f-M Miljoenen aan giften in partijkas GroenLinks: 'VVD breekt met klimaatafspraken' EUWS 11 ,,Wel bijna, niet bijna, whatever. Maar je kunt toch als ontwikkeld land in een jaar tijd een paar duizend extra bedden regelen? Als er dingen zijn misgegaan, zal ik naar de rechter gaan en hertellingen vragen Er zijn tienduizenden artsen en verpleegkundigen uitgestroomd de afgelopen jaren. Had die te ruggehaald. Geef ze een dubbel salaris.'' „Daarom snap ik niet wat er gebeurt. Ik ben ook verbijsterd dat Nederland dit gelaten onder gaat. Kijk wat er in Israël gebeurt, daar heb je een soort pariastatus als je niet een app kunt laten zien dat je ingeënt bent.'' ,,Waar zeg ik dat dan zo?'' ,,Als dat te scherp geformuleerd is, dan moeten we even kijken.'' ,,Ik wil er graag op ingaan, maar het verwijt is dan dat wij een wat journalistieke manier hebben om koppen te maken, haha.'' ,,Ik denk het wel, het zal heus één of twee keer gebeurd zijn, misschien in de heat of the moment, maar het geweld van de andere kant is zo groot dat een stootje terug geen kwaad kan.'' ,,Weet ik niet. Is een aanname. Om eerlijk te zijn begrijp ik mijn tegenstanders niet meer. Ik dacht dat mensen bevangen waren door angst, dat ze gewoon niet rationeel meer konden nadenken. Maar de feiten zijn zo evident dat we niet te maken hebben met een killervirus. 99,8 procent van de mensen wordt gewoon weer beter." ,,Haha! Never underestimate the power of stupidity of causes in life. Tja, weet u, ik dacht dat ik iets van de wereld begreep. De hele stroom na de Koude Oorlog van hippie-gedachtegoed. Eén we reld, imagine there's no countries, dat daar de EU uit voortkwam, dan nog een beetje oorlogs trauma als een soort sambal erdoorheen gegooid. En dat het naïef was. Maar via een opge klopt gezondheidscrisisnarratief gaan we naar een halve politie staat toe.'' ,,Hij weet vast veel over pande- mieën, over hoe virussen wer ken, dat soort zaken. Maar ik denk dat hij niet zoveel weet van de maatschappelijke gevolgen op lange termijn. Kijk wat ze nu doen: alle vrijheid afpakken, mensen opsluiten, een semi-ver- plichte injectie geven.'' ,,Ik denk dat het behoorlijk aan nemelijk is dat het ontwikkeld is in het Wuhan-laboratorium. Dat is het enige biologische wapen- Het lijkt mij onverstandig dat ik als persoon zitting neem in een kabinet met Rutte laboratorium van China. Wat zou kunnen, is dat er iets aan de hand is wat de geheime diensten weten, maar wij niet. Dat zou kunnen." ,,Dat weet ik niet." ,,Ik vind het verhaal van een markt met dieren... Ik weet het niet." ,,Ik vind dat je altijd moet open staan om met iedereen in een coalitie te gaan in een democra tie. Je zult mij nooit een partij horen uitsluiten. Maar het lijkt mij onverstandig dat ik als per soon zitting neem in een kabinet met Rutte of wie dan ook. Maar als partij kunnen wij natuurlijk ministers leveren. Ik doe liever wel mee dan niet." Iedere gift boven de 4500 euro moet openbaar gemaakt worden, het ministerie van Binnenlandse Zaken publiceerde woensdag de laatste staatjes, bijgewerkt tot en met 24 februari. Kleinere donaties staan hier niet bij. Soms komen bekende namen te rug, maar bij diverse mecenassen is het gissen naar hun achtergrond of motief. Forum voor Democratie kon de afgelopen jaren steevast re kenen op de creditcard van ene 'M. Ruijs' uit Hongkong. In 2020 stortte deze sponsor 250.000 euro, dit verkiezingsjaar kwam hetzelfde bedrag nog eens bij FvD binnen. In totaal haalde Forum de afgelo pen veertien maanden net geen 800.000 euro aan grote giften bin nen, flink meer dan bijvoorbeeld de VVD (480.000 euro) of het CDA (396.000), maar minder dan de SP (6,7 miljoen, SP-volksvertegen- woordigers dragen maandelijks een deel van hun salaris af) of de Partij voor de Dieren (980.000 euro). Forum-afsplitser Joost Eerdmans heeft ook niet te klagen: zijn JA21 beschikt over meer dan een ton na een storting van dik 97.000 euro van Metterwoon Vastgoed BV in Den Haag, het bedrijf van miljonair Chris Thünnessen. Die trok in het verleden al de portemonnee voor de Lijst Pim Fortuyn, Rita Verdonk maar ook 50Plus. Die ouderenpartij heeft volgens deze boekhouding precies 0 euro binnengekregen aan meldplichtige donaties. Zo heeft Eerdmans in korte tijd al bijna dubbel zoveel geld opgehaald als de PVV. Die partij heeft geen le den en loopt dus veel inkomsten