harnas in de kelder glimt, hebben zij één doel: een schat ver overen van zilverstaven. Die zijn te verdienen door missies uit te voeren, maar na elke aflevering wordt de groep flink uitgedund. Onder de achttien BN'ers zijn namelijk drie verraders. Dit trio wijst elke nacht ie mand aan om te 'vermoorden'. ,,En Het is zwaar en met veel emotie. Kandidaten zijn al in huilen uitgebarsten dat betekent verbazing, emoties en verwarring bij de rest", weet Tijl Bec kand, de presentator annex spellei der. De andere vijftien BN'ers, de zoge heten getrouwen, moeten tijdens hun verblijf in het kasteel op zoek gaan naar de verraders. Voordat die 's nachts iemand kunnen elimineren, krijgen de kandidaten 's avonds aan De Ronde Tafel eerst de kans een ver rader te ontmaskeren. Beckand: ,,Zij moeten dus een voor een iemand aanwijzen van wie zij denken dat het een verrader is en diegene verban nen." Verbannen betekent in dit geval wegstemmen. Wegstemmen? Waar kennen we dat van? Jawel, De Verra ders kent elementen van Expeditie Robinson, Wie is de Mol? en het fami liespel De Weerwolven van Wakker- dam. ,,Het idee is echter geïnspireerd op het eeuwenoude verhaal rondom het VOC-schip de Batavia", zegt Jas per Hoogendoorn van productie bedrijf idtv, samen met creatief directeur Marc Pos de bedenker van het programma. ,,Marc kwam vijf jaar geleden met het idee om iets met dit verhaal te doen. Een angstaanjagend, maar waargebeurd verhaal vol list, bedrog, manipulatie en broeder moord. Onder de bemanning brak muiterij uit. Na een schipbreuk in Dat er in de toekomst meer uit zou kunnen ontstaan dan vriendschap, shiit ik niet uit vrijdag 12 maart 2021 MUZIEK Een jaar na haar overlijden ver schijnt van Lies- beth List het nummer Jij Moet Blijven, een postuum duet met haar dochter Elisah Baijens. Het nummer is vanaf morgen te beluisteren via Spotify en iTunes. TV Ruth Jacott is te zien in het nieuwe seizoen van Sterren op het Doek, dat morgen begint. Ook onder an deren Frits Spits, Dieuwer- tje Blok, Frank Boeijen en Hadewych Minis laten zich in het programma por tretteren. 3 ■D Dennis Jansen FOTO WII I IAM RMTTFM Tiil Beckand - André Hazes koestert warme gevoelens voor influencer Sarah van Soelen (25), schrijft hij op Instagram. van de schurk'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24