mis, maar in 2020 kreeg Geert Wil- ders een gift van 55.000 euro van een onderneming uit Brouwersha ven, Piegretia BV genaamd. De grootste gift werd recent al onthuld: D66 kreeg in december een miljoen euro van techonderne- mer Sander Schuurman. Hij schonk ook 350.000 euro aan de Partij voor de Dieren. Schuurman zegt vooral klimaatplannen te steunen. Politieke nieuwkomers en kleine partijen moeten vaak sappelen. On der meer Nida, De Piratenpartij, De Feestpartij en Splinter kregen geen grote kapitaalinjecties. Lijst Henk Krol kon wel 65.000 euro bijschrij ven, de Boer Burger Beweging (BBB) zelfs 160.000 euro en nieuw komer Volt ook meer dan een ton. Soms zijn de geldstromen wat minder inzichtelijk. De VVD kreeg op 15, 16 en 17 februari in totaal 4 ton uitgekeerd van Stichting Het Thor- beckefonds, een financieringsvehi kel van de partij. Hoe de geldstro men richting die stichting gaan, is uit dit register niet op te maken. In tegenstelling tot de meeste par tijen liet de VVD het programma met doorrekenen door het Planbu reau voor de Leefomgeving (PBL). Daarom gaf GroenLinks opdracht voor zo'n doorrekening. Onderzoeksbureau Kalavasta rekent uit dat de VVD-plannen in 2030 voor 41 procent minder CO2- uitstoot zorgen dan in 1990. In de Klimaatwet - mede ondertekend door de VVD - is een klimaatdoel van 49 procent CO2-reductie afge sproken. ,,Het is goed dat we deze cijfers nu hebben'', zegt Groen Links-leider Jesse Klaver. „Eigenlijk is dit klimaatbedrog van de VVD.'' Uit de doorrekening door het PBL bleek begin deze maand dat Groen Links het meeste aan CO2-reductie doet: de partij ligt op koers voor 63 procent reductie in 2030. D66 volgt met 60 procent. Bij het CDA daalt de uitstoot volgens het PBL het minst, met 46 procent. Volgens de onderzoekers van Ka- lavasta bezuinigt de VVD in haar verkiezingsprogramma fors op kli maatsubsidies. De VVD wilde niet meewerken aan de PBL-doorrekening, onder m VVD komt uit op te weinig reductie van CO2-uitstoot, staat in doorrekening meer omdat het VVD-plan voor kernenergie niet wordt meegeno men in die doorrekening. Ook wil de partij van Mark Rutte op lange termijn meer Europese afspraken maken over klimaat: daar zou het PBL ook geen oog voor hebben. vrijdag 12 maart 2021 GO Wel bijna. Als dat makkelijk was geweest, had het kabinet dat toch ge daan? M Thierry Baudet: „Jaap van Dissel van het RIVM weet vast veel van pandemieën, maar niet van de maatschappelijke gevolgen op lange termijn.'' FOTO MARCO DE SWART U zei eerder dat lockdowns niet werken volgens de wereld gezondheidsorganisatie WHO. Maar dat zegt dat het helpt de verspreiding te vertragen. Dat is iets anders dan 'het werkt niet'. Op uw website. Het is niet de eerste keer dat u het verwijt krijgt halve waarhe den te presenteren. Maar als u kort door de bocht gaat, kan ik dat andere dan nog geloven? Begrijpt u? Elke politicus in Nederland zal het beste voor hebben met de Nederlandse gezondheid. U heeft gezegd dat overheden, maar ook bijvoorbeeld het World Economic Forum, de coronacrisis aangrijpen voor hun agenda van verduurza ming en globalisering. ,,De retoriek is Build back better, de Great Reset, ze hebben het al lemaal over 'doorpakken'. Het nieuwe normaal. Ik vraag me op recht af: wat gebeurt hier, wat willen ze? Hun agenda van glo balisering doordrukken? Het kan.'' Is dat niet gewoon het schrale idioom van politici? Weet u meer van de pandemie dan Jaap van Dissel van het RIVM? U noemde het bovendien 'extreem toevallig' dat het virus opdook naast een Chinees laboratorium. Hoe bedoelt u nou zoiets? En dat zou China doen? U acht dat 'aannemelijk', dat het uit een lab komt. U heeft zich in de campagne buiten de discussie over corona geplaatst. Wilt u wel in een coalitie straks, met de uitvoerders van het beleid dat u afwijst? Politieke partijen haalden samen dik 13,5 miljoen euro op aan grote giften sinds begin vorig jaar. Onder de donateurs be kende ondernemers, mysteri euze mecenassen en vooral veel volksvertegenwoordigers. Niels Klaassen Den Haag JA21 van Joost Eerdmans heeft ruim een ton te besteden na een gift van een vastgoedbedrijf van ruim 97.000 euro. De VVD doet te weinig om de kli maatdoelen van Parijs te halen, zo staat in een doorrekening van het VVD-verkiezingsprogramma in opdracht van GroenLinks. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11